Stanley Kubrick (lindi 26 Korrik 1928 në Bronx, N.Y. ShBA, vdiq në vitin 1997) vjen nga një familje me origjinë austriake.

Kur ishte 13 vjeç i ati i dhuron një aparat fotografik dhe që nga ai moment Stanley apasionohet me botën e fotografisë. Filmimet e para i kryen pikërisht duke u nisur nga shërbimet e tij si fotograf për revistën "Look". Filmi i tij i parë me metrazh të gjatë është "Fear and Desire", nuk pati sukses, por i dha mundësinë të njihte botën e kinematografisë. Në moshën 25-vjeçare realizon "Killer's Kiss". Stanley në këtë film është jo vetëm regjisor por përgatit fotografinë, skenarin, montazhin, subjektin dhe produksionin. Me këtë film tërheq vëmendjen e opinionit. Më pas realizon "Lolita", një film që në Sh.B.A. u çensurua; që nga ai moment Stanley trasferohet në Angli për të mos u kthyher më në Sh.B.A. Shtypi e përshkruan si një njeri maniakal të vetizoluar në vilën-kështjellë së bashku me familjen e tij. Kontakti i tij i vetëm me botën është shpeshherë kompjuteri. Filmi "2001-Odiseja në Hapsirë" kushtoi 6.500.000 USD dhe 4 vjet punë masakruese për bashkëpuntorët e tij. Rezultati qe një film gjenial që menjeherë shndrrohet në një "Kult-Film" Filmi '71 del "A Clockwork Orange" u realizuar me buxhet të vogël. Me intervale shumëvjeçar realizon kryevepra si "Barry Lindon" (4 çmime Oskar), "Shining" dhe "Full Metal Jacket" Filmin e tij të fundit "Eyes Wide Shut" nuk arrin ta shoh në sallat e kinemas, Stanley vdes më 1997.

Aforizma të Stanley Kubrick

 • "Superfuqitë sillen si gangstera ndërsa vëndet e vogla si prostituta."
 • "Një ëndërr nuk është asnjëherë vetëm një ëndërr."

Filmografia

Regjisor


Producent


Skenarist
 • Eyes Wide Shut (1999)
 • Fear and Desire (1999)
 • The Killing (1999)
 • Full Metal Jacket (1987)
 • The Shining (1980)
 • Barry Lyndon (1975)
 • A Clockwork Orange (1971)
 • 2001: A Space Odyssey (1968)
 • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)
 • Lolita (1962)
 • Paths of Glory (1957)
 • The Killing (1956)
 • Killer's Kiss (1955)

an:Stanley Kubrick ar:ستانلي كوبريك az:Stenli Kubrik bat-smg:Stanley Kubrick be:Стэнлі Кубрык be-x-old:Стэнлі Кубрык bg:Стенли Кубрик bn:স্ট্যানলি কুবরিক br:Stanley Kubrick bs:Stanley Kubrick ca:Stanley Kubrick cs:Stanley Kubrick cy:Stanley Kubrick da:Stanley Kubrick de:Stanley Kubrick el:Στάνλεϊ Κιούμπρικ en:Stanley Kubrick eo:Stanley Kubrick es:Stanley Kubrick et:Stanley Kubrick eu:Stanley Kubrick fa:استنلی کوبریک fi:Stanley Kubrick fr:Stanley Kubrick gl:Stanley Kubrick he:סטנלי קובריק hif:Stanley Kubrick hr:Stanley Kubrick hu:Stanley Kubrick id:Stanley Kubrick io:Stanley Kubrick is:Stanley Kubrick it:Stanley Kubrick ja:スタンリー・キューブリック ka:სტენლი კუბრიკი ko:스탠리 큐브릭 la:Stanley Kubrick lb:Stanley Kubrick lt:Stanley Kubrick lv:Stenlijs Kubriks mk:Стенли Кјубрик ml:സ്റ്റാന്‍ലി കുബ്രിക്ക് mr:स्टॅन्ली कुब्रिक nl:Stanley Kubrick no:Stanley Kubrick oc:Stanley Kubrick pl:Stanley Kubrick pms:Stanley Kubrick pt:Stanley Kubrick qu:Stanley Kubrick ro:Stanley Kubrick ru:Кубрик, Стэнли sc:Stanley Kubrick scn:Stanley Kubrick simple:Stanley Kubrick sk:Stanley Kubrick sl:Stanley Kubrick sr:Стенли Кјубрик sv:Stanley Kubrick sw:Stanley Kubrick ta:இஸ்டான்லி குப்ரிக்கு tg:Станлий Кубрик th:สแตนลีย์ คูบริก tr:Stanley Kubrick uk:Стенлі Кубрик vi:Stanley Kubrick vo:Stanley Kubrick war:Stanley Kubrick yi:סטענלי קיובריק zh:斯坦利·库布里克 zh-min-nan:Stanley Kubrick

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.