Kosova Wiki
Advertisement

Template:KUTIAIslanda Republika e Islandës (Islandishte: Lýðveldið Ísland) me sipërfaqen e saj prej afro 103.000 km², është vendi i dytë për nga madhësia në ishujt e Evropës dhe ishulli më i madh vullkanor në botë. Ndodhet në Atlantikun verior, pak para pjesës jugore të polit verior, (rruzullit të tokës).

Historia

Artikulli kryesor Historia e Islandës

Politika

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësit administrative

Artikulli kryesor Njësit administrative

Qeveria e Islandës e administron vendin nëpërmjet disa niveleve dhe drejtime administrative.

Njësitë regjionale

Janë tetë njësi të quajtura regjione dhe përdoren për qëllime statistike. Sistemi juridik përdorë sistemin e vjetër të ndarjes.

Njësitë zgjedhore

Deri në vitin 2003, zgjedhjet për kuvendin republikan mbaheshin në nivel të regjioneve, mirëpo me një amendament për zgjedhjet janë bërë disa ndryshime të cilat kanë krijuar gjashtë bashkësi që shërbejnë për mbajtjen e zgjedhjeve.

Njësitë e fisnore

Janë 23 njësi të quajtura countes të cilat më tepër janë ndarje historike të fisnikëve Islandezë. Tani janë 26 përfaqësues zyrtarë të lartë që përfaqësojnë qeverinë me të drejta të ndryshme. Zakonisht nën mbikëqyrjen e këtyre përfaqësuesve gjenden policia lokale, në të cilin është një zyre speciale e komisionarëve për këtë qëllim, mbledhja e tatimeve, administrimi i deklarimeve të falimentimeve si dhe shërbimet për martesat e bashkëshortëve të pa fe.

Njësitë administrative lokale

Në Islandë janë 79 njësi administrative me kuvende lokale dhe i kryejnë shërbimet lokale si: organizimi i mbajtjes së mësimit në shkolla lokale, lejet ndërtimore e punë administrimi të niveleve të tilla.

Gjeografia

Artikulli kryesor Gjeografia e Islandës

Sipërfaqja e përgjithshme e Islandës është 103,000 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 65 00 V, 18 00 L dhe 100,250 km 2 të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 2,750 km 2 ujë.

Vija bregdetare e Islandës është 4,988 km e gjatë ndërsa ajo nuk kufizohet nga asnjë vend tjeter.

Klima e Islandës është gjithnjë e varur nga ajo që vjen nga veriu i oqeanit. Zakonisht klima është me dimër të butë dhe verë të ftohtë e të lagësht.

Pjesa më e madhe e relievit është terren e rrafshët me disa male e fusha te ngrira, ndërsa bregdeti i saj është i mbytur në gjirinjët dhe ujdhesat e shumta në oqean. Pika më e ulët e relievit gjendet në nivelin e oqeanit Atlantik (0m) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,119 metra në vendin e quajtur Uvanadalshukur (ang.:Hvannadalshnukur).

Ekonomia

Artikulli kryesor Ekonomia e Islandës

Demografia

thumb|300px| vendbanimet më të rëdësishme

Artikulli kryesor Demografia e Islandës

Në territorin prej 103 000 km2 jetojnë 276 000 banor ose 3 banorë në 1 km2. Islanda është shteti më i pabanuar i Evropës. Nataliteti sillet rreth 15 promila dhe mortaliteti 6,8 promila.

Kultura

Artikulli kryesor Kultura e Islandës

Të tjera

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: Islanda – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
x16px|alt=|link=|Commons Commons: Islanda – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria :
  • Kryetari :
  • Parlamenti :
  • Ministria :
ace:Islandia af:Ysland als:Island am:አይስላንድ an:Islandia ang:Īsland ar:أيسلندا arz:ايسلاندا ast:Islandia az:İslandiya bar:Ísland bat-smg:Islandėjė be:Ісландыя be-x-old:Ісьляндыя bg:Исландия bm:Aisland bn:আইসল্যান্ড bo:འཁྱགས་རུམ་གླིང་ཕྲན། bpy:আইসল্যান্ড br:Island bs:Island ca:Islàndia ce:Исланди ceb:Iceland ckb:ئایسلەند co:Islanda crh:İslandiya cs:Island csb:Islandëjô cv:Исланди cy:Gwlad yr Iâ da:Island de:Island diq:İslanda dsb:Islandska dv:އައިސްލަންޑަން dz:ཨའིསི་ལེནཌ་ ee:Iceland el:Ισλανδία en:Iceland eo:Islando es:Islandia et:Island eu:Islandia ext:Islándia fa:ایسلند fi:Islanti fiu-vro:Island fo:Ísland fr:Islande frp:Islande fur:Islande fy:Yslân ga:An Íoslainn gd:Innis Tìle gl:Islandia - Ísland gn:Iylanda gu:આઇસલૅન્ડ gv:Yn Eeslynn hak:Pên-tó haw:‘Āina Hau he:איסלנד hi:आइसलैंड hif:Iceland hr:Island hsb:Islandska ht:Islann hu:Izland hy:Իսլանդիա ia:Islanda id:Islandia ie:Island ilo:Islandia io:Islando is:Ísland it:Islanda ja:アイスランド jbo:island ka:ისლანდია kk:Исландия kl:Islandi kn:ಐಸ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್ ko:아이슬란드 ku:Îsland kv:Исландия kw:Island ky:Исландия la:Islandia lb:Island lg:Isilandi li:Iesland lij:Islanda lmo:Islanda ln:Islandi lt:Islandija lv:Īslande mk:Исланд ml:ഐസ്‌ലാന്റ് mn:Исланд mr:आइसलँड ms:Iceland mt:Iżlanda na:Iceland nah:Iztlālpan nds:Iesland nds-nl:Ieslaand ne:आइसल्याण्ड nl:IJsland nn:Island no:Island nov:Islande nv:Tin Bikéyah oc:Islàndia os:Исланди pam:Iceland pih:Iseland pl:Islandia pms:Islanda pnb:آئس لینڈ pnt:Ισλανδία ps:آيسلېنډ pt:Islândia qu:Islandya rm:Islanda ro:Islanda roa-rup:Islanda ru:Исландия sa:आइसलैंड sah:Исландия sc:Islanda scn:Islandia sco:Iceland se:Islánda sg:Islande sh:Island simple:Iceland sk:Island sl:Islandija sr:Исланд stq:Ieslound sv:Island sw:Iceland szl:Islandyjo ta:ஐசுலாந்து te:ఐస్‌లాండ్ tg:Исландия th:ประเทศไอซ์แลนด์ tl:Islandia tpi:Aislan tr:İzlanda udm:Исландия ug:Islandiye uk:Ісландія ur:آئس لینڈ uz:Islandiya vec:Islanda vi:Iceland vls:Ysland vo:Lisladeän war:Islandya wo:Islaand wuu:冰岛 xal:МөснҺазр yi:איסלאנד zh:冰岛 zh-classical:冰島 zh-min-nan:Peng-tē zh-yue:冰島

Advertisement