Gjendeni te artikulli Dita. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.


Dita është interval kohorë që në shoqëri ka dy kuptime dita si pjesë e ciklit të rrotullimit të tokës gjatë së cilës rrezet e diellit e ndriçojnë hapsirën përreth nesh prapa së cilës fillon nata dhe si dita e plotë me të cilën kuptohet një cikël i plotë i rrotullimit të tokës.

Dita e plotë

Dita e plotë apo e quajtur edhe dita kalendarike prej 24 orësh, për herë të parë është futur në përdorim nga Babilonasit rreth vitit 1700 p.e.s.


af:Dag als:Tag an:Día ang:Dæȝ ar:يوم arc:ܝܘܡܐ ast:Día ay:Uru az:Sutka bat-smg:Para be-x-old:Дзень bg:Ден bs:Dan ca:Dia cs:Den cv:Кун cy:Diwrnod da:Dag de:Tag eml:Dè en:Day eo:Tago es:Día et:Ööpäev eu:Egun ext:Dia fa:روز fi:Vuorokausi fiu-vro:Päiv (aomõõt) fr:Jour fur:Dì fy:Dei ga:Lá gan:日 gd:Là gl:Día gv:Laa hak:Ngit he:יממה hr:Dan ht:Jou hu:Nap (időegység) id:Hari ilo:Aldaw is:Sólarhringur it:Giorno iu:ᖃᐅ/qau ja:日 jv:Dina ka:დღე kaa:Ku'n (waqıt) kk:Тәулік kn:ದಿನ ko:날 ku:Roj (dem) kw:Dydh la:Dies lad:Dia lmo:Dì ln:Mokɔlɔ lo:ມື້ lt:Para lv:Diena mdf:Ши (пингонь вал) mk:Ден mn:Өдөр ms:Hari myv:Чи-ве nah:Tōnalli nds:Dag nds-nl:Dag nl:Dag nn:Dag no:Dag nrm:Jouo oc:Jorn os:Бон pa:ਦਿਨ pl:Doba pt:Dia qu:P'unchaw ro:Zi ru:Сутки scn:Jornu simple:Day sl:Dan so:Maalin sr:Дан sv:Dygn sw:Siku ta:நாள் tg:Рӯз th:วัน tl:Araw (panahon) tr:Gün tt:Kön uk:Доба vi:Ngày vo:Del war:Adlaw (oras) wo:Bés yi:טאג yo:Ọjọ́ zh:日 zh-min-nan:Kang zh-yue:一日

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.