Kosova Wiki
Advertisement

Template:KUTIALituania Republika e Lituanisë (lituanisht: Lietuvos Respublika; apo shkurt Lietuva ) është shtet në pjesën veri-lindore të Evropës. Lituania është njëra nga tri republikat baltike dhe në veri kufizohet nga Letonia, jug-lindje nga Bjellorusia, jug nga Polonia dhe rajoni rusë i Kaliningradit e kufizon Lituaninë në jug-perëndim.

Historia

Artikulli kryesor : Historia

Politika

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësit administrative

Artikulli kryesor : Njësit administrative

Gjeografia

Artikulli kryesor : Gjeografia

Sipërfaqja e përgjithshme e Lituanisë është 65,200 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 56 00 V, 24 00 L.

Vija bregdetare përgjatë detit baltikë është e gjatë 99 km ndërsa vija kufitare e Lituanisë është 1,273 km e gjatë.

Klima e Lituanisë është klimë oqeanike që kalon në atë kontinentale, e lagësht me temperatura në dimër dhe verë mesatare.

Pjesa më e madhe e relievit të Lituanisë është terren i rrafshët dhe i ulët me shumë liqenjë të vegjël. Pika më e ultë e relievit gjendet përgjatë bregdetit të detit Baltik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 292 metrave në vendin e quajtur Juozapinesë (ang.:Juozapines/Kalnas).

Ekonomia

Artikulli kryesor : Ekonomia

Veprimtaria ekonomike. Ekonomia lituane eshte e bazuar tek industria, sidomos metalurgjia, tekstile, agroushqimore dhe e perpunimit te drurit. Deget e reja te industrise, sic jane ato qe kerkojne teknologji te larte kane marre zhvillim vitet e fundit. Bujqesia e Lituanise prodhon drithera, patate, panxharsheqeri. Kohet e fundit eshte zhvilluar shume ekonomia pyjore, transporti dhe turizmi. Nderkaq peshkimi dhe blegtoria mbajne nje peshe te madhe ne te ardhurat kombetare.

Demografia

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura

Artikulli kryesor : Kultura
  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Turizmi

Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: Lituania – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
x16px|alt=|link=|Commons Commons: Lituania – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

* Kategoria:Shtete


ab:Литва ace:Lithuania af:Litaue als:Litauen am:ሊትዌኒያ an:Lituania ang:Liþuania ar:لتوانيا arc:ܠܬܘܢܝܐ arz:ليتوانيا ast:Lituania ay:Lituaña az:Litva bar:Litaun bat-smg:Lietova bcl:Lituanya be:Літва be-x-old:Летува bg:Литва bi:Lithuania bn:লিথুয়ানিয়া bo:ལི་ཐུ་ཨེ་ནི་ཡ། bpy:লিথুয়ানিয়া br:Lituania bs:Litvanija ca:Lituània ce:Литви ceb:Litwanya co:Lituania crh:Litvaniya cs:Litva csb:Lëtewskô cu:Литъва́ cv:Литва cy:Lithwania da:Litauen de:Litauen diq:Litwanya dsb:Litawska dz:ལི་ཐུ་ནི་ཡ། ee:Lithuania el:Λιθουανία eml:Lituàgna en:Lithuania eo:Litovio es:Lituania et:Leedu eu:Lituania ext:Lituánia fa:لیتوانی fi:Liettua fiu-vro:Leedu fo:Litava fr:Lituanie frp:Lituanie fur:Lituanie fy:Litouwen ga:An Liotuáin gd:Liotuàinia gl:Lituania - Lietuva gn:Lituaña got:𐌻𐌹𐍄𐍅𐌰𐌽𐌾𐌰 gu:લિથુઆનિયા gv:Yn Litaan hak:Li̍p-thâu-vón haw:Lituania he:ליטא hi:लिथुआनिया hif:Lithuania hr:Litva hsb:Litawska ht:Lityani hu:Litvánia hy:Լիտվա ia:Lituania id:Lituania ie:Lituania ilo:Lituania io:Lituania is:Litháen it:Lituania ja:リトアニア jbo:lietuvas jv:Lituania ka:ლიტვა kaa:Litva kab:Litwanya kg:Lietuva kk:Литуания kl:Litauen ko:리투아니아 ksh:Littaue ku:Lîtvanya kv:Литва kw:Lithouani ky:Литва la:Lituania lad:Lituania lb:Litauen lg:Lithueenia li:Litouwe lij:Lituania lmo:Lituania ln:Litwani lt:Lietuva lv:Lietuva mdf:Литва mg:Lituania mi:Rituānia mk:Литванија ml:ലിത്വാനിയ mn:Литва mr:लिथुएनिया ms:Lithuania mt:Litwanja na:Lithuania nah:Lituania nap:Lituania nds:Litauen nds-nl:Litouwen ne:लिथुआनिया new:लिथुआनिया nl:Litouwen nn:Litauen no:Litauen nov:Lituania nrm:Lithuanie oc:Lituània os:Литва pam:Lithuania pdc:Litaun pih:Lithyuanya pl:Litwa pms:Lituania pnb:لیتھوینیا pnt:Λιθουανία ps:لېتوانيا pt:Lituânia qu:Lituwa rm:Lituania rmy:Lituaniya ro:Lituania roa-rup:Litva ru:Литва sa:लिथ्वानिया sah:Литва sc:Lituania scn:Lituania sco:Lithuanie se:Lietuva sh:Litva simple:Lithuania sk:Litva sl:Litva sr:Литванија srn:Lituwaniyakondre ss:Lithuwani stq:Litauen su:Lituania sv:Litauen sw:Lituanya szl:Litwa ta:லித்துவேனியா te:లిథువేనియా tet:Lituánia tg:Литва th:ประเทศลิทัวเนีย tk:Litwa tl:Litwaniya tpi:Lituwenia tr:Litvanya ts:Lithuania tt:Litva udm:Литва ug:Litwa uk:Литва uz:Litva vec:Łituania vi:Litva vls:Litouwn vo:Lietuvän wa:Litwaneye war:Lituania wo:Lituwaani wuu:立陶宛 xal:Литдн Орн Нутг yi:ליטע yo:Lithuania zea:Litouwen zh:立陶宛 zh-min-nan:Lietuva zh-yue:立陶宛 zu:ILithuwaniya

Advertisement