Muaji është një njësi kohore prej rreth tridhjetë ditësh, e lidhur me fazat e Hënës. Zakonisht emrat e muajve, në shumicën e gjuhëve, janë përshtatur sipas emrave të zotërave, emrave të festave apo kohrave të ndryshme të të mbjellurave apo të korrurave.

Muajt e kalendarit gregorian

emrat e mujave dhe radhitja e tyre tek disa popuj
Grektë e vjetër Romakët Karli i Madh Rev. francez Jahudit Arabët
Poseideon (6) Ianuarius (11) Wintarmanth (1) Nivôse (4) Shebat (5) Muharrem (1)
Gamelion (7)a Februarius (12) Hornung (2)n Pluvîôs (5) Adar (6) Safa (2)
Anthesterion (8)b Martius (1) Lenunmanoth (3) Ventôs (6) Nisan (7) Rebi I (3)
Elaphrbolion (9)c Aprilis (2) Ostarmanoth (4) Germinal (7) Ijar (8) Rebi II (4)
Mounychion (10)d Maius (3) Wunnimanoth (5)o Florěal (8) Sivan (9) Xhumada I (5)
Thargelion (11)e Iuniuš (4) Brâchmanoth (6) Praíríal (9) Tammuz (10) Xhumada II (6)
Skirophorion (12)f Quintilis (5)l Hewimanoth (7) Messidor (10) Ab (11) Rexheb (7)
Hekatombaion (1)g Sextilis (6)m Aranmanoth (8)p Thermidor (11) Elul (12) Shaban (8)
Matageitnion (2)h September (7) Witumanoth (9)r Fructidor (12) Tishri (1) Ramadan (9)
Boedromion (3)i October (8) Windumemanoth (10)s Vendémíaíre (1) Mar-Çeshvan (2) Shaual (10)
Pyanepsion (4)j November (9) Herbistmanoth (11) Brumaíre (2) Kislev (3) Xhul-kade (11)
Maimakterion (5)k December (10) Heilagmanoth (12) Frímaíre (3) Tehet (4) Xhul-bidxhe (12)
Shënim: Kalendari i jahudive dhe ai arabë janë të lidhur me vitet e hënës, për këtë nuk i përgjegjen kohës matëse tekë ne. Te kalendari i Revulucionit francezë, i përdorur nga 22 shtatori 1792 deri më 1 janar 1806, filimi i muajit përkatës me kalendarin tonë gjendet në mes të datave 19 dhe 23. a) Muaji i martesave (kurorëzimeve); b) Festa e lulave; c)Festa e Artemies; d)Festa e Artemies së Moniahës tek Athina; e) Feta e para të korrurave; f)Festa për hirë të Athinës, për hirë të së cilës bartej skira - ombrella e diellit; g) Festa e flijimit (kurbanit); h)Festa e vendosjes së Apollonit nga Delosi në Lykene; i) Festënderimi për Apollon ndihëmsin; j) Festa e zirjes së faasules (për hirë të Apollonit); k) Muaji i vërshimit, kur u nderu Zoti; l) sipas J.Cesarit, kthyer në Julius; m) ndryshuar sipas pasuesit të Cezarit, Augustus; o) Muaji i fushës; p)Muaji i korrjeve; r) Muaji i drurit (druvarve); s)Muaji i verës.

Template:Stampa:Kalendari dhe koha


af:Maand als:Monat an:Mes ang:Mōnaþ ar:شهر arc:ܝܪܚܐ ast:Mes bat-smg:Mienou be:Месяц (каляндарны) be-x-old:Месяц (каляндарны) bg:Месец bn:মাস bo:ཟླ། br:Miz bs:Mjesec (period) ca:Mes cbk-zam:Mes ceb:Bulan (panahon) cs:Kalendářní měsíc cv:Уйăх cy:Mis da:Måned de:Monat el:Μήνας eml:Més en:Month eo:Monato es:Mes et:Kuu (kalender) eu:Hilabete fa:ماه (زمان) fi:Kuukausi fiu-vro:Kuu (aomõõt) fr:Mois fur:Mês fy:Moanne (tiid) ga:Mí gl:Mes sinódico hak:Ngie̍t he:חודש hi:मास hr:Mjesec (period) hsb:Měsac ht:Mwa hu:Hónap ia:Mense id:Bulan (penanggalan) ig:Month io:Monato is:Mánuður it:Mese ja:月 (暦) jbo:masti jv:Sasi ka:თვე kg:Ngonda (manaka) kk:Ай kl:Ukiup qaammatai kn:ತಿಂಗಳು ko:달 (시간) ksh:Moohnd (Kalländo) ku:Meh kw:Mis la:Mensis lad:Mez lb:Mount lmo:Més ln:Sánzá (ntángo) lo:ເດືອນ lt:Mėnuo lv:Mēnesis mi:Marama (maramataka) mk:Месец mr:महिना ms:Bulan (takwim) my:Months myv:Ков nah:Mētztli (cāhuitl) nds:Maand (Tiet) nl:Maand nn:Månad no:Måned nrm:Mais oc:Mes pa:ਮਹੀਨਾ pdc:Munet pl:Miesiąc pnb:معینہ pt:Mês qu:Killa pacha rmy:Chhon (bersheski) ro:Lună (timp) ru:Месяц sah:Ый (кэм) se:Mánotbadji sh:Mjesec (jedinica) simple:Month sk:Mesiac (časová jednotka) sl:Mesec so:Bilaha sr:Месеци srn:Mun (ten) ss:Ínyangá sv:Månad sw:Mwezi (wakati) szl:Mjeśůnc ta:மாதம் th:เดือน tl:Buwan (panahon) tpi:Mun (taim) tr:Ay (zaman) tt:Ay uk:Місяць (календарний) uz:Oy (vaqt birligi) vi:Tháng war:Bulan (oras) wo:Weer yi:מאנאט yo:Osù zh:月 zh-min-nan:Goe̍h zh-yue:月份

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.