Kosova Wiki
Advertisement
121px 121px
thumb|250px|Pozita gjeografike
[[Skeda:Cruise Ships in Juneau Alaska.jpg|thumb|250px|Pamje nga kryeqyteti Juneau ]]

Alaska (Alyeska: Vendi i madh) është me sipërfaqës shteti federal më i madhi në ShBA. Kryeqyteti i këtij shteti federal është Juneau.

Gjeografia

Alaska është një ndër dy shtetet e ShBA-ve që nuk kufizohet me asnjë shtet tjetër të SHBA-ve. Alaska kufizohet me Kanadanë në lindje, Oqeanin Pacifik në jug, detin e Beringut në perëndim, dhe Oqeanin Artik në veri. Alaska me siperfaqe është shteti më i madh i ShBA-ve duke përfshirë një teritor prej 1,477,277 km².

Demografia

Alaska ka një popullsi prej, 670 053 banorësh, është i 48 shtet i ShBA-ve i cili është më pak i banuar. 75% e banorëve të Alaskës janë të bardhë, 15% janë aborixhinë (vendas), dhe 10% e popullatës janë melezë. Gjuha zyrtare në Alaska është anglishtja, dhe gjuha Yupik e cila flitet nga vendasit.

Ekonomia

Historia

Vendin e njohur si Alaska Shtetet e Bashkuara të Amerikës e blenë nga perandoria Ruse më 30 mars të vitit 1867 për 7.2 milion dollarë amerikanë. Kjo zonë kaloi nëpër shumë duar administrimesh deri sa u bë një teritor i organizuar më 11 maj të vitit 1912 dhe shteti i 49-te i SHBA-ve më 3 janar të vitit 1959. Emri "Alaska" përdorej që nga koha Ruse, gjithashtu njihet si Aljeska, "toka e madhe", një fjalë aleute.
af:Alaska an:Alaska ang:Alaska ar:ألاسكا arc:ܐܠܐܣܟܐ ast:Alaska az:Alyaska bat-smg:Aliaska bcl:Alaska be:Штат Аляска be-x-old:Аляска (штат) bg:Аляска bi:Alaska bn:আলাস্কা bpy:আলাস্কা br:Alaska bs:Alaska ca:Alaska ceb:Alaska ckb:ئالاسکا co:Alaska cs:Aljaška cv:Аляска cy:Alaska da:Alaska de:Alaska diq:Alaska el:Αλάσκα en:Alaska eo:Alasko es:Alaska et:Alaska eu:Alaska fa:آلاسکا fi:Alaska fo:Alaska fr:Alaska frp:Alaska fy:Alaska ga:Alasca gd:Alasca gl:Alasca - Alaska gn:Alaska gv:Alaska hak:Â-lâ-sṳ̂-kâ haw:‘Ālaka he:אלסקה hi:अलास्का hr:Aljaska ht:Alaska hu:Alaszka hy:Ալյասկա (նահանգ) ia:Alaska id:Alaska ig:Alaska ik:Alaxsxaq ilo:Alaska io:Alaska is:Alaska it:Alaska iu:ᐊᓛᓯᑲ/alaasika ja:アラスカ州 jv:Alaska ka:ალასკა (შტატი) kn:ಅಲಾಸ್ಕ ko:알래스카 주 ks:अलास्‍का ku:Alaska kw:Alaska la:Alasca lad:Alaska li:Alaska lij:Alaska lt:Aliaska lv:Aļaska mg:Alaska mi:Alaska mk:Аљаска ml:അലാസ്ക mn:Аляска mr:अलास्का ms:Alaska nah:Alaska nds:Alaska new:अलास्का nl:Alaska nn:Alaska no:Alaska nv:Hakʼaz dineʼé bikéyah hahoodzo oc:Alaska os:Аляскæ pam:Alaska pl:Alaska pms:Alasca pnb:الاسکا pt:Alasca qu:Alaska suyu ro:Alaska (stat SUA) ru:Аляска sa:अलास्‍का sah:Аляска scn:Alaska sco:Alaska se:Alaska sh:Aljaska simple:Alaska sk:Aljaška sl:Aljaska sr:Аљаска sv:Alaska sw:Alaska ta:அலாஸ்கா te:అలాస్కా th:รัฐอะแลสกา tl:Alaska tr:Alaska ug:Alyaska Shitati uk:Аляска ur:الاسکا uz:Alaska vec:Ałasca vi:Alaska vo:Alaska war:Alaska wuu:阿拉斯加 yi:אלאסקע yo:Alaska zh:阿拉斯加州 zh-min-nan:Alaska zh-yue:阿拉斯加

Advertisement