Kosova Wiki
Advertisement

Template:KUTIALetonia Republika e Letonisë (letonisht: Latvijas Republika) është shtet në pjesën verioreEvropës, pranë Detit Baltik. Letonia ndanë kufirin e saj tokësorë në veri me Estonin, në lindje me Rusinë dhe Bjellorusinë, ndërsa pjesa jugore e kufirit ndahet me Lituaninë. Kryeqyteti i këtij shteti, Riga është një ndër qytete më të njohura baltike.

Historia

Artikulli kryesor : Historia

Politika

Artikulli kryesor : Sistemi shtetror

Njësitë administrative

Artikulli kryesor : Njësitë administrative në Letoni

Letonia ndahet në 26 njësi të quajtura (org.: rajoni) si dhe shtatë qytete që kanë një status të emërtuara si pilsetas (org.: Pilsētas)

 1. Aizkraukles r.
 2. Alūksnes r.
 3. Balvu r.
 4. Bauskas r.
 5. Cēsu r.
 6. Daugavpils
 7. Daugavpils r.
 8. Dobeles r.
 9. Gulbenes r.
 10. Jēkabpils r.
 11. Jelgava
 12. Jelgavas r.
 13. Jūrmala
 14. Krāslavas r.
 15. Kuldīgas r.
 16. Liepāja
 17. Liepājas r.
 1. Limbažu r.
 2. Ludzas r.
 3. Madonas r.
 4. Ogres r.
 5. Preiļu r.
 6. Rēzekne
 7. Rēzeknes r.
 8. Rīga
 9. Rīgas r.
 10. Saldus r.
 11. Talsu r.
 12. Tukuma r.
 13. Valkas r.
 14. Valmieras r.
 15. Ventspils
 16. Ventspils r.
right|300px|Njësitë administrative në Letoni

Gjeografia

Artikulli kryesor : Gjeografia e Letonisë

Sipërfaqja e përgjithshme e Letonisë është 64,589 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 57 00 V, 25 00 L dhe 63,589 km 2 të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 1,000 km 2 ujë.

Vija bregdetare e Letonisë është 531 km e gjatë. Vija e kufirit tokësorë është 1,150 km e gjatë.

Klima e Letonisë është klimë bregdetare-oqeanike me dimër të lagësht e temperatura mesatarë për këtë stinë.

Pjesa më e madhe e relievit është terren i rrafshët e i ulët. Pika më e ultë e relievit gjendet përgjatë bregut të detit Baltik ( 0m ) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 312 metrave në vendin e quajtur Gaizinkalëns (ang.:Gaizinkalns).

Ekonomia

Artikulli kryesor : Ekonomia

Demografia

Artikulli kryesor : Demografia

Kultura

Artikulli kryesor : Kultura

Të tjera

 • Telekomunikacioni
 • Transporti
 • Ushtria
 • Turizmi

Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: Letonia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
x16px|alt=|link=|Commons Commons: Letonia – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
* Kategoria:Shtete në Evropë


ace:Latvia af:Letland als:Lettland am:ላትቪያ an:Letonia ang:Lettland ar:لاتفيا arc:ܠܛܒܝܐ ast:Letonia az:Latviya bat-smg:Latvėjė bcl:Latbya be:Латвія be-x-old:Латвія bg:Латвия bpy:লাতভিয়া br:Latvia bs:Latvija ca:Letònia ce:Латви ceb:Latvia co:Lettonia crh:Latviya cs:Lotyšsko csb:Łotewskô cv:Латви cy:Latfia da:Letland de:Lettland diq:Letonya dsb:Letiska dv:ލެޓުވިއާ dz:ལེཊི་བི་ཡ། ee:Latvia el:Λεττονία en:Latvia eo:Latvio es:Letonia et:Läti eu:Letonia fa:لتونی fi:Latvia fiu-vro:Läti fo:Lettland fr:Lettonie frp:Lètonie fur:Letonie fy:Letlân ga:An Laitvia gd:An Laitbhe gl:Letonia - Latvija gn:Letoña gv:Yn Latvey hak:Lâ-thot-vì-â he:לטביה hi:लातविया hif:Latvia hr:Latvija hsb:Letiska ht:Letoni hu:Lettország hy:Լատվիա ia:Latvia id:Latvia ie:Latvia ilo:Latvia io:Latvia is:Lettland it:Lettonia ja:ラトビア ka:ლატვია kab:Liṭṭunya kg:Latvia kk:Латуия kl:Letland ko:라트비아 ks:लिथ्वानिया ku:Letonya kv:Латвия kw:Latvi ky:Латвия la:Lettonia lad:Letonia lb:Lettland li:Letland lij:Lettònia lmo:Latvia ln:Letoni lt:Latvija lv:Latvija mdf:Латвия mk:Летонија ml:ലാത്‌വിയ mn:Латви mr:लात्व्हिया ms:Latvia mt:Latvja na:Latwia nah:Letonia nds:Lettland nds-nl:Letlaand ne:लात्भिया nl:Letland nn:Latvia no:Latvia nov:Latvia nrm:Lettonnie oc:Letònia os:Латви pam:Latvia pdc:Lettlond pih:Latwya pl:Łotwa pms:Letònia pnb:لیٹویا ps:لاتويا pt:Letónia qu:Litunya rm:Lettonia rmy:Latviya ro:Letonia roa-rup:Letonia ru:Латвия sa:लाट्विया sah:Латвия sc:Lettonia scn:Lettunia sco:Latvie se:Látvia sh:Letonija simple:Latvia sk:Lotyšsko sl:Latvija sr:Летонија stq:Letlound sv:Lettland sw:Latvia szl:Łotwa ta:லாத்வியா te:లాట్వియా tet:Letónia tg:Латвия th:ประเทศลัตเวีย tl:Latbiya tpi:Latvia tr:Letonya tt:Latvia udm:Латвия ug:Latwiye uk:Латвія ur:لٹویا uz:Latviya vec:Łetonia vi:Latvia vls:Letland vo:Latviyän war:Letonia wo:Letóoni wuu:拉脱维亚 xal:Латдн Орн Нутг yi:לעטלאנד zh:拉脫維亞 zh-min-nan:Latvia zh-yue:拉脫維亞

Advertisement