Kosova Wiki
Advertisement
121px 121px
thumb|250px|Pozita gjeografike
[[Figura:DexterAvenueBaptistChurch.jpg|thumb|250px|Pamje nga kryeqyteti Montgomery ]]

Alabama është një Shtet Federal i ShBA-ve, që ndodhet në pjesën jugore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kryeqyteti i këtij shteti federativ është Montgomery.

Gjeografia

Alabama kufizohet me Tenesin (Tennessee) në veri, Xhorxhian (Georgia) në lindje, Floridën (Florida) dhe Gjirin e Meksikës në jug dhe Misisipin (Mississippi) në perëndim. Kryeqytet i Alabames është Montgomeri (Montgomery) dhe qyteti me popullsi më të madhe është Birmingam (Birmingham). Alabama renditet i 30-i ndër shtetet e SHBA-se për nga siperfaqja (135 775 km²). Pjesa veriore e Alabamës është kryesisht malore.

Demografia

Sipas Byrosë së Regjistrimeve të Shteteve te Bashkuara popullsia e Alabamës në vitin 2008 ishte 4 661 900 banorë.

Ekonomia

Sipas Byrosë së Analizave Ekonomike të Shteteve të Bashkuara prodhimi i pergjithshëm bruto i Alabamës në vitin 2006 ishte 160 miliard dollarë ose 29 697 dollarë për frymë të popullsisë.

Kultura

Historia


af:Alabama an:Alabama ang:Alabama ar:ألاباما arc:ܐܠܒܐܡܐ ast:Alabama az:Alabama bat-smg:Alabama bcl:Alabama be:Штат Алабама bg:Алабама bi:Alabama bn:আলাবামা bpy:আলাবামা br:Alabama (stad) bs:Alabama ca:Alabama co:Alabama cs:Alabama cv:Алабама (штат) cy:Alabama da:Alabama de:Alabama diq:Alabama el:Αλαμπάμα en:Alabama eo:Alabamo es:Alabama et:Alabama eu:Alabama fa:آلاباما fi:Alabama fo:Alabama fr:Alabama frp:Alabama fy:Alabama ga:Alabama gd:Alabama gl:Alabama gv:Alabama hak:Â-lâ-pâ-mâ haw:‘Alapama he:אלבמה hi:अलाबामा hr:Alabama ht:Alabama hu:Alabama hy:Ալաբամա ia:Alabama id:Alabama ig:Alabama ik:Alabama io:Alabama is:Alabama it:Alabama ja:アラバマ州 jbo:alybamas jv:Alabama ka:ალაბამა (შტატი) kn:ಅಲಬಾಮ ko:앨라배마 주 ku:Alabama kw:Alabama la:Alabama lad:Alabama lb:Alabama (Bundesstaat) li:Alabama lij:Alabamm-a lmo:Alabama lt:Alabama lv:Alabama mg:Alabama mi:Alabama mk:Алабама ml:അലബാമ mn:Алабама mr:अलाबामा ms:Alabama mwl:Alabama nah:Alabama nap:Alabama nds:Alabama nds-nl:Alabama nl:Alabama nn:Alabama no:Alabama nv:Élábéemah hahoodzo oc:Alabama os:Алабамæ (штат) pam:Alabama pl:Alabama pms:Alabama pnb:الاباما pt:Alabama ro:Alabama (stat SUA) ru:Алабама (штат) sah:Алабама scn:Alabama sh:Alabama simple:Alabama sk:Alabama sl:Alabama sr:Алабама sv:Alabama sw:Alabama szl:Alabama ta:அலபாமா te:అలబామా th:รัฐแอละแบมา tl:Alabama tr:Alabama ug:Alabama Shitati uk:Алабама (штат) ur:الاباما uz:Alabama vi:Alabama vo:Alabama war:Alabama yi:אלאבאמא yo:Ipinle Alabama zh:亚拉巴马州 zh-min-nan:Alabama

Advertisement