Kosova Wiki
Advertisement

Template:KUTIASanta Lucia Përshkrim i përgjithshëm i shtetit.


Historia

Historia e Shtetit


Politika

Politika e Shtetit


Shiko edhe:


 * Mardheniet e jashtme të ...

Njësit administruese

Ishulli është i ndarë në 11-të njësi administrarive të quajtura kuartire (anglisht:Quarter). Këto njësi janë:

 • Anse-la-Raye
 • Castries
 • Choiseul
 • Dauphin
 • Dennery
 • Gros Islet
 • Laborie
 • Micoud
 • Praslin
 • Soufrière
 • Vieux Fort

Gjeografia

Qytete më të rëndësishme të Republikës Santa Lucia janë:


Gjeografia e shtetit


Ekonomia

Ekonomia e shtetit


Demografia

Demografia e shtetit


Kultura

Kultura e Shtetit


Të tjera

 * Telekomunikacioni
 * Transporti
 * Ushtria
 * Pushime


Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: San Marino – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 • Qeveria
 • Kryetari
 • Parlamenti
 • Ministria 1. REDIRECT Stampa:VendeAmerikaVeriore

Kategoria:Shtete të Karaibet

af:St Lucia an:Santa Luzía (Antillas) ar:سانت لوسيا arz:سانت لوسيا ast:Santa Llucía bat-smg:Sent Liusėjė bcl:Santa Lucia be-x-old:Сьвятая Люсія bg:Сейнт Лусия bpy:সান্টা লউসিয়া bs:Sveta Lucija ca:Saint Lucia crh:Seynt Lusiya cs:Svatá Lucie cy:Saint Lucia da:Saint Lucia de:St. Lucia dsb:Saint Lucia dv:ސަންތި ލޫސިއާ ee:Saint Lucia el:Αγία Λουκία en:Saint Lucia eo:Sankta Lucio es:Santa Lucía et:Saint Lucia eu:Santa Luzia ext:Santa Luzia fa:سنت لوسیا fi:Saint Lucia fr:Sainte-Lucie frp:Santa-Lucie fy:Sint Lusia ga:San Lucia gl:Santa Lucía - Saint Lucia gv:Noo Lucia he:סנט לוסיה hi:संत लूसिया hif:Saint Lucia hr:Sveta Lucija (država) ht:Sent Lisi hu:Saint Lucia id:Saint Lucia io:St Lucia is:Sankti Lúsía it:Saint Lucia ja:セントルシア ka:სენტ-ლუსია kn:ಸೇಂಟ್ ಲೂಷಿಯ ko:세인트루시아 ku:Saint Lucia kw:Sen Lusia la:Sancta Lucia (civitas) lb:Santa Lucia lij:Santa Luçia (Naçioin) lmo:Santa Lüzia ln:Santa Luzia lt:Sent Lusija lv:Sentlūsija mk:Света Луција ml:സെയ്ന്റ് ലൂസിയ mr:सेंट लुसिया ms:Saint Lucia nah:Santa Lucía nds:St. Lucia nl:Saint Lucia nn:Saint Lucia no:Saint Lucia nov:Sankte Lusia oc:Santa Lúcia os:Сент-Люси pl:Saint Lucia pms:Santa Lussìa ps:سېنټ لوسيا pt:Santa Lúcia qu:Santa Lusiya ro:Sfânta Lucia ru:Сент-Люсия sa:सेंट लूसिया scn:Santa Lucia (nazzioni) sh:Sveta Lucija simple:Saint Lucia sk:Svätá Lucia (štát) sl:Saint Lucia sr:Света Луција (држава) sv:Saint Lucia sw:Saint Lucia ta:செயிண்ட் லூசியா th:ประเทศเซนต์ลูเซีย tl:Santa Lucia (bansa) tr:Saint Lucia ug:Sént Lyusiye uk:Сент-Люсія uz:Saint Lucia vi:Saint Lucia war:Santa Lucia wo:Saint Lucia zh:圣卢西亚 zh-min-nan:Sèng Lucia

Advertisement