Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët Historike
<< · Prill · >>
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


Prilli është muaji i katërt i vitit në Kalendarin Gregorian dhe ka 30 ditë. Emri prill është adaptim nga fjala Latine aperire e cila do të thotë me hapur dhe ndoshta ka të bëjë me çeljen e luleve në pranverë.

Prilli fillon në të njëjtën ditë të javës si Korriku në të gjithë vitet, dhë në të njëjtën ditë të javës si Janari në vitet e brishta.
Template:PRILL


af:April als:April an:Abril ang:Ēastermōnaþ ar:أبريل arc:ܢܝܣܢ arz:ابريل ast:Abril ay:Yapu apthapi phaxsi az:Aprel ba:Апрель (Алағарай) bat-smg:Balondis bcl:Abril be:Красавік be-x-old:Красавік bg:Април bn:এপ্রিল br:Ebrel bs:April ca:Abril ceb:Abril co:Aprile crh:Aprel cs:Duben csb:Łżëkwiôt cv:Ака cy:Ebrill da:April de:April diq:Nisane dsb:Jatšownik dv:އެޕްރީލް ee:Afɔfiɛ el:Απρίλιος en:April eo:Aprilo es:Abril et:Aprill eu:Apiril ext:Abril fa:آوریل fi:Huhtikuu fiu-vro:Mahlakuu fo:Apríl fr:Avril frp:Avril fur:Avrîl fy:April ga:An tAibreán gan:4月 gd:An Giblean gl:Abril gn:Jasyrundy gu:એપ્રિલ gv:Averil haw:‘Apelila he:אפריל hi:अप्रैल hif:April hr:Travanj hsb:Apryl ht:Avril hu:Április hy:Ապրիլ ia:April id:April ie:April ig:April ilo:Abril io:Aprilo is:Apríl it:Aprile iu:ᐊᐃᐳᕆᓪ/aipuril ja:4月 jv:April ka:აპრილი kab:Yebrir kk:Сәуір km:ខែមេសា kn:ಏಪ್ರಿಲ್ ko:4월 ksh:Apprill (Moohnd) ku:Avrêl kv:Кос му тӧлысь kw:Mis Ebrel ky:Апрель la:Aprilis lad:Avril lb:Abrëll li:April lij:Arvî lmo:April ln:Sánzá ya mínei lo:ເມສາ lt:Balandis lv:Aprīlis mdf:Апрельков mg:Aprily mhr:Вӱдшор mi:Paenga-whāwhā mk:Април ml:ഏപ്രില്‍ mr:एप्रिल महिना ms:April mt:April my:ဧပြီ myv:Чадыков nah:Tlanāuhti nap:Abbrile nds:April nds-nl:April nl:April nn:April no:April nov:Aprile nrm:Avri oc:Abril os:Апрель pa:ਅਪ੍ਰੈਲ pl:Kwiecień pnb:اپریل pnt:Απρίλτς pt:Abril qu:Ayriway killa ro:Aprilie roa-tara:Abbrile ru:Апрель sah:Муус устар sc:Abrile scn:Aprili sco:Aprile se:Cuoŋománnu sh:April simple:April sk:Apríl sl:April so:Abriil sr:Април ss:Mábasa su:April sv:April sw:Aprili szl:Kwjećyń ta:ஏப்ரல் te:ఏప్రిల్ tg:Апрел th:เมษายน tk:Aprel tl:Abril tpi:Epril tr:Nisan ts:Dzivamusoko tt:Äpril udm:Апрель uk:Квітень ur:اپريل uz:Aprel vec:Avril vi:Tháng tư vls:April vo:Prilul wa:Avri war:Abril wo:Awril xh:Tshazimpuzi yi:אפריל yo:April zh:4月 zh-min-nan:4 goe̍h zh-yue:4月

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.