Kosova Wiki
Advertisement

thumb|right|„Mirë se vini në Kaliforni“[[Skeda:DowntownLosAngeles.jpg|right|thumb|Los Anxhelosi]]

Kalifornia (angl. California) është Shteti Federal me popullsi më të madhe në SHBA. Kalifornia shtrihet në perëndim të SHBA, dhe kufizohet me Oqeani Pacifik, Oregon, Nevada, Arizona dhe me shtetin federal Baja California tek gadishulli Baja California.

Emri Kalifornia

Emri Kalifornia e ka origjinë mitike. Në vitin 1510 spanjolli Ordones de Montalvo botoi një roman, në të cilin ai përshkruan një ishull plot me ar me emrin Kalifornia, dhe të banuar nga Amazona të bukura, të sunduara nga mbretëresha Califia. Kur mercenarët e Cortés arritën në vitin 1535 në Baja California, mendonin se ishte ishull, dhe e emëruan sipas romanit të Montalvos.

Qytetet

Kryeqyteti i Kalifornisë është që 1854 Sacramento. Qytetet më të rëndësishme janë Los Angeles, i dyti prej madhësisë në SHBA dhe me rrethinën një nga regjionet metropole më të mëdha në botë, dhe San Francisco, qendra e rrethinës San Francisco Bay Area rreth gjirit të San Francisco, San Francisco Bay. Qytete të tjera të rëndësishme janë San Diego, San Jose, Oakland, Santa Barbara, Ventura, Anaheim, Santa Ana dhe San Bernardino.

Popullata

Kalifornia ka një popullsi prej 35.484.453 banorësh (Sipas vlerësimit të popullsisë të vitit 2003), dhe është shteti me popullsinë më të madhe në SHBA dhe i treti nga sipërfaqja. Struktura e popullatës përbëhet: 46,7% të bardhë, 32,4% Hispanjollë, 10,9% Aziatikë, 6,7% zezakë, 1,0% indianë, 0,3% Hawaiianë. Kalifornia ka 11.502.870 shtëpi. Të ardhuarat për frymë janë 29.707 USD (Viti statistikor 2002).

Politika

Guvernatori të Shtetit Federal është që 2003 aktori Arnold Schwarzenegger me origjinë nga Austria, që përfaqëson partinë republikane.

Gjeografia

Demografia

Ekonomia

The state is more or less bankrupt.

Kultura

Historiaaf:Kalifornië als:Kalifornien an:California ang:California ar:كاليفورنيا ast:California az:Kaliforniya bat-smg:Kalėfuornėjė bcl:California be:Штат Каліфорнія be-x-old:Каліфорнія bg:Калифорния bn:ক্যালিফোর্নিয়া bpy:ক্যালিফোর্নিয়া br:Kalifornia bs:California ca:Califòrnia co:California cs:Kalifornie cv:Калифорни cy:Califfornia da:Californien de:Kalifornien diq:Kaliforniya el:Καλιφόρνια en:California eo:Kalifornio es:California et:California eu:Kalifornia fa:کالیفرنیا fi:Kalifornia fo:Kalifornia fr:Californie frp:California fy:Kalifornje ga:California gd:Calafòrnia gl:California gn:California gv:California hak:Kâ-li-fuk-nì-â haw:Kaleponi he:קליפורניה hi:कैलिफ़ोर्निया hr:Kalifornija ht:Kalifòni hu:Kalifornia hy:Կալիֆորնիա ia:California id:California ig:California ik:California ilo:California io:Kalifornia is:Kalifornía it:California iu:ᑳᓖᐴᕐᓃᐊ/kaaliipuurniia ja:カリフォルニア州 jbo:kalifornias jv:California ka:კალიფორნია kk:Калифорния kn:ಕ್ಯಾಲಿಫೊರ್ನಿಯ ko:캘리포니아 주 ks:केलिफोर्निया ku:California kw:Kaliforni la:California lad:California lb:Kalifornien li:Californië lij:California lt:Kalifornija lv:Kalifornija mg:Kalifornia mi:Karapōnia mk:Калифорнија ml:കാലിഫോര്‍ണിയ mn:Калифорни mr:कॅलिफोर्निया ms:California mzn:کالیفرنیا nah:California nds:Kalifornien nl:Californië nn:California no:California nv:Akééháshį́į́ hahoodzo oc:Califòrnia os:Калифорни pam:California pl:Kalifornia pms:Califòrnia pt:Califórnia qu:California suyu ro:California (stat SUA) ru:Калифорния sah:Калифорния scn:California sco:California sh:Kalifornija simple:California sk:Kalifornia sl:Kalifornija sr:Калифорнија su:Kalifornia sv:Kalifornien sw:California szl:Kaliforńijo ta:கலிபோர்னியா te:కాలిఫోర్నియా th:รัฐแคลิฟอร์เนีย tl:Kaliporniya tr:Kaliforniya ug:Kaliforniye Shitati uk:Каліфорнія ur:کیلی فورنیا uz:Kaliforniya vec:Całifornia vi:California vo:California wa:Californeye war:California wuu:加利福尼亚 yi:קאליפארניע yo:California zh:加利福尼亚州 zh-min-nan:California zh-yue:加利福尼亞州

Advertisement