Kosova Wiki
Advertisement
Roma
140px|Emblema 140px|Vendndodhja
280px|Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
2.728.296 (31.03.2009) banorë
2.122,7 banorë/km²
Sipërfaqja 1.285,30 km²
Administrata
Shteti Itali
Qarku Latinum
Adresa e kuvendit
Kodi postal 00118-00199
Prefiksi telefonik +39–06
Faqe zyrtare Roma
Politika
Kryetar Giovanni Alemanno
Partia udhëheqëse PDL

thumb|right|250 px|Colosseum Roma është kryeqyteti i Italisë dhe në të kaluarën ka qenë po ashtu kryeqytet i perandorisë romake.Me rreth 2.700.000 banorët e saj dhe 1.285 km² është komuna më e madhe dhe më e populluar e Italisë. Të dhënat e OCSE i caktojnë të gjithë hapsirës metropolitane një popullsi prej rreth 3.700.000 banorë, ndër hapsirat më të mëdha metropolitane në Europë. Ndërsa nga Bashkimi Europian renditet në vendin e katërt për nga numri i popullsisë pas Londrës, Berlinit dhe Madridit. Në brendësi të sajë ndodhet qyteti/shteti i Vatikanit, zemra e Kristianizmit katolik. Qendra historike e qytetit ka një vjetërsi prej rreth 2.800 vitesh, dhe është futur tek Thesaret e Njerzimit nga UNESCO, kjo bën që qyteti të jetë i frekuentuar nga shumë turistë.

Historia

Ekonomia

Demografia

Kultura

Politika

Shiko edhe këtë

Lidhje të jashtme


af:Rome als:Rom am:ሮማ an:Roma ang:Rōm ar:روما arc:ܪܗܘܡܐ (ܡܕܝܢܬܐ) arz:روما ast:Roma az:Roma ba:Рим bar:Rom bat-smg:Ruoma bcl:Roma be:Горад Рым be-x-old:Рым bg:Рим bn:রোম bo:རོ་མ། br:Roma bs:Rim ca:Roma ceb:Roma co:Roma crh:Roma cs:Řím csb:Rzim cu:Ри́мъ cv:Рим cy:Rhufain da:Rom de:Rom diq:Roma el:Ρώμη eml:Råmma en:Rome eo:Romo es:Roma et:Rooma eu:Erroma ext:Roma fa:رم fi:Rooma fiu-vro:Rooma fo:Róm fr:Rome frp:Roma fur:Rome fy:Rome (stêd) ga:An Róimh gan:羅馬 gd:An Ròimh gl:Roma got:𐍂𐌿𐌼𐌰 gv:Yn Raue he:רומא hi:रोम hif:Rome hr:Rim ht:Ròm hu:Róma hy:Հռոմ ia:Roma id:Roma ie:Roma io:Roma is:Róm it:Roma ja:ローマ jv:Roma ka:რომი kk:Рома kn:ರೋಮ್ ko:로마 ksh:Rom (Italije) ku:Roma kv:Рим kw:Rom la:Roma lad:Roma lb:Roum li:Roeme lij:Rumma lmo:Roma ln:Roma lt:Roma lv:Roma mg:Roma mhr:Рим mk:Рим ml:റോം mn:Ром mr:रोम ms:Rom mwl:Roma nah:Roma nap:Romma nds:Rom ne:रोम nl:Rome (stad) nn:Roma no:Roma nov:Roma nrm:Rome oc:Roma os:Рим pdc:Rom pl:Rzym pms:Roma pnb:روم pnt:Ρώμη pt:Roma qu:Roma rm:Roma ro:Roma roa-rup:Roma roa-tara:Rome ru:Рим sa:रोमा sah:Ром sc:Roma scn:Roma se:Roma sh:Rim simple:Rome sk:Rím sl:Rim sr:Рим stq:Room sv:Rom sw:Mji wa Roma szl:Rzim ta:ரோம் te:రోమ్ tg:Рим th:โรม tl:Roma tpi:Rom tr:Roma, İtalya ty:Roma ug:Rim uk:Рим ur:روم uz:Rim vec:Roma vi:Roma vls:Rome (stee) vo:Roma war:Roma wo:Rom wuu:罗马 yi:רוים yo:Romu zh:罗马市 zh-classical:羅馬 zh-min-nan:Lô-má zh-yue:羅馬

Advertisement