Michigan (sqt. Miçigen) është një Shtet FederalShBA.

Gjeografia

Demografia

Ekonomia

Kultura

Miçigeni është vendi në të cilin gjenden dy permendore të shqiptarëve ajo e Nënë Terezës dhe Gjergj Kastriot - Skenderbeut.

Permendorja e Skenderbeut është përurua 24 shtator 2006 në prani të disa mijëra vetëve, përfshi kryepeshkopin e Detroit, Kardinalin Adam Maida dhe presidentin e Shqipërise, Alfred Moisiu.

Përmendorja e Skënderbeut është zbulua me nderime në anë të një autostrade dhe në hyrje të oborrit të Kishës katolike shqiptare Shën Pali në Roçester Hills, rreth 40 kilometra ne veri te Detroitit. Presidenti Alfred Moisiu ka thënë se me këtë vepër, shqiptarët e Amerikës kanë nderuar veten dhe mbare popullin shqiptar dhe se "Tashmë populli i thjeshtë amerikan mund të mësoje edhe më shumë se kush ishte Skënderbeu dhe çfare bëri ai për kombin dhe botën mbarë."- tha ai.

Kardinali Adam Maida tha se shqiptarët në rrethin e Detroitit janë krenaria e dioqezes së tij dhe "Tani, krahas nënë Terezës, shqiptarët e Miçiganit mund të krenohen para amerikanëve edhe me Gjergj Kastrotin."

Nismëtar i kësaj ngjarjeje është Dom Anton Kqira, Kryefamullitar i kishës së Shën Palit, që mendohet të jetë kisha më e madhe katolike shqiptare në botë. Përmendorja e heroit kombëtar shqiptar është fryt i një pune mbi një vjeçare nga ana e skulptorit të njohur shqiptaro-amerikan, Kreshnik Xhiku.

Afaristi dhe veprimtari i njohur Ekrem Bardha e ka përshëndetur ngritjen e përmendorës.

Historia

Lidhje të jashtme


af:Michigan an:Michigan ang:Michigan ar:ميشيغان arc:ܡܫܝܓܢ arz:ميشيجان ast:Michigan az:Miçiqan bat-smg:Mėčėgans bcl:Michigan be:Штат Мічыган be-x-old:Мічыган bg:Мичиган bn:মিশিগান bpy:মিশিগান br:Michigan bs:Michigan ca:Michigan cs:Michigan cv:Мичиган cy:Michigan da:Michigan de:Michigan diq:Michigan el:Μίσιγκαν en:Michigan eo:Miĉigano es:Míchigan et:Michigan eu:Michigan fa:میشیگان fi:Michigan fo:Michigan fr:Michigan frp:Mich·igan fy:Michigan ga:Michigan gd:Michigan gl:Michigan gn:Michigan gv:Michigan hak:Me̍t-hiet-kîn haw:Mikikana he:מישיגן hi:मिशिगन hr:Michigan ht:Michigàn hu:Michigan hy:Միչիգան id:Michigan ig:Michigan ik:Michigan io:Michigan is:Michigan it:Michigan ja:ミシガン州 jv:Michigan ka:მიჩიგანი (შტატი) ko:미시간 주 ks:मिशिगन ku:Michigan kw:Michigan la:Michigania lad:Michigan lij:Michigan lt:Mičiganas lv:Mičigana mg:Michigan mi:Michigan mk:Мичиген ml:മിഷിഗണ്‍ mr:मिशिगन ms:Michigan nah:Michigan nds:Michigan nl:Michigan nn:Michigan no:Michigan oc:Michigan os:Мичиган pam:Michigan pl:Michigan pms:Michigan pnb:مشیگن pt:Michigan ro:Michigan (stat SUA) ru:Мичиган scn:Michigan sco:Michigan simple:Michigan sk:Michigan sl:Michigan sr:Мичиген (држава) sv:Michigan sw:Michigan ta:மிச்சிகன் te:మిషిగన్ th:รัฐมิชิแกน tl:Misigan tr:Michigan ug:Michigan Shitati uk:Мічиган (штат) ur:مشی گن uz:Michigan vec:Michigan vi:Michigan vo:Michigan war:Michigan yi:מישיגן yo:Ipinle Mishigan zh:密歇根州 zh-min-nan:Michigan

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.