Template:KUTIATonga Tongoja është mbretëri (anëtare në komunveltin britanik) në pjesën jug-perëndimore të Oqeanit Paqësor. Mbretëria e Tongos ka rreth 170 ishuj të Tongos dhe ishujt e quajtur Ishujt e Miqësisë që zënë një sipërfaqe prej 749 km2 në të cilën jetojnë mbi 99 000 banorë shumica e të cilëve janë polonezë. Për kryeqytet mbretëria ka qytetin e quajtur Nuku´alofa dhe gjuhë zyrtare shtetërore gjuhen e quajtur tonganishtja (dialekt polonezë) dhe anglishten.

Sipërfaqja e tokës është malore e mbuluara nga masat e mbetura nga lava e vullkaneve. Ka ishuj dheu dhe ishuj koraleve në perëndim tek gropa e Tongos (deri 10 882 metra në thellësi të detit)

Eksporton banane, vanilje dhe peshkun.

Për evropianët i zbuluan detarët holandezë në vitin 1616. Nga viti 1845 qëndrojnë si mbretëri dhe më 1876 bëjnë një marrëveshje miqësie me gjermanët ndërsa nga 1900-ta shpallen si protektorat britanik. Pavarësinë ju pranua nga 1970-ta ndërsa nga 1965-ta Mbretë ishte Taufa´ahau Tupou i IV-të.

Historia

Politika

Gjeografia

Ekonomia

Demografia

Kultura

Të tjera

   * Telekomunikacioni
   * Transporti
   * Ushtria
   * Pushime

Lidhje të jashtmeKategoria:Shtete Kategoria:Tonga

ace:Tonga af:Tonga an:Tonga ar:تونجا arz:تونجا ast:Tonga bat-smg:Tuonga bcl:Tonga be-x-old:Тонґа bg:Тонга bpy:টঙ্গা br:Tonga bs:Tonga ca:Tonga ceb:Tonga crh:Tonga cs:Tonga cy:Tonga da:Tonga de:Tonga diq:Tonga dv:ޓޮންގާ el:Τόνγκα en:Tonga eo:Tongo es:Tonga et:Tonga eu:Tonga fa:تونگا fi:Tonga fr:Tonga frp:Tonga fy:Tonga ga:Tonga gd:Tonga gl:Tonga gv:Yn Tongey hak:Tûng-kâ he:טונגה hif:Tonga hr:Tonga ht:Tonga hu:Tonga id:Tonga io:Tonga is:Tonga it:Tonga ja:トンガ jv:Tonga ka:ტონგა kk:Тонга kn:ಟೋಂಗಾ ko:통가 ks:टोंगा ku:Tonga kw:Tonga la:Tonga lb:Tonga li:Tonga lij:Tonga lmo:Tonga lt:Tonga lv:Tonga mk:Тонга mr:टोंगा ms:Tonga nah:Tonga nds:Tonga nl:Tonga (land) nn:Tonga no:Tonga nv:Tʼónga oc:Tònga os:Тонгæ pam:Tonga pl:Tonga pms:Tònga pnb:ٹونگا pt:Tonga qu:Tunqa ro:Tonga ru:Тонга sa:टोंगा scn:Tonga sco:Tonga se:Tonga sh:Tonga simple:Tonga sk:Tonga sl:Tonga sm:Toga sr:Тонга sv:Tonga sw:Tonga ta:தொங்கா tg:Тонга th:ประเทศตองกา tl:Tonga to:Tonga tpi:Tonga tr:Tonga ts:Tonga ty:To’a ug:Ton’ga uk:Тонга ur:ٹونگا uz:Tonga vi:Tonga vo:Tonguäns war:Tonga wo:Tonga yo:Tonga zh:東加 zh-min-nan:Tonga

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.