Kosova Wiki
Advertisement

Template:KUTIAMoldavia Republika e Moldavisë (moldavisht: Republica Moldova ) është një shtet kontinental në Evropën linore. Moldavia ndodhet në mes të Rumenisë në perëndim dhe Ukrainës në lindje. Në të kaluerën teritori i Moldavisë ishte pjesë e Principatës Moldave toka të së cilës më 1812 janë aneksuar nga Rusia imperaliste. Këto toka sundoheshin nga rusët deri në vitin 1918 kur u bënë pjesë të Rumenisë së madhe. Gjatë viteve 1940-1941, 1945-1991 ishte aneksuar përsëri nga rusët tani si Republika Sosicaliste Sovjetike e Moldavisë nën sovranitetin e BRSS-së. Me shpalljen e pavarsisë me rastin e shkatërrimit të BRSS-së edhe Moldavia fiton sovranitetin e saj.

Historia

Artikulli kryesor Historia e Moldavisë

Politika

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësitë territoriale

Artikulli kryesor Njësitë territoriale

Sistemi i administrimit të Moldavisë përbëhet nga 32 njësi territoriale të quajtura rajone (raioane), tri komuna (municipalities), një njësi me një gjysmë autonomie dhe një njësi për një egjion me një status të pacakuar.

Gjeografia

Artikulli kryesor Gjeografia e Moldavisë

Sipërfaqja e përgjithshme e Moldavisë është 33,843 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 47 00 V, 29 00 L dhe 33,371 km 2 të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 472 km 2 ujë.

Vija kufitare e Moldavisë 1,389 km e gjatë.

Klima e Moldavisë është klimë e kontinentale, me dimër me temperatura mesatare dhe verë të nxehtë.

Pjesa më e madhe e relievit të Moldavisë është terren i stepave. Pika më e ultë e relievit gjendet përgjatë bregut të lumit Dniester (2m; ang.:Dniester River) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 430 metrave në vendin e quajtur Dealul Balanesti, 30 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit.

Ekonomia

Artikulli kryesor Ekonomia e Moldavisë

Demografia

Artikulli kryesor Demografia e Moldavisë

Moldavia ka një populsi të larmishme si për nga përkatsia kombëtare po ashtu edhe për nga përkatësia fetare. Pjesa dërmuese e popullsisë me ëratësi kombëtare moldave janë shumcië ndërsa për kah përkatësia fetare dominionë besimtarët e fesë ortodokse.

Kultura

Artikulli kryesor Kultura e Moldavisë

Të tjera

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: Moldavia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
x16px|alt=|link=|Commons Commons: Moldavia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


Template:Bashkësia e Shteteve të Pavarura


* Kategoria:Shtete në Evropë

ace:Moldova af:Moldowa als:Moldawien am:ሞልዶቫ an:Republica de Moldabia ang:Moldofa ar:مولدافيا arc:ܡܘܠܕܘܒܐ arz:مولدوڤا ast:Moldavia az:Moldova bar:Moldàwien bat-smg:Moldavėjė bcl:Moldoba be:Малдова be-x-old:Малдова bg:Молдова bn:মলদোভা bpy:মোলদোভা br:Moldova bs:Moldavija ca:República de Moldàvia ce:Молдави ceb:Moldova chr:ᎼᎸᏙᏩ co:Moldavia cs:Moldavsko csb:Mòłdawskô cu:Молдо́ва cv:Молдави cy:Moldofa da:Moldova de:Moldawien dsb:Moldawska dv:މޮލްޑޯވާ ee:Moldova el:Μολδαβία en:Moldova eo:Moldava Respubliko es:Moldavia et:Moldova eu:Moldavia fa:مولداوی fi:Moldova fiu-vro:Moldova fr:Moldavie frp:Moldavie (payis) fy:Moldaavje ga:An Mholdóiv gd:Moldàibhia gl:Moldova gu:મોલ્દોવા gv:Moldova haw:Molodowa he:מולדובה hi:मोल्दाविया hif:Moldova hr:Moldova hsb:Moldawska ht:Moldavi hu:Moldova hy:Մոլդովա ia:Moldova id:Moldova ie:Moldavia io:Moldova is:Moldóva it:Moldavia ja:モルドバ jbo:moldovas jv:Moldova ka:მოლდოვა kg:Moldova kk:Молдова kn:ಮಾಲ್ಡೋವ ko:몰도바 ku:Moldova kv:Молдова kw:Moldova ky:Молдова la:Respublica Moldavica lb:Moldawien li:Moldavië lij:Moldavv-ia lmo:Muldavia lt:Moldavija lv:Moldova mdf:Молдова mk:Молдавија ml:മൊള്‍ഡോവ mr:मोल्दोव्हा ms:Moldova mt:Moldova nds:Moldawien nds-nl:Moldavië (laand) ne:मोल्दोवा nl:Moldavië (land) nn:Moldova no:Moldova nov:Moldova oc:Moldàvia (estat) os:Молдави pam:Republic of Moldova pih:Moldoewa pl:Mołdawia pms:Moldavia pnb:مولڈوا pnt:Μολδαβία pt:Moldávia qu:Mulduwa ro:Republica Moldova roa-rup:Moldova ru:Молдавия sa:मोल्दोवा sah:Молдова scn:Moldavia sco:Moldovae se:Moldávia sh:Moldavija simple:Moldova sk:Moldavsko sl:Moldavija so:Moldova مولدافيا sr:Молдавија sv:Moldavien szl:Mołdawijo ta:மல்டோவா tg:Молдова th:ประเทศมอลโดวา tl:Moldova tr:Moldova udm:Молдавия ug:Moldowa uk:Молдова ur:مالڈووا uz:Moldova vec:Moldavia vi:Moldova vls:Moldavië vo:Moldovän war:Moldavia wo:Moldaawi wuu:摩尔多瓦 xal:Молдавмудн Орн Нутг yi:מאלדאווע yo:Moldofa zh:摩尔多瓦 zh-min-nan:Moldova zh-yue:摩爾多瓦

Advertisement