Kosova Wiki
Advertisement

Template:KUTIALihtenshtajni Principata e Lihtenshtajnit (gjermanisht: Fürstentum Liechtenstein) është shtet sovran në pjesën qendrore të Evropës, në mes të Zvicrës nga lindja gjerë në perëndim, dhe Austrisë në lindje.

Historia

Artikulli kryesor : Historia

Politika

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësitë administrative

Artikulli kryesor : Njësit administrative në Lihtenshtajn

Lihtenshtajni ndahet në 11 njësi administrative të quajtura gemajnde (Gemeinden, njëjës. Gemeinde) dhe dy njësi që shërbejnë për organizimin e zgjedhjeve të lira. thumb|180px|left|Njësitë administartive në Lihtenshtajn.

 • Balzers
 • Eschen
 • Gamprin
 • Mauren
 • Planken
 • Ruggell
 • Schaan
 • Schellenberg
 • Triesen
 • Triesenberg
 • Vaduz


Gjeografia

Artikulli kryesor : Gjeografia

Sipërfaqja e përgjithshme e Lihtenshtajnit është 160 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 47 16 V, 9 32 L, përndryshe është vend kontinental dhe nuk ka dalje në ujra.

Vija kufitare e Lihtenshtajnit është 76 km e gjatë dhe nuk ka vijë bregdetare.

Klima e Lihtenshtajnit është klimë kontinentale e ftohtë, me dimër të vranët e me reshje bore e shiu, me verë të vranët e të lagësht.

Pjesa më e madhe e relievit është terren me bjeshkë (Alpet) përreth luginave të lumenjve . Pika më e ultë e relievit gjendet në vendin e quajtur Rugeler Rit (ang.:Ruggeller Riet) (430m, në pjesën veriore) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,599 metrave në vendin e quajtur maja e hirtë (ang.:Grauspitz) në pjesën jugore të vendit në kufi me Zvicrën.

Ekonomia

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia

Artikulli kryesor : Demografia

Jeta mesatare e pritur në Lihtenshtajn është 79.68 vite ( 76.1 vjet tek meshkujt dhe 83.28 tek femrat). Vdekshmëria te foshnjat është 4.64 në 1000 të lindur gjallë. 100% e popullsisë ( më e vjetër se 10 vite) din shkrim lexim.

Kultura

Artikulli kryesor : Kultura
 • Telekomunikacioni
 • Transporti
 • Ushtria
 • Turizmi

Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: Lihtenshtajni – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
x16px|alt=|link=|Commons Commons: Lihtenshtajni – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale* Kategoria:Shtete në Evropë


ace:Liechtenstein af:Liechtenstein als:Liechtenstein am:ሊክተንስታይን an:Liechtenstein ang:Liechtenstein ar:ليختنشتاين arc:ܠܝܟܛܢܫܛܝܢ arz:ليختنشتاين ast:Liechtenstein az:Lixtenşteyn bar:Liachtnstâ bat-smg:Lichtenštėins be:Ліхтэнштэйн be-x-old:Ліхтэнштайн bg:Лихтенщайн bn:লিশ্‌টেনশ্‌টাইন bpy:লিষ্টেনষ্টাইন br:Liechtenstein bs:Lihtenštajn ca:Liechtenstein ce:Лихтенштейн ceb:Liechtenstein crh:Lihtenşteyn cs:Lichtenštejnsko csb:Liechtenstein cv:Лихтенштейн cy:Liechtenstein da:Liechtenstein de:Liechtenstein diq:Liechtenstein dsb:Liechtensteinska dv:ލީޝްތެންސްޓީން ee:Liechtenstein el:Λιχτενστάιν en:Liechtenstein eo:Liĥtenŝtejno es:Liechtenstein et:Liechtenstein eu:Liechtenstein fa:لیختن‌اشتاین fi:Liechtenstein fiu-vro:Liechtenstein fr:Liechtenstein frp:Liechtenstein fur:Liechtenstein fy:Lychtenstein ga:Lichtinstéin gd:Liechtenstein gl:Liechtenstein gu:લીચેસ્ટેઈન gv:Liechtenstein hak:Lie̍t-kî-tûn-sṳ-tên haw:Likenekaina he:ליכטנשטיין hi:लिक्टेन्स्टाइन hif:Liechtenstein hr:Lihtenštajn hsb:Liechtenstein ht:Lichtènstayn hu:Liechtenstein hy:Լիխտենշտայն ia:Liechtenstein id:Liechtenstein ie:Liechtenstein io:Liechtenstein is:Liechtenstein it:Liechtenstein ja:リヒテンシュタイン jbo:lictenctain jv:Liechtenstein ka:ლიხტენშტაინი kk:Лихтенштейн kl:Liechtensteini ko:리히텐슈타인 ksh:Lishtenshtäjn (Fööschtedomm) ku:Liechtenstein kv:Лихтенштейн kw:Liechtenstein la:Lichtenstenum lad:Liechtenstein lb:Liechtenstein li:Liechtenstein lij:Liechtenstein lmo:Liechtenstein ln:Liechtenstein lt:Lichtenšteinas lv:Lihtenšteina mdf:Лихтенштайн mk:Лихтенштајн ml:ലിക്റ്റന്‍‌സ്റ്റൈന്‍ mr:लिश्टनस्टाइन ms:Liechtenstein na:Liechtenstein nah:Liechtenstein nds:Liechtensteen nds-nl:Liechtenstein ne:लीश्टेनस्टाईन nl:Liechtenstein nn:Liechtenstein no:Liechtenstein nov:Liechtenstein nv:Lííhtensain oc:Liechtenstein os:Лихтенштейн pam:Liechtenstein pdc:Liechtenstein pih:Liktenstiin pl:Liechtenstein pms:Liechtenstein pnb:لیختنشٹاین pnt:Λιχτενστάιν ps:لېختېنستاين pt:Liechtenstein qu:Liechtenstein rm:Liechtenstein ro:Liechtenstein ru:Лихтенштейн sa:लिक्टनस्टैन sah:Лихтенштайн scn:Liechtenstein sco:Liechtenstein se:Liechtenstein sh:Lihtenštajn si:ලීච්ටන්ස්ටෙයින් simple:Liechtenstein sk:Lichtenštajnsko sl:Lihtenštajn sr:Лихтенштајн stq:Liechtenstein sv:Liechtenstein sw:Liechtenstein szl:Liechtenstein ta:லீக்டன்ஸ்டைன் tet:Listenstaina tg:Лихтенштейн th:ประเทศลิกเตนสไตน์ tk:Lihtenşteýn tl:Liechtenstein tr:Lihtenştayn tt:Лихтенштейн udm:Лихтенштейн ug:Lixténshtéyn uk:Ліхтенштейн ur:لیختینستائن uz:Lixtenshteyn vec:Liechtenstein vi:Liechtenstein vo:Ligtänstän war:Lestenstin wo:Liechtenstein wuu:列支敦士登 xal:Лихтенштейн yi:ליכטנשטיין yo:Líktẹ́nstáìnì zh:列支敦斯登 zh-classical:列支敦士登 zh-min-nan:Liechtenstein zh-yue:列支敦士登

Advertisement