Kosova Wiki
Advertisement

DVD (Digital Versatile/Video Disc) është një medium për inçizimin e imazheve lëvizëse dhe vidio dhe duket si CD, por ka më shumë kapacitet dhe ka dal si zëvendësues i VHS (Video Home System). DVD më së shumti përdoren për filma artistik.

Shiko edhe

  • 16:9

af:DVD als:DVD ar:دي في دي ast:DVD az:DVD bg:DVD bn:ডিভিডি bs:DVD ca:DVD cs:DVD cy:DVD da:Dvd de:DVD el:DVD en:DVD eo:DVD es:DVD et:DVD eu:DVD fa:دی‌وی‌دی fi:DVD fr:DVD fy:DVD gl:DVD he:DVD hr:DVD hu:DVD ia:DVD id:DVD io:DVD is:Mynddiskur it:DVD ja:DVD ka:დვდ ko:DVD la:Discus versatilis digitalis lt:DVD mk:Дигитален видео диск ml:ഡിജിറ്റല്‍ വെര്‍സറ്റൈല്‍ ഡിസ്ക് mr:डीव्हीडी ms:DVD nah:Vīdeocaquizcopīnalōni nl:Dvd nn:DVD no:DVD pl:DVD pt:DVD qu:Ñit'isqa ñawra phiruru ro:DVD ru:DVD sh:DVD simple:DVD sk:DVD sl:DVD sr:DVD sv:DVD ta:டிவிடி tg:DVD th:ดีวีดี tl:DVD tr:DVD uk:DVD vi:DVD zh:DVD zh-yue:DVD

Advertisement