Barcelona
100px|Emblema 100px|Vendndodhja
280px|Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse
File:Localització de Barcelona.png

Barcelona

Barcelona (kat. [bərsəˈlonə]; span. [barθeˈlona]) është kryeqyteti i komuniteti autonome KataloniaSpanja. Ajo gjindët në Detin Mesdhe, 160 km jugore të Pirinoisit dhe të kufirit tek Francës. Barcelona është me mbi 1,6 milion banor i dyti qytet sipas madhësisë të Spanjës dhe më i madhi Katalonisë.

Historia

Gjeografia

Demografia

Ekonomia

Kultura

Politika

Shih edhe

Lidhje të jashtmeaf:Barcelona als:Barcelona an:Barzelona ar:برشلونة ast:Barcelona az:Barselona bat-smg:Barseluona be-x-old:Барсэлёна bg:Барселона bi:Barcelona bpy:বার্সেলোনা br:Barcelona bs:Barcelona ca:Barcelona cs:Barcelona cv:Барселона cy:Barcelona da:Barcelona de:Barcelona el:Βαρκελώνη en:Barcelona eo:Barcelono es:Barcelona et:Barcelona eu:Bartzelona ext:Barcelona fa:بارسلون fi:Barcelona fo:Barcelona fr:Barcelone frp:Barcelona fy:Barselona (stêd) ga:Barcelona gd:Barcelona gl:Barcelona he:ברצלונה hi:बार्सिलोना hr:Barcelona hu:Barcelona hy:Բարսելոնա ia:Barcelona id:Barcelona ie:Barcelona io:Barcelona is:Barselóna it:Barcellona ja:バルセロナ jv:Barcelona ka:ბარსელონა kg:Barcelona ko:바르셀로나 ku:Barselona kw:Barcelona la:Barcino lad:Barselona lb:Barcelona li:Barcelona lij:Barçellonn-a lt:Barselona lv:Barselona mg:Barselona mk:Барселона mr:बार्सिलोना ms:Barcelona mt:Barċellona nah:Barcelona nds:Barcelona nl:Barcelona (Spanje) nn:Barcelona no:Barcelona oc:Barcelona os:Барселонæ pam:Barcelona pl:Barcelona pnb:بارسیلونا pt:Barcelona qu:Barcelona ro:Barcelona roa-rup:Barcelona ru:Барселона sc:Barcelona scn:Barcillona (Spagna) sco:Barcelona se:Barcelona sh:Barcelona simple:Barcelona sk:Barcelona sl:Barcelona sr:Барселона sv:Barcelona sw:Barcelona szl:Barcelůna ta:பார்செலோனா th:บาร์เซโลนา tl:Lungsod ng Barcelona tn:Barcelona tr:Barselona ty:Barcelona ug:Barsélona uk:Барселона ve:Barcelona vec:Barcełona vi:Barcelona vo:Barcelona (Spanyän) yi:בארצעלאנע zh:巴塞罗那 zh-yue:巴薩隆拿

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.