Hong Kong është një territor në Kinë dhe një nga dy regjionet speciale administrative të Kinës.

Sipërfaqja e përgjithshme e Hong Kongut është 1,092 km2, prej së cilës 50 km2 janë të mbuluara me ujë. Shtrihet rreth koordinatave gjeografike 22 15 V, 114 10 L. Hong Kongu është vend bregdetar me një vijë bregdetare të gjatë 733 km. Vija e përgjithshme kufitare tokësore e saj është 30 km. Hong Kongu dhe atë me Kinën.

Klima. Dominon mot i nën tropeve e ndikuar nga furtuna e quajtura monsune. Moti në dimër është i ftohët, në pranverë i ngrohtë e me reshje deri në verë ku fillon të mbajë nxehtë.

Relievi është shkëmborë dhe malorë me disa rrafshe në veri. Pika më e lartë ndodhet në lartësinë mbidetare 958 m, në Tai Mo Shan. Ndërsa pika më e ulët 0 m n.n. e detit në detin jugor kinezë.

Si pasuri natyrore nuk ka ndonjë për të cilën mund të veçohej përpos një lloj xehe të mineralit të silici [Si] dhe gjirit që ofron strehim anijeve tregtare.

Për sipërfaqe të punueshme të tokës, në vitin 2001 thuhej që të ishte 5.05% të së përgjithshmes, ndërsa të mbledhura gjithnjë vetëm 1.01%, të përvetësuara dhe të ujitura 20 km2.


ace:Hong Kong af:Hongkong an:Hong Kong ar:هونغ كونغ arz:هونج كونج ast:Hong Kong az:Honq Konq bat-smg:Huonkuongs be:Горад Ганконг be-x-old:Ганконґ bg:Хонконг bn:হংকং bo:ཞང་ཀང་། bpy:হংকং br:Hong Kong bs:Hong Kong ca:Hong Kong ceb:Hong Kong cs:Hongkong cy:Hong Kong da:Hongkong de:Hongkong diq:Hong Kong dv:ހޮންކޮންގު ee:Hong Kong el:Χονγκ Κονγκ en:Hong Kong eo:Honkongo es:Hong Kong et:Hongkong eu:Hong Kong fa:هنگ کنگ fi:Hongkong fr:Hong Kong fy:Hongkong ga:Hong Cong gan:香港 gd:Hong Cong gl:Hong Kong - 香港 gu:હોંગકોંગ hak:Hiông-kóng he:הונג קונג hi:हांग कांग hif:Hong Kong hr:Hong Kong hu:Hongkong ia:Hong Kong id:Hong Kong ilo:Hong Kong io:Hong Kong is:Hong Kong it:Hong Kong ja:香港 jv:Hong Kong ka:ჰონგკონგი kk:Шәңғаң kn:ಹಾಂಗ್ ಕಾಂಗ್ ko:홍콩 ku:Hong Kong kw:Hong Kong la:Hongcongum lb:Hong Kong li:Hong Kong lij:Hong Kong lmo:Hong Kong ln:Hong Kong lt:Honkongas lv:Honkonga mi:Hongipua mk:Хонг Конг ml:ഹോങ്കോങ് mn:Хонг Конг mr:हाँग काँग ms:Hong Kong mzn:هونگ کونگ nah:Hong Kong nds:Hongkong nl:Hongkong nn:Hongkong no:Hongkong nov:Hong Kong oc:Hong Kong os:Гонконг pam:Hong Kong pl:Hongkong pt:Hong Kong ro:Hong Kong ru:Гонконг sah:Хоҥ Коҥ scn:Hong Kong sh:Hong Kong simple:Hong Kong sk:Hongkong sl:Hong Kong sr:Хонгконг su:Hong Kong sv:Hongkong sw:Hong Kong szl:Hůngkůng ta:ஹொங்கொங் te:హాంగ్‌కాంగ్ th:เขตบริหารพิเศษฮ่องกง tl:Hongkong tr:Hong Kong ug:شياڭگاڭ uk:Гонконг ur:ہانگ کانگ vec:Hong Kong vi:Hồng Kông war:Hongkong wo:Ooŋ Koŋ wuu:香港 yo:Hong Kong za:Homgongj zh:香港 zh-classical:香港 zh-min-nan:Hiong-káng zh-yue:香港

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.