thumb|220px|Franjo Tugjman Franjo Tuđman, (lexo: Franjo Tugjman ose Franjo Tuxhman, lindi në Veliko Trgovishqe, 14 maj, 1922; vdiq në Zagreb, 10 dhjetor, 1999), ishte historian, gjeneral-major, kryetar i parë i Kroacisë.

Në zgjedhjet e para pluraliste në Kroaci në vitin 1990, ngadhënjeu partia e tij HDZ. Franjo Tugjman, u bë kryetar i parë shteti në Kroacinë postkomuniste.

Franjo Tugjman, njihet si kryetar dhe strateg, i cili iu kundërvë makinerisë luftarake të Millosheviqit për krijimin e Serbisë së madhe në vitet e 90-ta.

Kategori:Politikanë kroatë Kategori:Kryetarë të Kroacisë Kategori:Lindje 1922 Kategori:Vdekje 1999

be:Франьё Туджман bg:Франьо Туджман bs:Franjo Tuđman ca:Franjo Tuđman cs:Franjo Tuđman de:Franjo Tuđman en:Franjo Tuđman eo:Franjo Tuđman es:Franjo Tuđman eu:Franjo Tuđman fi:Franjo Tuđman fr:Franjo Tuđman he:פרניו טוג'מן hr:Franjo Tuđman hu:Franjo Tuđman io:Franjo Tuđman it:Franjo Tuđman ja:フラニョ・トゥジマン ka:ფრანიო ტუჯმანი ko:프라뇨 투지만 mr:फ्रान्यो तुडमन nl:Franjo Tuđman nn:Franjo Tudjman no:Franjo Tuđman oc:Franjo Tuđman pl:Franjo Tuđman pt:Franjo Tuđman ro:Franjo Tuđman ru:Туджман, Франьо sh:Franjo Tuđman sk:Franjo Tuđman sr:Фрањо Туђман sv:Franjo Tuđman tr:Franjo Tuđman uk:Франьо Туджман zh:弗拉尼奥·图季曼

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.