Template:KUTIAIndia India Template:Lat.: - është republikë në azinë jugore.

Historia

Artikulli kryesor: Historia e Indisë

Politika

Artikulli kryesor: Sistemi shtetëror në Indi

Njësitë shtetërore

India është një bashkësi e 28 shteteve dhe 7-të njësive federale të përbëra nga territoret e bashkuara. Të gjitha shtete dhe unioni i territorit të Puducherry-it si dhe territori Delhi i kryeqytetit nacional kanë qeveri të zgjedhura. Pesë bashkësitë e territoreve tjera kanë qeverisje administrative të avancuar.

Elementet përbërëse të shtetit ndahen më tutje në njësi administrative. Në shtetet e mëdha ndodhë që këto njësi në nivele paksa më të larta të mblidhen në grupe dhe formojnë një njësi administrative të niveleve më të larta.

File:India-states-numbered.svg

Njësitë shtetërore të Indisë

 1. Andhra Pradesh
 2. Arunachal Pradesh
 3. Assam
 4. Bihar
 5. Chhattisgarh
 6. Goa
 7. Gujarat
 8. Haryana
 9. Himachal Pradesh
 10. Jammu and Kashmir
 11. Jharkhand
 12. Karnataka
 13. Kerala
 14. Madhya Pradesh
 1. Maharashtra
 2. Manipur
 3. Meghalaya
 4. Mizoram
 5. Nagaland
 6. Orissa
 7. Punjab
 8. Rajasthan
 9. Sikkim
 10. Tamil Nadu
 11. Tripura
 12. Uttar Pradesh
 13. Uttarakhand
 14. West Bengal

Teritore e unionit:

 1. Andaman and Nicobar Islands
 2. Chandigarh
 3. Dadra and Nagar Haveli
 4. Daman and Diu
 5. Lakshadweep
 6. National Capital Territory of Delhi
 7. Puducherry

Gjeografia

Artikulli kryesor: Gjeografia e Indisë

Ekonomia

Artikulli kryesor: Ekonomia e Indisë

Demografia

Artikulli kryesor: Demografia e Indisë

Kultura

Artikulli kryesor: Kultura në Indi


  * Telekomunikacioni
  * Transporti
  * Ushtria
  * Pushime


Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: India – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
x16px|alt=|link=|Commons Commons: India – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
 • Qeveria :
 • Kryetari :
 • Parlamenti :
 • Ministria :ace:India af:Indië als:Indien am:ህንድ an:India ang:Indea ar:الهند arc:ܗܢܕܘ arz:الهند as:ভাৰত ast:India ay:Indya az:Hindistan ba:Һиндостан bat-smg:Indėjė bcl:Indya be:Індыя be-x-old:Індыя bg:Индия bh:भारत bi:India bn:ভারত bo:རྒྱ་གར་ཡུལ། bpy:ভারত br:India bs:Indija ca:Índia cbk-zam:India ceb:Indya co:India crh:İndistan cs:Indie csb:Indie cv:Инди cy:India da:Indien de:Indien diq:Hindıstan dsb:Indiska dv:އިންޑިޔާ dz:རྒྱ་གར་ ee:India el:Ινδία en:India eo:Barato es:India et:India eu:India ext:La Índia fa:هند fi:Intia fiu-vro:India fo:India fr:Inde frp:Ende fur:Indie fy:Yndia ga:An India gan:印度 gd:Na h-Innseachan gl:India - भारत glk:هند got:𐌹𐌽𐌳𐌹𐌰 gu:ભારત gv:Yn Injey ha:Indiya hak:Yin-thu haw:‘Īnia he:הודו hi:भारत hif:India hr:Indija hsb:Indiska ht:End hu:India hy:Հնդկաստան ia:India id:India ie:India ilo:India io:India is:Indland it:India iu:ᐃᓐᑎᐊ/intia ja:インド jbo:xingu'e jv:India ka:ინდოეთი kg:India kk:Үндістан km:ឥណ្ឌា kn:ಭಾರತ ko:인도 ks:ہِندوستان ksh:Inndije ku:Hindistan kv:Индия kw:Eynda ky:Индия la:India lb:Indien li:India lij:India lmo:India ln:India lt:Indija lv:Indija map-bms:India mdf:Индия mg:India mi:Īnia mk:Индија ml:ഇന്ത്യ mn:Энэтхэг mr:भारत ms:India mt:Indja mwl:India my:အိန္ဒိယနိုင်ငံ mzn:هند na:Indjiya nah:India nap:Innia nds:Indien nds-nl:India ne:भारत new:भारत nl:India nn:India no:India nov:India nrm:Înde nv:Tó honániʼdę́ę́ bitsį́ʼ yishtłizhii bikéyah oc:Índia or:ଭାରତ os:Инди pa:ਭਾਰਤ pam:India pap:India pi:भारत pih:Endya pl:Indie pms:India ps:هند pt:Índia qu:Indya rm:India rmy:Bharat rn:Ubuhindi ro:India roa-rup:India ru:Индия rw:Ubuhinde sa:भारतम् sah:Индия sc:Ìndia scn:Innia sco:Indie se:India sh:Indija si:භාරත් ජනරජය simple:India sk:India sl:Indija sm:Igitia so:Hindiya sr:Индија ss:INdiya su:India sv:Indien sw:Uhindi szl:Indyje ta:இந்தியா te:భారత దేశము tet:Índia tg:Ҳиндустон th:ประเทศอินเดีย tk:Hindistan tl:India to:ʻInitia tpi:India tr:Hindistan ts:India tt:Hindstan ty:’Inītia udm:Индия ug:ھىندىستان uk:Індія ur:بھارت uz:Hindiston vec:India vi:Ấn Độ vo:Lindän wa:Inde war:Indya wo:End wuu:印度 yi:אינדיע yo:India za:Yaenqdoq zh:印度 zh-classical:印度 zh-min-nan:Ìn-tō͘ zh-yue:印度 zu:INdiya

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.