New York
140px|Emblema 140px|Vendndodhja
280px|Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
19,490,297 banorë
408.7 banorë/km²
Sipërfaqja 54,555 km²
Administrata
Shteti SHBA
Qarku
Adresa e kuvendit www.ny.gov
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar {{{kryetarimomental}}}
Partia udhëheqëse
x


New York (shk. NY) [nuː jɔːrk] apo shqiptimi Nju Jorku është një Shtet Federal në verilindje të ShBA. Ai kufizohet me liqenin Erie, liqenin Ontario, Kanadanë, Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey, Pennsylvania dhe me Oqeanin Atlantik. Tre ishujt Long Island, Manhattan dhe Staten Island formojnë një pjesë të rëndësishme të Nju Jorkut. Në lindje të Nju Jorkut rrjedh Hudson River (Lumi Hudson).

New York ka një sipërfaqe prej 141.080 km² dhe një popullsi prej 18,98 milion banorë (2000), pas Kalifornisë dhe Teksasit është shteti i tretë federal për nga dendësia në ShBA.

Kryeqyteti i Nju Jorkut është Albany, ndërsa qyteti më i madh është New York City. Territori jashtë hapësirës së New York City-it thirret „Upstate New York“. Qytetet më të mëdha në Upstate New York janë Binghamton, Buffalo, Rochester dhe Syracuse.


Gjeografia

Demografia

Ekonomia

Kultura

Historiaaf:New York (deelstaat) als:New York (Bundesstaat) am:ኒው ዮርክ an:Nueba York (estato) ang:Nīwe Eoforwic ar:نيويورك (ولاية) arc:ܢܝܘ ܝܘܪܟ (ܐܬܪܘܬܐ ܡܚܝܕܐ ܕܐܡܪܝܟܐ) arz:نيو يورك ast:Nueva York (estáu) az:Nyu-York (ştat) bar:New York (Bundesstaat) bat-smg:Niojuorks (valstėjė) bcl:Nueva York (estado) be-x-old:Нью-Ёрк (штат) bg:Ню Йорк (щат) bpy:নিউ ইয়র্ক br:New York (Stad) bs:New York (država) ca:Estat de Nova York cbk-zam:Nueva York chr:ᏄᏲᎩ cs:New York (stát) cv:Çĕнĕ Йорк (штат) cy:Efrog Newydd (talaith) da:New York (delstat) de:New York (Bundesstaat) el:Νέα Υόρκη (πολιτεία) en:New York eo:Nov-Jorkio es:Nueva York (estado) et:New Yorgi osariik eu:New York (estatua) fa:نیویورک (ایالت) fi:New York (osavaltio) fo:New York fr:État de New York frp:New York (Ètat) ga:Nua-Eabhrac (stát) gd:Eabhraig Nuadh (stàit) gl:Estado de Nova York gv:York Noa (steat) hak:Néu-Yok haw:Nuioka he:ניו יורק (מדינה) hi:नया यॉर्क hr:New York (savezna država) ht:Nou Yòk (eta) hu:New York (állam) id:New York ig:New York ik:Tchiaq York io:Nova-York (stato) is:New York-fylki it:New York (stato) ja:ニューヨーク州 jv:New York (Negara bagéyan) ka:ნიუ-იორკი (შტატი) kn:ನ್ಯೂ ಯಾರ್ಕ್ ko:뉴욕 주 ku:New York kw:Stat Evrek Nowydh la:Novum Eboracum lad:Nueva York (estado) lij:Neuvo York (stato) lmo:New York lt:Niujorko valstija lv:Ņujorka (štats) mi:New York mk:Њујорк (сојузна држава) ml:ന്യൂയോര്‍ക്ക് mr:न्यूयॉर्क ms:New York nah:Yancuīc York nds:New York (Bundsstaat) nl:New York (staat) nn:Delstaten New York no:New York (delstat) nv:Nííyóó hahoodzo oc:Nòva York (estat) os:Нью-Йорк (штат) pa:ਨਿਊਯਾਰਕ pl:Nowy Jork (stan) pms:New York (stat federal) pnb:نیو یارک pt:Nova Iorque (estado) qu:New York suyu ro:New York (stat SUA) ru:Нью-Йорк (штат) scn:New York (statu) sh:New York (država) simple:New York sk:New York (štát USA) sl:New York (zvezna država) sr:Њујорк (држава) sv:New York (delstat) sw:New York (jimbo) szl:Nowy Jork (sztat) ta:நியூ யோர்க் மாநிலம் th:รัฐนิวยอร์ก tl:Bagong York tr:New York (eyalet) ug:Nyuyork Shitati uk:Нью-Йорк (штат) uz:Nyu York (shtat) vi:Tiểu bang New York vo:New York (tat) war:New York wuu:纽约州 yi:ניו יארק zh:纽约州 zh-min-nan:New York

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.