Kosova Wiki
Advertisement

Template:KUTIAHolanda Holanda (holandisht: Nederland) është shtet parlamentar nën mbretërinë konstitucionale dhe ndodhet në pjesën perëndimore të Evropës. Vendi, bregdeti i së cilit është nën nivelin e Detit të Veriut në veri dhe perëndim të saj, kufizohet edhe me Belgjikën në jug dhe Gjermaninë në lindje.

Termi "Holandë" në disa gjuhë të huaja ka disa kuptime, shpesh ndodhë që në gjuhët e tjera nën këtë emër nënkuptojnë shtete në regjionin e Beneluksit dhe pjesë të Mbretërisë Holandeze.

Historia

Artikulli kryesor: Historia e Holandës

Politika

Artikulli kryesor: Sistemi shtetror në Holandë

Njësitë administrative

Artikulli kryesor: Njësitë administrative - Holanda

[[Figura:Netherlands map large.png|300px|right|thumb|Njësitë administrative të Holandës]] Holanda ka 12 njësi administrative të nivelit të lartë të quajtura provinca të cilat gjenden nën mbikëqyrjen e përfaqësuesve të mbretit të quajtur Commissaris van de Koningin në njërën quhet Governor me theksin që nuk i takon mentalitetit "Dutch".

12 njësitë administrative të Holandës me kryeqytetet
Provincia - Kryeqyteti
Drenthe - Assen
Flevoland - Lelystad
Friesland - Leeuwarden
Gelderland - Arnhem
Groningen - Groningen
Limburg - Maastricht
Noord-Brabant - 's-Hertogenbosch
Noord-Holland - Haarlem
Overijssel - Zwolle
Utrecht - Utrecht
Zeeland - Middelburg
Zuid-Holland - Den Haag

Gjeografia

Artikulli kryesor: Gjeografia e Holandës

Sipërfaqja e përgjithshme e Holandës është 131,940 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 52 30 V, 5 45 L dhe 33,883 km 2 të kësaj sipërfaqeje janë tokë ndërsa 7,643 km 2 ujë.

Vija bregdetare e Holandës është 451 km e gjatë ndërsa kufiri tokësor është 1,027 km.

Klima e Holandës është e butë me verë të freskët deri të ftohtë dhe dimër të butë.

Pjesa më e madhe e relievit është terren i rrafshët dhe i ulët, ndërsa në juglindje gjenden disa male. Pika më e ultë e relievit gjendet në nivelin e detit në vendin e quajtur Cuidplaspolder (hol.:Zuidplaspolder) (-7m) dhe ajo më e larta, 322 metra mbi nivelin e detit, në vendin e quajtur Valserberg (hol.:Vaalserberg).

Ekonomia

Artikulli kryesor: Ekonomia e Holandës

Kur analizojmë ekonominë e Holandës në tërësi bie në sy raporti specifik i elementeve natyrore, i zhvillimit shoqëror dhe i prodhimtarisë së saj që rrallë kund ekziston në botë. Derisa sipërfaqet e kufizuara të tokave punuese, por në m♪7nyrë intenzive të punuara i japin përparësi bujqësisë, mungesa e pasurive natyrore e bën të varur nga jashtë. Numri i madh i popullsisë në një territor të vogël ia ka imponuar nevojën e përhershme që sa më shumë sipërfaqe të tokave t’i shndrrojë në toka pjellore. Rezultat i kësaj lufte është edhe ekonomia në shkallë të lartë të zhvillimit.

Demografia

thumb|300px|Lëvizja e popullsisë

Artikulli kryesor: Demografia e Holandës

Me 484 banor për kilometë katrorë, Holanda është një ndër shtetet me dendësis më të madhe në botë,(krahas: Kina 135, Monako 16.923, Namibia 2,4) [1].Në qershor të vitit 2006.numri i banorëve të Holandës ka qenë 16.336.000, e që gjysma e popullsisë jeton në perëndim të vendit.

Sipas statistikave Holandezët janë popull që dallohen për nga gjatësia, me gjatësi mesatare 1.81 m meshkujt, dhe 1.68 m femrat..[2]

Holandezët përbëjnë 80,6% të popullatës më së tepërmi ka të ardhur nga Gjermania (2,4%) dhe Belgjika (0,7%),mandej nga ish kolonitë: Indonezia (2,4%) dhe Surinami (2%), ma vonë nga Maroko (2%) dhe Turqia (2,2%).

Gjuha Holandeze është gjuhë zyrtare, edhe pse nuk është e rregulluar me ligj.Në provincën e Frizisë shfrytëzohet edhe gjuha e frizisë.

Holandezët tradicionalisht dallohen për njohjen e gjuhëve të huaja. Rreth 85% e popullsisë flasin gjuhën angleze, 55–60% flasin gjuhën gjrmane, ndërsa 25% gjuhën franceze.

Sa i përket strukturës fetare Holandezët janë:

Kultura

Artikulli kryesor: Kultura e Holandës
  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme

x16px|alt=|link=|Commons Commons: Holanda – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
x16px|alt=|link=|Commons Commons: Holanda – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

ace:Olanda af:Nederland als:Niederlande am:ሆላንድ an:Países Baxos ang:Niðerland ar:هولندا arc:ܗܘܠܢܕܐ arz:نيديرلاند ast:Países Baxos az:Niderland bar:Niedalånde bat-smg:Nīderlandā bcl:Nederlands be:Нідэрланды be-x-old:Нідэрлянды bg:Холандия bn:নেদারল্যান্ড্‌স bo:ཧོ་ལན bpy:নেদারল্যান্ড br:Izelvroioù bs:Holandija ca:Països Baixos ce:Нидерланд ceb:Netherlands co:Paesi Bassi crh:Felemenk cs:Nizozemsko csb:Néderlandzkô cv:Нидерландсем cy:Yr Iseldiroedd da:Holland de:Niederlande diq:Hollanda dsb:Nižozemska dz:ནེ་དར་ལེནཌསི་ ee:Netherlands el:Ολλανδία en:Netherlands eo:Nederlando es:Países Bajos et:Holland eu:Herbehereak ext:Paísis Bajus fa:هلند fi:Alankomaat fiu-vro:Holland fo:Niðurlond fr:Pays-Bas frp:Payis-Bâs fur:Paîs Bas fy:Nederlân ga:An Ísiltír gan:荷蘭 gd:Na Tìrean Ìsle gl:Países Baixos - Nederland gn:Holanda got:𐌽𐌹𐌸𐌴𐍂𐌰𐌻𐌰𐌽𐌳 gu:નેધરલેંડ gv:Yn Ollan hak:Hò-làn haw:Hōlani he:הולנד hi:नीदरलैंड hif:The Netherlands hr:Nizozemska hsb:Nižozemska ht:Peyiba hu:Hollandia hy:Նիդեռլանդներ ia:Pais Basse id:Belanda ie:Nederland ilo:Nederlandia io:Nederlando is:Holland it:Paesi Bassi ja:オランダ jbo:nederland jv:Walanda ka:ნიდერლანდი kg:Pays-Bas kk:Нидерланд kl:Holland kn:ನೆದರ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್ ko:네덜란드 ks:नेदरलैंड्स ksh:Nederläng ku:Holand kv:Нидерландъяс kw:Iseldiryow la:Nederlandia lb:Holland li:Nederland lij:Paixi Basci lmo:Paes Bass ln:Holanda lt:Nyderlandai lv:Nīderlande mdf:Нидерлантт mhr:Нидерланде mk:Холандија ml:നെതർലന്റ്സ് mn:Нидерланд mr:नेदरलँड्स ms:Belanda mt:Olanda na:Eben Eyong nah:Tlanitlālpan nap:Ulanna nds:Nedderlannen nds-nl:Nederlaand ne:नेदरल्याण्ड्स nl:Nederland nn:Nederland no:Nederland nov:Nederlande nrm:Pays Bas nv:Kéyah Wóyahgo Siʼánígíí oc:Païses Basses os:Нидерландтæ pam:Netherlands pap:Hulanda pdc:Holland pih:Dem Nethiland pl:Holandia pms:Pais Bass pnb:نیدرلینڈز pnt:Ολλανδία ps:نېدرلانډ/هالېنډ pt:Países Baixos qu:Urasuyu rm:Pajais Bass rmy:Olanda ro:Olanda roa-rup:Olanda ru:Нидерланды rw:U Buholandi sa:नेदरलैंड्स sah:Недерланд sc:Logos Bascios scn:Paisi Vasci sco:Netherlands se:Vuolleeatnamat sh:Nizozemska simple:Netherlands sk:Holandsko sl:Nizozemska so:Nederland sr:Холандија srn:Bakrakondre st:Hôlanê stq:Niederlounde su:Walanda sv:Nederländerna sw:Uholanzi szl:Ńiderlandy ta:நெதர்லாந்து te:నెదర్లాండ్ tet:Olanda tg:Нидерланд th:ประเทศเนเธอร์แลนด์ tl:Olanda to:Holani tpi:Ol Nitelan tr:Hollanda tt:Нидерландлар udm:Нидерланд ug:Gollandiye uk:Нідерланди ur:نیدرلینڈز uz:Niderlandlar vec:Paéxi Basi vi:Hà Lan vls:Olland vo:Nedän wa:Bas Payis war:Nederlandes wo:Olaand wuu:尼德兰 xh:ENetherlands yi:האלאנד yo:Hóllàndì zea:Nederland zh:荷兰 zh-classical:尼德蘭 zh-min-nan:Kē-tē-kok

zh-yue:荷蘭

  1. Der Fischer Ëeltalmanach 2006. Zahlen, Daten, Fakten. Fischer Taschenbuch Verlag, Frankfurt am Main 2005, ISBN 3-596-72006-0; S. 334,117,126,321,325
  2. Template:Cite ëeb
Advertisement