Kosova Wiki
Advertisement
25px Ky artikull merret me Shtetin Vatikani për kuptimet tjera shiko Vatikani (kthjellim)
Status Civitatis Vaticanae
Stato della Città del Vaticano
125px| | 85px|Emblema - Vatikani
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: s ka
280px|center|Vendndodhja -Vatikani

Qyteti i Vatikanit - zyrtarisht, Shteti i Qytetit të Vatikanit apo Qytetshteti i Vatikanit (italishtja: Stato della Città del Vaticano, latinishtja: Status Civitatis Vaticanae) është vend enklave sovran që gjendët në veri-perendim të Romës, Itali. Vatikani është selia e Kishës Katolike të ritit romak dhe atij lindor.

Vatikani zë një hapësirë prej 0,44 km2 dhe ka diku 850 banorë. Kryetar i shtetit është Papa, i cili ushtron fuqinë e ligjvënies, zbatimit të ligjit dhe fuqinë gjyqësore. Gjuhë zyrtare është Italishtja. Jashtë Vatikanit gjendet ndërtesa e qendrës arsimore Universiteti i Papatit ndërsa në brendi Akademia e Papatit për Shkencë, Biblioteka dhe ndër të tjera në brendi përfshihet edhe Kisha e Petritit dhe Kopshti i Papatit me Sheshin e Petritit. Nga UNESCO është deklaruar si trashëgimi kulturore botërore. Po ashtu selia e shenjtë si pasuri të lirë ka disa Kisha dhe hapësira brenda Romës si e drejte e territoreve jashtë shtetit. Po ashtu në bazë të kësaj të drejte ka edhe disa ndërtesa dhe pallatin verorë të Papatit në Kështjellën Gandolfo. Vatikani ka stacionin vetjakë të trenave si dhe shtëpinë e transmetimeve radio-televizive, monedhat dhe postën e vetë. Me marrëveshjen Laterale, Italia nga 1929-ta e njehë pavarësinë e plotë të Vatikanit.

Historia

Artikulli kryesor Historia e Vatkanit

Politika

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Vatikani ka ushtrinë më të vjetrën më të vogël në botë - Gardën Zvicrrane. Këtë ushtri e ka themeluar papa Juli i II-tëmë 22 janar 1506., e cial ka qenë e përbërë nga mercenarët zvicran. Garda numron 110 anëtar, të cilët bëjnë sigurinin e Atit të Shenjtë, ruajnë rezidencën e tij, por shërbejnë edhe në raste solemne si gardë nderi.

Corpo della Gendarmeria dello Stato della Città vepron si polici e Vatikanit shkurtimisht quhet Vigilanza, që është shkurtesë e emërtimit të mëhershëm.

Për mbrojtjen nga jashtë është përgjegjëse Italia.

Njësit administrative

Artikulli kryesor Njësit administrative

Gjeografia

Artikulli kryesor Gjeografia e Vatkanit

Ekonomia

Artikulli kryesor Ekonomia e Vatkanit

Demografia

Artikulli kryesor Demografia e Vatkanit

Kultura

Artikulli kryesor Kultura e Vatkanit
  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

shiko dhe këtu

  • Vatikani (institucion)

Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: Vatikani – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
x16px|alt=|link=|Commons Commons: Vatikani – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
af:Vatikaanstad als:Vatikan am:ቫቲካን ከተማ an:Ziudat d'o Baticano ang:Faticanburg ar:الفاتيكان arc:ܡܕܝܢܬܐ ܕܘܛܝܩܢ arz:الڨاتيكان ast:Vaticano az:Vatikan bat-smg:Vatikans be:Ватыкан be-x-old:Ватыкан bg:Ватикан bn:ভ্যাটিকান সিটি bpy:ভ্যাটিকান সিটি br:Keoded ar Vatikan bs:Vatikan ca:Ciutat del Vaticà cbk-zam:Ciudad del Vaticano ce:Ватикан ceb:Dakbayan sa Vatican co:Cità di u Vaticanu crh:Vatikan cs:Vatikán cu:Ватиканъ cv:Ватикан cy:Y Fatican da:Vatikanstaten de:Vatikanstadt diq:Vatikan dv:ވެޓިކަން ސިޓީ ee:Vatican City el:Βατικανό eml:Sitê dal Vaticân en:Vatican City eo:Vatikanurbo es:Ciudad del Vaticano et:Vatikan eu:Vatikano Hiria fa:واتیکان fi:Vatikaanivaltio fo:Vatikanið fr:Vatican frp:Vatican fur:Citât dal Vatican fy:Fatikaanstêd ga:Cathair na Vatacáine gd:Cathair na Bhatacain gl:Cidade do Vaticano - Civitas Vaticana gv:Ard-Valley yn Phaab haw:Ka Watikano he:קריית הוותיקן hi:वैटिकन शहर hr:Vatikan hsb:Vatikanske město ht:Vatikan hu:Vatikán hy:Վատիկան ia:Citate del Vaticano id:Vatikan ie:Vaticano io:Vatikano is:Vatíkanið it:Città del Vaticano ja:バチカン jv:Vatikan ka:ვატიკანი kk:Ватикан kn:ವ್ಯಾಟಿಕನ್ ನಗರ ko:바티칸 시국 ksh:Fattikahn ku:Vatîkan kv:Ватикан kw:Cita an Vatikan la:Civitas Vaticana lad:Sivdad del Vatikano lb:Vatikanstad li:Vaticaanstad lij:Çittæ do Vatican ln:Vatikáni lt:Vatikanas lv:Vatikāns mk:Ватикан ml:വത്തിക്കാന്‍ നഗരം mr:व्हॅटिकन सिटी ms:Kota Vatican nah:Āltepētl in Vaticano nap:Cità d''o Vaticano nds:Vatikaan nds-nl:Vaticaanstad ne:भेटिकन सिटी nl:Vaticaanstad nn:Vatikanstaten no:Vatikanstaten nov:Vatikan Urbe nrm:Vatican oc:Vatican os:Ватикан pam:Lakanbalen ning Baticanu pih:Watikan Citii pl:Watykan pms:Sità dël Vatican ps:واټيکان ښار pt:Vaticano qu:Watikanu llaqta ro:Vatican roa-rup:Vatican ru:Ватикан sa:वैटिकन sah:Ватикан scn:Cità dû Vaticanu sco:Vatican Ceety se:Vatikána sh:Vatikan simple:Vatican City sk:Vatikán sl:Vatikan sr:Ватикан stq:Vatikanstääd sv:Vatikanstaten sw:Vatikani szl:Watykůn ta:வத்திக்கான் நகர் te:వాటికన్ నగరం tet:Vatikanu tg:Вотикон th:นครรัฐวาติกัน tl:Lungsod ng Vatican tr:Vatikan udm:Ватикан ug:Watikan Shehiri uk:Ватикан ur:ویٹیکن سٹی uz:Vatikan vec:Sità del Vatican vi:Thành Vatican vls:Vaticoanstad vo:Vatikän war:Syudad han Vaticano wo:Watikaa wuu:梵蒂冈 yi:וואטיקאן zh:梵蒂冈 zh-min-nan:Vaticano zh-yue:梵蒂岡

Advertisement