Kosova Wiki
Advertisement

Nebraska është një Shtet Federal në perëndimin e mesëm të ShBA.

Geografi

Nebraska kufizohët me South Dakota në veri; Iowa dhe Missouri në lindje, pastaj me liqenin Missouri; Kansasin në jug; me Coloradon në jugperëndim, dhe me Wyoming në perëndim. Qyteti më i madhi të Nebraskës është Omaha; ndërsa kryeqyteti i saj është Lincoln. Nebraska ndahët në 93 konte.


Demografia

Ekonomia

Kultura

Historia


af:Nebraska an:Nebraska ang:Nebraska ar:نبراسكا arc:ܢܝܒܪܐܣܟܐ ast:Nebraska az:Nebraska bat-smg:Nebraska bcl:Nebraska be:Штат Небраска bg:Небраска bn:নেব্রাস্কা bpy:নেব্রাস্কা br:Nebraska bs:Nebraska ca:Nebraska co:Nebraska cs:Nebraska cv:Небраска cy:Nebraska da:Nebraska de:Nebraska diq:Nebraska el:Νεμπράσκα en:Nebraska eo:Nebrasko es:Nebraska et:Nebraska eu:Nebraska fa:نبراسکا fi:Nebraska fo:Nebraska fr:Nebraska frp:Nebraska fy:Nebraska ga:Nebraska gd:Nebraska gl:Nebrasca gv:Nebraska hak:Nui-pu-lâ-sṳ̂-kâ haw:Nepalaka he:נברסקה hi:नेब्रास्का hr:Nebraska ht:Nebraska hu:Nebraska hy:Նեբրասկա id:Nebraska ig:Nebraska ik:Nebraska io:Nebraska is:Nebraska it:Nebraska ja:ネブラスカ州 jv:Nebraska ka:ნებრასკა ko:네브래스카 주 ks:नेब्रास्‍का ku:Nebraska kw:Nebraska la:Nebrasca lad:Nebraska lij:Nebraska lt:Nebraska lv:Nebraska mg:Nebraska mi:Nebraska mk:Небраска ml:നെബ്രാസ്ക mn:Небраска mr:नेब्रास्का ms:Nebraska nah:Nebraska nds:Nebraska nl:Nebraska nn:Nebraska no:Nebraska oc:Nebraska os:Небраскæ pam:Nebraska pl:Nebraska pms:Nebraska pnb:نیبراسکا pt:Nebraska qu:Nebraska suyu ro:Nebraska (stat SUA) ru:Небраска sa:नेब्रास्‍का sah:Небраска scn:Nebraska sh:Nebraska simple:Nebraska sk:Nebraska sl:Nebraska sr:Небраска sv:Nebraska sw:Nebraska szl:Nebraska ta:நெப்ராஸ்கா th:รัฐเนแบรสกา tl:Nebraska tr:Nebraska ug:Nébraska Shitati uk:Небраска ur:نیبراسکا uz:Nebraska vec:Nebraska vi:Nebraska vo:Nebraska war:Nebraska yi:נעבראסקא yo:Nebraska zh:內布拉斯加州 zh-min-nan:Nebraska

Advertisement