Kosova Wiki
Advertisement

Massachusetts (zyrtarisht: The Commonwealth of Massachusetts / sqt. Masaçusets) është një Shtet Federal i Amerikës, kryeqyteti i Massachusetts është Boston. Emri Massachusetts është derivuar nga fjala indiane mass adchu ut (tej kodrës së madhe) ky emër së pari u paraqit në librin e John Smith A Description of New England (1616).

Historia

thumb|left|Harta e Massachusetts Massachusetts Bay Colony u themelua në vitin 1629 nga Puritanët, dhe ishte një nga trembëdhjetë kolonitë, që gjatë revolucionit amerikane luftuan kundër sundimit britanik. Në shekullin XVIII dhe XIX ekonomia e Massachusettsit përbëhej nga gjuetia e balenave të ishullit Nantucket dhe qyteteve New Bedford dhe Salem. Gadishulli në juglindje të Massachusetts quhet Cape Cod. Cape Cod është një vend turistik për pushime verore. Aty gjindet Cape Cod National Seashore. Shteti Federal Maine deri në vitin 1820 ishte pjesë e Massachusetts, edhe pse nuk kufizohet direkt me të.


Gjeografia

Eshte ne verilindje te Shteteve te Bashkuara te Amerikes dhe eshte i rrethuar nga: Rhode Island, Connecticut, New York, Vermont dhe New Hampshire. Popullsia eshte rreth 6.4 milion banore dhe kryeqyteti eshte Boston. Siperfaqja eshte 27,336 km katrore. Popullsia e Boston-it eshte 4.4 milion banore. 25.7% e vendit eshte uje.

Demografia

  • Në vitin 2000 popullsia e vendit ishte: 89.23% te bardhe, 6.97% zezake & 4.22% aziatike
  • Në vitin 2005 popullsia e vendit ishte: 87.89% te bardhe, 7.58% zezake & 5.13% aziatike

Ekonomia

Produktet në vend ne vitin 2007 ishin 351 miliard$.

Kulturaaf:Massachusetts an:Massachusetts ang:Massachusetts ar:ماساتشوستس arc:ܡܐܣܐܬܫܘܣܬܣ ast:Massachusetts az:Massaçusets bat-smg:Masačusetsos bcl:Massachusetts be-x-old:Масачусэтс bg:Масачузетс bn:ম্যাসাচুসেট্‌স bpy:ম্যাসাচুসেট্‌স br:Massachusetts bs:Massachusetts ca:Massachusetts cs:Massachusetts cv:Массачусетс cy:Massachusetts da:Massachusetts de:Massachusetts diq:Massachusetts el:Μασαχουσέτη en:Massachusetts eo:Masaĉuseco es:Massachusetts et:Massachusetts eu:Masachusets fa:ماساچوست fi:Massachusetts fo:Massachusetts fr:Massachusetts frp:Massachusetts fy:Massachusetts ga:Massachusetts gd:Massachusetts gl:Massachusetts gv:Massachusetts hak:Mà-sat-tsû-set haw:Makakukeka he:מסצ'וסטס hi:मसाचुएट्स hr:Massachusetts ht:Masachosèt hu:Massachusetts hy:Մասաչուսեթս id:Massachusetts ig:Massachusetts ik:Massachusetts io:Massachusetts is:Massachusetts it:Massachusetts ja:マサチューセッツ州 jv:Massachusetts ka:მასაჩუსეტსი ko:매사추세츠 주 ks:मासचुसेट्‍स ku:Massachusetts kw:Massachusetts la:Massachusetta lad:Massachusetts li:Massachusetts lij:Massachusetts lt:Masačusetsas lv:Masačūsetsa mg:Massachusetts mi:Massachusetts mk:Масачусетс ml:മസാച്യുസെറ്റ്സ് mn:Массачусеттс mr:मॅसेच्युसेट्स ms:Massachusetts nah:Massachusetts nds:Massachusetts nl:Massachusetts nn:Massachusetts no:Massachusetts oc:Massachusetts os:Массачусетс pam:Massachusetts pl:Massachusetts pms:Massachusetts pnb:میساچیوسٹس pt:Massachusetts ro:Massachusetts (stat SUA) ru:Массачусетс scn:Massachusetts sh:Massachusetts simple:Massachusetts sk:Massachusetts sl:Massachusetts sr:Масачусетс sv:Massachusetts sw:Massachusetts ta:மாசசூசெட்ஸ் th:รัฐแมสซาชูเซตส์ tl:Masatsusets tr:Massachusetts ug:Massachuséts Shitati uk:Массачусетс ur:میساچوسٹس uz:Massachusetts vec:Massachusetts vi:Massachusetts vo:Massachusetts war:Massachusetts wuu:马萨诸塞 yi:מאסאטשוסעטס yo:Massachusetts zh:麻薩諸塞州 zh-min-nan:Massachusetts zh-yue:麻薩諸塞州

Advertisement