Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori

Template loop detected: Template:Muaj 31

Ngjarje

Lindje

Template:JANAR

Vdekje

Festa dhe përvjetore

Kategoria:Janar

af:25 Januarie an:25 de chinero ar:25 يناير arz:25 يناير ast:25 de xineru az:25 yanvar bat-smg:Sausė 25 bcl:Enero 25 be:25 студзеня be-x-old:25 студзеня bg:25 януари bn:জানুয়ারি ২৫ bpy:জানুয়ারী ২৫ br:25 Genver bs:25. januar bxr:25 января ca:25 de gener cbk-zam:25 de Enero ceb:Enero 25 co:25 di ghjennaghju cs:25. leden csb:25 stëcznika cv:Кăрлач, 25 cy:25 Ionawr da:25. januar de:25. Januar el:25 Ιανουαρίου en:January 25 eo:25-a de januaro es:25 de enero et:25. jaanuar eu:Urtarrilaren 25 fa:۲۵ ژانویه fi:25. tammikuuta fiu-vro:25. vahtsõaastakuu päiv fo:25. januar fr:25 janvier frp:25 janviér fur:25 di Zenâr fy:25 jannewaris ga:25 Eanáir gan:1月25號 gd:25 am Faoilleach gl:25 de xaneiro gn:25 jasyteĩ gv:25 Jerrey Geuree he:25 בינואר hi:२५ जनवरी hif:25 January hr:25. siječnja ht:25 janvye hu:Január 25. hy:Հունվարի 25 ia:25 de januario id:25 Januari ie:25 januar ig:January 25 ilo:Enero 25 io:25 di januaro is:25. janúar it:25 gennaio ja:1月25日 jbo:pavma'i 25moi jv:25 Januari ka:25 იანვარი kk:Қаңтардың 25 kn:ಜನವರಿ ೨೫ ko:1월 25일 ksh:25. Jannowaa ku:25'ê rêbendanê kv:25 тӧв шӧр la:25 Ianuarii lb:25. Januar lmo:25 01 lt:Sausio 25 lv:25. janvāris mg:25 Janoary mhr:25 Шорыкйол mk:25 јануари ml:ജനുവരി 25 mn:1 сарын 25 mr:जानेवारी २५ ms:25 Januari myv:Якшамковонь 25 чи nah:Tlacēnti 25 nap:25 'e jennaro nds:25. Januar nds-nl:25 jannewaori nl:25 januari nn:25. januar no:25. januar nov:25 de januare nrm:25 Janvyi oc:25 de genièr os:25 январы pa:੨੫ ਜਨਵਰੀ pam:Eneru 25 pl:25 stycznia pt:25 de janeiro ro:25 ianuarie ru:25 января sah:Тохсунньу 25 scn:25 di jinnaru sco:25 Januar se:Ođđajagimánu 25. sh:25.1. simple:January 25 sk:25. január sl:25. januar sr:25. јануар su:25 Januari sv:25 januari sw:25 Januari ta:ஜனவரி 25 te:జనవరి 25 th:25 มกราคม tk:25 ýanwar tl:Enero 25 tr:25 Ocak tt:25. Ğínwar uk:25 січня ur:25 جنوری uz:25-yanvar vec:25 de genaro vi:25 tháng 1 vls:25 januoari vo:Yanul 25 wa:25 di djanvî war:Enero 25 yo:25 January zh:1月25日 zh-min-nan:1 goe̍h 25 ji̍t zh-yue:1月25號

Janari është muaji i parë i vitit në Kalendarin Gregorian dhe ka 31 ditë. Emri janar është adaptim nga emri Janus, perëndia Romake e dyerve dhe udhëkalimeve.

Janari dhe shkurti kanë qenë dy muajt e fundit që i janë shtuar kalendarit, që prej kohëve kur Romakët e konsideronin dimrin si periudhë pa-muaj. Fillimisht, marsi ishte muaji i parë, por janari e mori këtë pozicion ngaqë në këtë periudhë u zgjidhnin konsujt.

Dita e parë e janarit njihet si Dita e Vitit të Ri dhe festohet në shumicën e vëndeve në botë.

Janari fillon me të njëjten ditë si tetori, përveç në vitet e brishta, kur fillon me të njëjten ditë si prilli dhe korriku.

Kallnori është fjala e vjeter e përdorurë për muajin Janar. [1] Për këtë muaj Hilë Gjeçi në fletoren e tij shkruan se populli thotë uj kam. [2] Template:JANAR

Burim i të dhënave

  1. Fjalor i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980
  2. Ruzhdi Mata -Gjeçovi, VEPRA 4 - Ndërmarja Botuese RILINDJA, Prishtinë 1985


Kategoria:Janar

af:Januarie als:Januar am:ጃንዩዌሪ an:Chinero ang:Æfterra Ȝēola ar:يناير arc:ܟܢܘܢ ܒ arz:يناير ast:Xineru ay:Chichu phaxsi az:Yanvar ba:Ғинуар (Һыуығай) bat-smg:Sausis bcl:Enero be:Студзень be-x-old:Студзень bg:Януари bn:জানুয়ারি br:Genver bs:Januar bug:Januari ca:Gener cbk-zam:Enero ceb:Enero co:Ghjennaghju crh:Yanvar cs:Leden csb:Stëcznik cv:Кăрлач cy:Ionawr da:Januar de:Januar dsb:Wezymski dv:ޖެނުއަރީ ee:Dzove el:Ιανουάριος en:January eo:Januaro es:Enero et:Jaanuar eu:Urtarril ext:Jeneru fa:ژانویه fi:Tammikuu fiu-vro:Vahtsõaastakuu fo:Januar fr:Janvier frp:Janviér fur:Zenâr fy:Jannewaris ga:An tEanáir gan:一月 gd:Am Faoilleach gl:Xaneiro gn:Jasyteĩ gu:જાન્યુઆરી gv:Jerrey Geuree haw:Ianuali he:ינואר hi:जनवरी hif:January hr:Siječanj hsb:Januar ht:Janvye hu:Január hy:Հունվար ia:Januario id:Januari ie:Januar ig:January ilo:Enero io:Januaro is:Janúar it:Gennaio iu:ᔭᓐᓄᐊᓕ/januari ja:1月 jbo:kanbyma'i jv:Januari ka:იანვარი kab:Yennayer kk:Қаңтар kn:ಜನವರಿ ko:1월 ksh:Jannowaa ku:Rêbendan kv:Тӧв шӧр тӧлысь kw:Mis Genver ky:Январь la:Ianuarius lad:Jenero lb:Januar lg:Gatonnya li:Jannewarie lij:Zennâ lmo:Genar ln:Sánzá ya yambo lo:ມັງກອນ lt:Sausis lv:Janvāris mdf:Январьгов mg:Janoary mhr:Шорыкйол (тылзе) mi:Kohi-tātea mk:Јануари ml:ജനുവരി mr:जानेवारी महिना ms:Januari mt:Jannar my:ဇန်နဝါရီ myv:Якшамков nah:Tlacēnti nap:Jennaro nds:Januar nds-nl:Jannewaori nl:Januari nn:Januar no:Januar nov:Januare nrm:Janvyi oc:Genièr os:Январь pa:ਜਨਵਰੀ pdc:Yenner pih:Jaenyuweri pl:Styczeń pms:Gené pnb:جنوری pnt:Καλαντάρτς pt:Janeiro qu:Qhulla puquy killa ro:Ianuarie roa-tara:Scennare ru:Январь sah:Тохсунньу sc:Ghennàrgiu scn:Jinnaru sco:Januar se:Ođđajagimánnu sh:Januar simple:January sk:Január sl:Januar so:Janaayo sr:Јануар ss:Bhimbídvwane su:Januari sv:Januari sw:Januari szl:Styčyń ta:ஜனவரி te:జనవరి tet:Janeiru tg:Январ th:มกราคม tk:Ýanwar tl:Enero tpi:Janueri tr:Ocak ts:Sunguti tt:Ğínwar udm:Толшор uk:Січень ur:جنوری uz:Yanvar ve:Phando vec:Xenaro vi:Tháng một vls:Januoari vo:Yanul wa:Moes d' djanvî war:Enero wo:Samwie xh:Eyomqungu yi:יאנואר yo:January zh:1月 zh-min-nan:1 goe̍h zh-yue:1月

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.