Template:KUTIAVenezuela Venezuela është një republikë federative në pjesën veriore të Amerikës Jugore pran Detit të Karibit. Ka një sipërfaqe prej 912 050 km2në të cilën jetojnë diku më shumë se 22,31 milionë banorë. Kryeqytet i saj është Karakasi (Caracas) dhe gjuhë zyrtare është spanjishtja. Sipas Kushtetutës së 1961-ës President i Republikës është kryetari i shtetit dhe i qeverisë. Federata përbëhet nga 20 shtete federale, një njësi federale (Federal District) dhe dy njësi territoriale të federatës si dhe pjesët përbërëse të federatës (72 ishuj)

Historia

Venezuela e emëruar sipas një katundi të vendasve të quajtur Venediku i Vogël, u zbulua më 1498/99 nga latinët (Spanjës). Në vitin 1528 merret pengë nga Karli i V-të i Augsburgëve dhe më 1546 bie përsëri nën Kurorën mbretërore të Spanjës. Nga 1810-ta deri më 1821-ta bie në duar të S. Bolivarit si pjesë e Kolumbisë së Madhe.

Që nga 1830 qëndron si republikë e pavarur dhe nga 1864 si republikë federale. Më 1920 fillon eksploatimi i rezervave të naftës dhe pas shtetëzimit të burimeve në vitet e ´70-ta kjo bëhet në përmasa të mëdha. Pas kësaj kohe fillojnë të rriten edhe ndryshimet sociale. Që nga 1999 president i shtetit është H. Çavez (H. Chavez).

Politika

Kryeqytet i Venezuelës është Karakasi (Caracas) dhe gjuhë zyrtare është spanjishtja. Sipas Kushtetutës së 1961-ës President i Republikës është kryetari i shtetit dhe i qeverisë. Federata përbëhet nga 20 shtete federale, një njësi federale (Federal District) dhe dy njësi territoriale të federatës si dhe pjesët përbërëse të federatës (72 ishuj) Qeverisja Presidenti i venezueles zgjidhet me vota nga populli,funksioni i tij është si kryetar shteti por gjithashtu edhe kryetar qeverie.Kohëzgjatja e mandatit është 6 vjet dhe ai mund te zgjidhet perseri.Presidenti me ndihmen e zv.presidentit vendosin per kabinetin dhe marrin mendime nga ai per vendosjen e ligjeve.Parlamenti venezueljan ka nje dhome dhe quhet Asmbleja kombetare ,ajo ka 167 deputete qe mund te zghidhem max. dy here.

Gjeografia

Venezuela ndodhet në pjesën veriore të Amerikës Jugore pran Detit të Karibit. Ka një sipërfaqe prej 912 050 km2. Venezuela përfshinë rrafshin e ulët të quajtur sipas lumit Orinoko (Llanos) në perëndim të kordillerës së Meridasë (Méridas, 5 002 m mb. niv. det.) dhe rrafshin e ultë të Marakaibës (Maracaibo), në jug-lindje merr pjesë në malet e Guinesë. Lumi kryesorë i Venezuelës është lumi i quajtur Orinoko. Klima është topike, në pjesën malore e butë deri në të ftohtë.

Ekonomia

Bujqësia e lënë pas dore gjatë kohës së Boom-it të naftës në vitet e fundit ka filluar të ri formohet dhe të zgjerohet (kallamoqi, orizi, panxharsheqeri, kafja, kakao dhe pemët tropikale). Po ashtu janë të zhvilluara sektori i peshkatarisë he nxjerrja e naftës. Industria e Venezuelës bazohet në xehet e hekurit, aluminit, diamanteve dhe para së gjithash në derivatet nga rafineria e naftës. Po ashtu janë të zhvilluara industria e hekurit dhe çelikut, industria e ushqimit dhe tekstilit.

Eksporti i Venezuelës veçohet me eksportimin e naftës dhe derivateve të saja pastaj vije eksportimi i aluminit, çelikut, kafesë dhe kako-së në vendet pantere kryesore të tregtisë si ShBA-ja, Kolumbia, Meksika, Gjermania dhe Japonia.

Venezuela është e pasur me porte detare, ndër të cila më të njohurat janë La Guaira (në kryeqytet), Marakaibë, Porti Cebello, PortiOrdaz. Ndërsa portat ajrore internacionale të njohura janë aeroporti në kryeqytet dhe në Marakaibë.

Demografia

Popullsia e Venezuelës paraqite si një popullsi e racave të përziera, para së gjithash Mestizët përbëjnë 20%, raca e bardhë diku 10% dhe raca e zezë edhe indiane paraqesin pakicën e popullsisë.

Kultura

Artikulli kryesor: Kultura venezuelase

Të tjera

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme

commons:Venezuela
Template:VendeAmerikaJugore

Kategoria:Venezuelë

ace:Venezuela af:Venezuela als:Venezuela an:Benezuela ang:Feneswela ar:فنزويلا arz:فنيزويلا ast:Venezuela ay:Winïxwila az:Venesuela bat-smg:Venesoela bcl:Benesuela be:Венесуэла be-x-old:Вэнэсуэла bg:Венецуела bi:Venezuela bn:ভেনেজুয়েলা bo:ཝེ་ནེ་ཟུའེ་ལ། bpy:ভেনেজুয়েলা br:Venezuela bs:Venecuela ca:Veneçuela cbk-zam:Venezuela ceb:Venezuela co:Venezuela crh:Venesuela cs:Venezuela cv:Венесуэла cy:Venezuela da:Venezuela de:Venezuela diq:Venezuela dsb:Venezuela dv:ވެނެޒުއޭލާ ee:Venezuela el:Βενεζουέλα en:Venezuela eo:Venezuelo es:Venezuela et:Venezuela eu:Venezuela ext:Veneçuela fa:ونزوئلا fi:Venezuela fo:Venesuela fr:Venezuela frp:Venezuèla fy:Fenezuëla ga:Veiniséala gd:A' Bheiniseala gl:Venezuela gn:Venesuéla gv:Yn Veneswaaley he:ונצואלה hi:वेनेज़ुएला hif:Venezuela hr:Venezuela hsb:Venezuela ht:Venezwela hu:Venezuela hy:Վենեսուելա ia:Venezuela id:Venezuela ie:Venezuela ilo:Venezuela io:Venezuela is:Venesúela it:Venezuela ja:ベネズエラ jbo:benesuel jv:Venezuela ka:ვენესუელა kk:Венесуэла kn:ವೆನೆಜುವೆಲಾ ko:베네수엘라 ku:Venezûela kw:Veneswela la:Venetiola lad:Venezuela lb:Venezuela lij:Venezuela lmo:Venezuela ln:Venezwela lt:Venesuela lv:Venecuēla mk:Венецуела ml:വെനിസ്വേല mn:Венесуэл mr:व्हेनेझुएला ms:Venezuela mzn:ونزوئلا nah:Venezuela nds:Venezuela ne:भेनेस्वेला nl:Venezuela nn:Venezuela no:Venezuela nov:Venezuela nv:Benezoʼééla oc:Veneçuèla os:Венесуэлæ pag:Venezuela pam:Venezuela pap:Venezuela pl:Wenezuela pms:Venessuela pnb:وینزویلا pt:Venezuela qu:Winisuyla rm:Venezuela ro:Venezuela ru:Венесуэла sa:वेनेज्वेला sah:Венесуэла scn:Venezzuela se:Venezuela sh:Venezuela simple:Venezuela sk:Venezuela sl:Venezuela sm:Venesuela sr:Венецуела sv:Venezuela sw:Venezuela szl:Wynezuela ta:வெனிசுவேலா tet:Venezuela tg:Венесуэла th:ประเทศเวเนซุเอลา tl:Beneswela tr:Venezuela tt:Венесуэла ug:Wénésuéla uk:Венесуела ur:وینیزویلا uz:Venezuela vec:Venezuela vi:Venezuela vo:Venesolän war:Venezuela wo:Benesuwela wuu:委内瑞拉 yi:ווענעזועלע yo:Venezuela zh:委內瑞拉 zh-classical:委內瑞拉 zh-min-nan:Venezuela zh-yue:委內瑞拉

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.