Kosova Wiki
Advertisement

Template:KUTIASuedia Suedia është monarki kushtetuese në Evropën veriore. Shteti kufizohet me Norvegjinë në perëndim, Finlandën në veri-lindje dhe me Danimarkën në jug-perëndim nëpërmjet Oresundit. Suedia është e vendosur në gadishullin Skandinav në Evropë dhe bënë pjesë në vendet nordike.

Historia

Artikulli kryesor Historia e Suedisë
  • Populli i suedisë
  • Mbretërit e suedisë
  • Luftët në (me) suedinë

Politika

Artikulli kryesor Sistemi shtetëror

Njësitë administrative

Artikulli kryesor : Njësitë administrative në Suedi

Kryeqytetit është Stockholm. Pastaj qytete ma të madhe janë në rend Göteborg, Malmö, Uppsala, Linköping, Västerås, Örebro, Norrköping, Helsingborg dhe Jönköping.

Gjeografia

Artikulli kryesor Gjeografia e Suedisë

Sipërfaqja e përgjithshme e Sueidisë është 449,964 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 62 00 V, 15 00 L dhe 410,934 km2 të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 39,030 km2 ujë.

Vija bregdetare e Suedisë është 46.6 km e gjatë ndërsa vija kufitare tokësore është 2,233 km i gjatë.

Klima e Suedisë është e ndryshueshme, në pjesën jugore vera dhe dimri janë të ftohtë dhe të vranët., pjesa veriore është e ngrirë, ka një klimë polare.

Relievi i Suedisë është kryesish terren i rrafshët dhe më pak rrafshnalta e male të ulëta në perëndim Pika më e ultë e relievit gjendet nën nivelin e detit (-2.41 m) në gjirin e liqenit Hamarsjon (ang.: Hammarsjon) afër qytetit Krisianshtad (ang.: Kristianstad) dhe ajo më e lara në lartësi mbidetare prej 2,111 metrave në vendin e quajtur Kebnekajze. (ang.: Kebnekaise)

Ekonomia

Artikulli kryesor Ekonomia e Suedisë

Demografia

Artikulli kryesor Demografia e Suedisë

Suedezët janë me prejardhje nga fiset gjermane të cilat fise populluan Skandinavinë në periudhën e neolitit. Për suedezët thuhet se janë pasardhës të Vikingëve. Në vitin 2004 për herë të parë ka kaluar numrin popullsisë prej 9 milionëve. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore Suedia është bërë vend i imigrimeve. Sot rreth 12% e popullsisë është e lindur jashtë vendit, dhe se çdo i pesti banorë nuk ka prejardhje suedeze. Më së shumti ka të ardhur nga Finlanda, nga ish Jugosllavia, Iraku, Trojet Shqiptare, dhe nga vendet tjera skandinave. Pjesa dërmuese e popullsisë jeton në jug të vendit për shkak të kushteve klimaterike dhe tokave pjellore. Popullsia e Suedisë ka standard të lartë ( më të lartin në botë).Të ardhurat kombëtare kalojnë 40.000 dollarë për kokë të banorit, pra radhitet ndër vendet e para në botë. Sa i përket shtimit të popullsisë Suedia nuk tregon shkallë të rritjes së popullsisë.

Kultura

Artikulli kryesor Kultura e Suedisë

Për kulturën e shqiptarëve në Suedi përkujdeset shteti suedez dhe disa shoqata të mërgimtarëve. Suedia ishte një ndër vendet e para të cilën zgjodhen mërgimtaret e parë në shumicë të mbas vitit 1981, gjegjësisht mbas demostratave të 81-shit[1]. Shumica (mbi 35 000) e këtyre emigrantëve u deportuan dhe dëbuan në mënyrë masive në fillim të viteve 90 të shekullit të kaluar.[2]. Vendimi dhe organizimin e deportimit e kishte marrur përsipër qevera suedeze në bashkëpunim me qeverin e Millosheviqit e cila në atë kohë kryente masakra në Ballkan. Siq ishte e pritur, një pjesë e madhe e tyre që nuk gjeti strehim në ndonjë vend tjeter u masakrua apo u torturua në mënyra e forma të ndryshme.

Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: Suedia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
x16px|alt=|link=|Commons Commons: Suedia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria :
  • Kryetari :
  • Parlamenti :
  • Ministria :


Burimi i të dhënave

  1. Milaim Zeka në "Uppdrag Granskning : Tillbaka till Kosovo" - STV nxierr më 27 korrik 2009 17:25 nga: "PARROTLLA".
  2. "Uppdrag Granskning : Tillbaka till Kosovo" - STV nxierr me 27 korrik 2009 17:25 nga : "PARROTLLA" .

af:Swede als:Schweden am:ስዊድን an:Suezia ang:Sƿēoland ar:السويد arc:ܣܘܝܕ arz:السويد ast:Suecia az:İsveç bar:Schwedn bat-smg:Švedėjė be:Швецыя be-x-old:Швэцыя bg:Швеция bm:Swedi bn:সুইডেন bo:རོས་ཏེན། bpy:সুইডেন br:Sveden bs:Švedska ca:Suècia ce:Швеци ceb:Sweden co:Svezia crh:İsveç cs:Švédsko csb:Szwedzkô cu:Свє́ньско cv:Швеци cy:Sweden da:Sverige de:Schweden diq:İswec dsb:Šwedska dv:ސުވިޑެން dz:སུའི་ཌན་ ee:Sweden el:Σουηδία en:Sweden eo:Svedio es:Suecia et:Rootsi eu:Suedia fa:سوئد fi:Ruotsi fiu-vro:Roodsi fo:Svøríki fr:Suède frp:Suède fur:Svezie fy:Sweden ga:An tSualainn gan:瑞典 gd:An t-Suain gl:Suecia - Sverige gn:Suesia got:𐍃𐍅𐌴𐌰𐍂𐌴𐌹𐌺𐌹 gu:સ્વિડન gv:Yn Toolynn haw:Kuekene he:שבדיה hi:स्वीडन hif:Sweden hr:Švedska hsb:Šwedska ht:Syèd hu:Svédország hy:Շվեդիա ia:Svedia id:Swedia ie:Svedia ilo:Sweden io:Suedia is:Svíþjóð it:Svezia iu:ᔅᕗᕆᑭ/svuriki ja:スウェーデン jbo:sueriges jv:Swédia ka:შვედეთი kk:Швеция kl:Sverige kn:ಸ್ವೀಡನ್ ko:스웨덴 ksh:Shvede (Europa) ku:Swêd kv:Швеция kw:Swedherwyk ky:Швеция la:Suecia lb:Schweden lg:Swiiden li:Zwaede lij:Sveçia lmo:Svezia ln:Swési lt:Švedija lv:Zviedrija mdf:Шведмастор mi:Huitene mk:Шведска ml:സ്വീഡന്‍ mn:Швед mr:स्वीडन ms:Sweden mt:Żvezja myv:Швеция Мастор na:Sweden nah:Suecia nap:Sguezia nds:Sweden nds-nl:Sveden ne:स्वीडेन new:स्वीडेन nl:Zweden nn:Sverige no:Sverige nov:Suedia nrm:Suède oc:Suècia os:Швеци pam:Sweden pih:Swiiden pl:Szwecja pms:Svessia pnb:سویڈن pnt:Σουηδία ps:سويډن pt:Suécia qu:Suwidsuyu rm:Svezia ro:Suedia ru:Швеция sa:स्वीडन sah:Швеция sc:Isvetzia scn:Svezzia sco:Swaden se:Ruoŧŧa sh:Švedska simple:Sweden sk:Švédsko sl:Švedska sm:Sweden so:Iswiidhan sr:Шведска stq:Sweden su:Swédia sv:Sverige sw:Uswidi szl:Szwecyjo ta:சுவீடன் te:స్వీడన్ tet:Suésia tg:Шветсия th:ประเทศสวีเดน tl:Suwesya tpi:Suwidan tr:İsveç udm:Швеция ug:Shwétsiye uk:Швеція ur:سویڈن uz:Shvetsiya vec:Svèsia vi:Thụy Điển vls:Zweedn vo:Svedän war:Suecia wo:Suweed wuu:瑞典 yi:שוועדן yo:Sweden zea:Zweden zh:瑞典 zh-classical:瑞典 zh-min-nan:Sverige zh-yue:瑞典

Advertisement