25px Ky artikull merret me muajin shkurt, për trajta dhe kuptime tjera të fjalës shkurt shiko këtu.Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori

Template:Muaj (30)

Shkurti është muaji i dytë i vitit në Kalendarin Gregorian dhe ka 28 ditë në vitet normale dhe 29 ditë në vitet e brishta. Tre herë në histori të vendeve të ndryshme, shkurti ka pasur 30 ditë. Kjo ka ndodhur në Suedi1712, Rusi gjatë viteteve 1931-1932 dhe sipas një thënje që thotë se nga normalisht muaji Shkurt ka pasur 29 (për vitet e brishta 30 ditë), mirpo perandori Augustin për të barazuar muajin e pagëzuar sipas tij me muajin korrik (Juli- të pagëzuar sipa Jul Cezarit) ka vendosur që Shkurti të ketë 28 ditë (për vitet e brishta 29 ditë).

Janari dhe shkurti kanë qenë dy muajt e fundit që i janë shtuar kalendarit. Në shqip, emri vjen nga fakti që shkurti është muaji më i shkurter i vitit. Në shumë nga gjuhët e tjera, si për shëmbull në Anglisht, emri vjen nga perëndia romake e pastërtisë, Februus.

Template:SHKURT

af:Februarie als:Februar an:Febrero ang:Solmōnaþ ar:فبراير arc:ܫܒܛ arz:فبراير ast:Febreru ay:Anata phaxsi az:Fevral ba:Февраль (Шаҡай) bat-smg:Vasaris bcl:Pebrero be:Люты be-x-old:Люты bg:Февруари bn:ফেব্রুয়ারি br:C'hwevrer bs:Februar ca:Febrer ceb:Pebrero co:Ferraghju crh:Fevral cs:Únor csb:Gromicznik cv:Нарăс cy:Chwefror da:Februar de:Februar diq:Şıbate dsb:Swěckowny dv:ފެބްރުއަރީ ee:Dzodze el:Φεβρουάριος en:February eo:Februaro es:Febrero et:Veebruar eu:Otsail ext:Hebreru fa:فوریه fi:Helmikuu fiu-vro:Radokuu fo:Februar fr:Février frp:Fevriér fur:Fevrâr fy:Febrewaris ga:An Fheabhra gan:二月 gd:An Gearran gl:Febreiro gn:Jasykõi gu:ફેબ્રુઆરી gv:Toshiaght Arree haw:Pepeluali he:פברואר hi:फरवरी hif:February hr:Veljača hsb:Februar ht:Fevriye hu:Február hy:Փետրվար ia:Februario id:Februari ie:Februar ig:February ilo:Febrero io:Februaro is:Febrúar it:Febbraio iu:ᕕᐳᐊᕆ/vipuari ja:2月 jv:Februari ka:თებერვალი kab:Furar kk:Ақпан kn:ಫೆಬ್ರುವರಿ ko:2월 ksh:Febrowaa ku:Reşemî kv:Урасьӧм тӧлысь kw:Mis Whevrer ky:Февраль la:Februarius lad:Fevrero lb:Februar li:Fibberwarie lij:Frevâ lmo:Febrar ln:Sánzá ya míbalé lo:ກຸມພາ lt:Vasaris lv:Februāris mdf:Февральков mg:Febroary mhr:Пургыж mi:Hui-tanguru mk:Февруари ml:ഫെബ്രുവരി mr:फेब्रुवारी महिना ms:Februari mt:Frar my:ဖေဖော်ဝါရီ myv:Даволков nah:Tlaōnti nap:Frevaro nds:Februar nds-nl:Febrewaori nl:Februari nn:Februar no:Februar nov:Februare nrm:Févri oc:Febrièr os:Февраль pa:ਫ਼ਰਵਰੀ pam:Pebreru pdc:Hanning pl:Luty pms:Fërvé pnb:فروری pnt:Κούντουρος pt:Fevereiro qu:Hatun puquy killa ro:Februarie roa-tara:Febbrare ru:Февраль sah:Олунньу sc:Freàrgiu scn:Frivaru sco:Februar se:Guovvamánnu sh:Februar simple:February sk:Február sl:Februar so:Febraayo sr:Фебруар ss:INdlóvana su:Pébruari sv:Februari sw:Februari szl:Luty ta:பெப்ரவரி te:ఫిబ్రవరి tet:Fevereiru tg:Феврал th:กุมภาพันธ์ tk:Fewral tl:Pebrero tpi:Februeri tr:Şubat ts:Nyenyenyani tt:Febräl udm:Февраль uk:Лютий ur:فروری uz:Fevral vec:Febraro vi:Tháng hai vls:Februoari vo:Febul wa:Moes d' fevrî war:Pebrero wo:Fewirie xh:Eyomdumba yi:פעברואר yo:February zh:2月 zh-min-nan:2 goe̍h zh-yue:2月

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.