Kosova Wiki
Advertisement

Template:KUTIAPakistani Pakistani është shtet islam në kontinentin e Azisë me pozitën e tij gjeografike në pjesën veriperëndimore të nënkontinentit të Indisë është hapësirë ndërmjetësuese midis Azisë Jugore dhe Lindjes së Afërme dhe të Mesme.

Historia

Historia e Shtetit

Politika

Politika e Shtetit

Gjeografia

Pakistani me pozitën e tij gjeografike në pjesën veriperëndimore të nënkontinentit të Indisë është hapësirë ndërmjetësuese midis Azisë Jugore dhe Lindjes së Afërme dhe të Mesme. Vendtakimet malore në kufirin perëndimor të tij, si në të kaluarën, ashtu edhe sot, janë vende të kontaktit dhe të lidhjeve midis popujve, kulturave, besimeve të ndryshme të Azisë jugore me Azinë Jugperëndimore.

Pakistani ka një sipërfaqe prej 796.000 km2

Në morfologjinë e relievit të Pakistanit dallojnë zonën malore në kufi me Iranin e Afganistanin në perëndim dhe zonën e ulët të pellgut të lumit Ind në lindje.

Kushtet klimatike janë të përcaktuara me ritme t e monsuneve , por që në ndërrimin e saj ka ndikim barriere e lartë-malore e Himalajeve, Oqeanit Indian dhe shkretia Tar.

Dominimi i lumit Ind në territorin e Pakistanit tregon se sa ka ndikim në tërë fizionominë e paejsazhit të shtetit. Pellgu i lumit Ind përshinë 960.000 km2, ndërsa sipërfaqja e Pakistanit është 790.000 km2. Këto të dhëna tregojnë qartas se pellgu i Indit dominon në tërë territorin e Pakistanit.

Ekonomia

Pakistani në fillim të formimit si shtet ka hasur në shumë vështirësi ekonomike. Ndarja e tij prej Indisë jo vetëm që është shprehur në shpërnguljen masive të popullsisë në të dy anët,por kufijtë e kanë ndarë një organizim të dikurshëm unik nacional ekonomik. Me këtë ndarje Pakistani ka fituar 20% të popullsisë , por i kanë takuar vetëm 10% të objekteve industriale e fare pak pasuri natyrore dhe instalime elektroenergjetike. Shteti ka qenë i goditur, sepse kufiri shtetëror midis Pakistanit dhe Indisë ka ndarë rajonet me lëndën e parë të pambukut, të orizit dhe të kallamit të sheqerit prej qendrave industriale të përpunimit. Pjesa më e madhe e popullsisë së shpërngulur myslimane prej Indisë në Pakistan ka qenë agrare, e cila në rrethana të dendësisë së madhe e agrare ia ka vështirësuar pozitën fshatarit. Përkundrazi, popullsisë idiane, e cila është shpërngulur prej Pakistanit në Indi, ka qenë e një strukture tjetër: tregtarë, ekspertët dhe punëtorë të kualifikuar, që në ekonominë e shtetit nuk ka qenë barrë e rëndë.

Demografia

Demografia e shtetit

Kultura

Kultura e Shtetit

Të tjera

  * Telekomunikacioni
  * Transporti
  * Ushtria
  * Pushime


Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: Pakistani – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimedialeace:Pakistan af:Pakistan als:Pakistan an:Pakistán ang:Pacistan ar:باكستان arc:ܦܩܝܣܛܢ arz:باكيستان as:পাকিস্তান ast:Paquistán az:Pakistan ba:Пакистан bat-smg:Pakėstans bcl:Pakistan be:Пакістан be-x-old:Пакістан bg:Пакистан bn:পাকিস্তান bo:པ་ཀི་སི་ཏན། bpy:পাকিস্তান br:Pakistan bs:Pakistan ca:Pakistan cbk-zam:Pakistan ceb:Pakistan crh:Pakistan cs:Pákistán csb:Pakistan cv:Пакистан cy:Pakistan da:Pakistan de:Pakistan diq:Pakıstan dsb:Pakistan dv:ޕާކިސްތާން el:Πακιστάν en:Pakistan eo:Pakistano es:Pakistán et:Pakistan eu:Pakistan fa:پاکستان fi:Pakistan fiu-vro:Pakistan fr:Pakistan frp:Paquistan fy:Pakistan ga:An Phacastáin gan:巴基斯坦 gd:Pagastàn gl:Paquistán - پاکستان gn:Pakistán gu:પાકિસ્તાન gv:Yn Phakistaan ha:Pakistan hak:Pâ-kî-sṳ̂-thán haw:Pakitana he:פקיסטן hi:पाकिस्तान hif:Pakistan hr:Pakistan hsb:Pakistan ht:Pakistan hu:Pakisztán hy:Պակիստան ia:Pakistan id:Pakistan ie:Pakistan ilo:Pakistan io:Pakistan is:Pakistan it:Pakistan iu:ᐸᑭᔅᑕᓐ/pakistan ja:パキスタン jbo:kisygu'e jv:Pakistan ka:პაკისტანი kab:Pakistan kk:Пәкістан kl:Pakistan kn:ಪಾಕಿಸ್ತಾನ ko:파키스탄 ks:पाकिस्‍तान ku:Pakistan kv:Пакистан kw:Pakistan ky:Пакистан la:Pakistania lb:Pakistan li:Pakistan lij:Pakistan lmo:Pakistan ln:Pakistáni lt:Pakistanas lv:Pakistāna mdf:Пакистан mhr:Пакистан mk:Пакистан ml:പാകിസ്താന്‍ mn:Пакистан mr:पाकिस्तान ms:Pakistan mt:Pakistan nah:Paquistan nds:Pakistan nl:Pakistan nn:Pakistan no:Pakistan nov:Pakistan oc:Paquistan or:ପାକିସ୍ତାନ os:Пакистан pa:ਪਾਕਿਸਤਾਨ pam:Pakistan pap:Pakistan pl:Pakistan pms:Pakistan pnb:پاکستان ps:پاکستان pt:Paquistão qu:Pakistan rmy:Pakistan ro:Pakistan ru:Пакистан sa:पाकिस्तान sah:Пакистан scn:Pakistan sco:Pakistan sd:پاکستان se:Pakistan sh:Pakistan simple:Pakistan sk:Pakistan sl:Pakistan sr:Пакистан su:Pakistan sv:Pakistan sw:Pakistan szl:Pakistan ta:பாக்கித்தான் te:పాకిస్తాన్ tg:Покистон th:ประเทศปากีสถาน tk:Päkistan tl:Pakistan tr:Pakistan udm:Пакистан ug:پاكىستان uk:Пакистан ur:پاکستان uz:Pokiston vec:Pakistan vi:Pakistan vo:Pakistän wa:Pakistan war:Pakistan wo:Pakistaan wuu:巴基斯坦 yi:פאקיסטאן yo:Pakistan zh:巴基斯坦 zh-classical:巴基斯坦 zh-min-nan:Pakistan zh-yue:巴基斯坦

Advertisement