Kosova Wiki
Advertisement

Oklahoma është shtet federal Amerikan në kufirin verior te Teksasit.

Fjala Oklahoma vjen prej gjuhës indiane choctaw: "okla", njeriu dhe "humma", i kuq dhe kuptohet në gjuhën origjinale si "vendi i njeriut të kuq".

Kryqyteti i Oklahomas është Oklahoma City.

Oklahoma ka 181.186 km2 dhe 3.350.000 banorë.


Gjeografia

Demografia

Ekonomia

Kultura

Historia


af:Oklahoma an:Oklahoma ang:Oklahoma ar:أوكلاهوما arc:ܐܘܟܠܐܗܘܡܐ ast:Oklahoma az:Oklahoma bat-smg:Oklahoma bcl:Oklahoma be:Штат Аклахома be-x-old:Аклагома bg:Оклахома bn:ওক‌লাহোমা bpy:ওকলাহোমা br:Oklahoma bs:Oklahoma ca:Oklahoma cs:Oklahoma cv:Оклахома cy:Oklahoma da:Oklahoma de:Oklahoma diq:Oklahoma el:Οκλαχόμα en:Oklahoma eo:Oklahomo es:Oklahoma et:Oklahoma eu:Oklahoma fa:اکلاهما fi:Oklahoma fo:Oklahoma fr:Oklahoma frp:Oklahoma fy:Oklahoma ga:Oklahoma gd:Oklahoma gl:Oklahoma gn:Oklahoma gv:Oklahoma hak:O-khiet-lâ-hò-mâ haw:‘Okalahoma he:אוקלהומה hi:ओक्लाहोमा hr:Oklahoma ht:Oklawoma hu:Oklahoma hy:Օկլահոմա ia:Oklahoma id:Oklahoma ig:Oklahoma ik:Oklahoma io:Oklahoma is:Oklahoma it:Oklahoma ja:オクラホマ州 jv:Oklahoma ka:ოკლაჰომა ko:오클라호마 주 ku:Oklahoma kw:Oklahoma la:Oclahoma lad:Oklahoma lb:Oklahoma lij:Oklahoma lt:Oklahoma lv:Oklahoma mg:Oklahoma mi:Oklahoma mk:Оклахома ml:ഒക്‌ലഹോമ mn:Оклахома mr:ओक्लाहोमा ms:Oklahoma nah:Oklahoma nds:Oklahoma nl:Oklahoma nn:Oklahoma no:Oklahoma nv:Halgai hóteel hahoodzo oc:Oklahoma os:Оклахомæ pam:Oklahoma pdc:Oklahoma pl:Oklahoma pms:Oklahoma pnb:اوکلاہوما pt:Oklahoma qu:Oklahoma suyu ro:Oklahoma (stat SUA) ru:Оклахома sa:ओक्‍लाहोमा sah:Оклаhома scn:Oklahoma sco:Oklahoma simple:Oklahoma sk:Oklahoma sl:Oklahoma sr:Оклахома sv:Oklahoma sw:Oklahoma szl:Uoklahůma ta:ஓக்லகோமா th:รัฐโอคลาโฮมา tl:Oklahoma tr:Oklahoma ug:Oklaxoma Shitati uk:Оклахома ur:اوکلاہوما uz:Oklaxoma vi:Oklahoma vo:Oklahoma war:Oklahoma yi:אקלעהאמע yo:Oklahoma zh:奧克拉荷馬州 zh-min-nan:Oklahoma zh-yue:奧克拉荷馬州

Advertisement