Karakterët të SpongeBob SquarePants |thumb SpongeBob SquarePants|thumb Krysty Krab|thumb Bikini Bottom|thumb


SpongeBob SquarePants është një seri e animuar, e famshme amerikane e shfaqur në Nickelodeon, YTV dhe Nicktoons Network. Seria u krijua nga Stephen Hillenburg. Në Shqipëri transmetohet nga Top Channel.

Skenari-Autorët

SpongeBob SquarePants-i jeton si dhe autorët të serisë në Bikini Bottom, pikërisht në Oqeani Paqësor. Është rreth 25 vjet. Shtëpia e tij është një anana. Fqinjët e tij janë Patriku dhe Squidwardi. Punon në nje restorant më emrin Krusty Krab si kuzhinier me Squidwardin, qe është kamerier ose arkëtar. Patriku, miku i tij më i mirë, nuk është shumë inteligjent, nuk bën asnjë punë, dhe rrinë në shtëpinë e tij, duke parë televizion dhe duke ngrenë. SpongeBob SquarePants-i ka dhe një shok tjetër, Gary që është një kërmill, jeton së bashku më SpongeBob SquarePants-in në ananan, në shtëpinë e SpongeBob Squarepants-it. Punëdhënësi i tij është Zoti Krabs ose zoti Eugene H. Krabs, njeri inteligjent, por e dhe koprrac. Sandy Cheeks është një ketër që jeton poshtë detit dhe është shoqe e Spongebob SquarePants-it. Njëri nga armiqtë të SpongeBob SquarePants-it dhe të Zotit Krabs është Sheldon Plankton që kërkon formulën sekrete të KrabbyPatty, një lloj hamburgeri.


Mosha të Teleshikuesve

Mosha të teleshikuesve është rreth 13 vjet. Por mesazhet qe kalon për publikun mund të ti kuptojnë vetem të rritur. Ata gjera janë mesazhe politike dhe ca herë është kritikuar për mesazhe erotike dhe për njerez homoseksual.

Lidhje të jashtme

Kategoria:Seriale të animuar

ar:سبونجبوب bg:Спондж Боб ca:Bob Esponja ceb:SpongeBob SquarePants cs:SpongeBob SquarePants cy:SpongeBob SquarePants da:SvampeBob Firkant de:SpongeBob Schwammkopf dv:ސްޕޮންޖް ބޮބް ސްކޮޔަރ ޕޭންޓްސް el:Μπομπ Σφουγγαράκης (σειρά) en:SpongeBob SquarePants eo:Spongabobo es:Bob Esponja fi:Paavo Pesusieni fr:Bob l'éponge fy:SpongeBob SquarePants gl:SpongeBob SquarePants he:בובספוג מכנסמרובע hu:Spongyabob Kockanadrág id:SpongeBob SquarePants is:Svampur Sveinsson it:Spongebob ja:スポンジ・ボブ jv:SpongeBob SquarePants ka:ღრუბელი ბობი კვადრატული შარვალი (ანიმაციური სერიალი) ko:네모네모 스펀지 송 la:Sponge Bob Square Pants lt:Kempiniukas Plačiakelnis mk:Сунѓерот Боб ms:SpongeBob SquarePants nds:SpongeBob SquarePants nl:SpongeBob SquarePants no:Svampebob Firkant pl:SpongeBob Kanciastoporty pt:SpongeBob SquarePants ru:Губка Боб Квадратные Штаны (мультсериал) simple:SpongeBob SquarePants sl:Spuži Kvadratnik sr:Сунђер Боб Коцкалоне sv:Svampbob Fyrkant th:สพันจ์บ็อบ สแควร์แพ้นท์ tl:SpongeBob SquarePants tr:SüngerBob KareŞort zh:海綿寶寶

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.