Kosova Wiki
Advertisement

24 Shtatori është dita e 267-të e kalendarit gregorian (dita e 268-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 98 ditë.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët Historike
<< · Shtator · >>
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


Ngjarje

 • 622 - Muhammedi kompletoi emigrimin nga MekkaMedinë.
 • 1493 - Christopher Columbus niset për udhëtimin e dytë në Botën e Re.
 • 1664 - Holandezët iu dorëzon New Amsterdam-in Anglezëve.
 • 1789 - Në SHBA krijohet Gjyqi Suprem dhe thërret në jetë institucionin e Avokatit të popullit.
 • 1789 - Në SHBA krijohet departamenti i zyrave të Postës.
 • 1841 - Sulltani i Brunei-t ju jep Sarawak-un Britanikëve.
 • 1852 - Prezantimi i parë i një anije fluturuese.
 • 1869 - "E premtja e Zezë": Rënja e çmimit të arit pasi që Jay Gould dhe James Fisk tentojnë të marrin kontrollin mbi tregun.
 • 1903 - Edmund Barton zëvendësohet dhe si Kryeministër i Australisë vie Alfred Deakin.
 • 1906 - Kryetari i SHBA-ve Theodore Roosevelt proklamon Monumetin Kombëtar "Devils Tower".
 • 1948 - Themelohet kompana e motoçikletave "Honda".
 • 1957 - Kryetari i SHBA-ve Dwight D. Eisenhower dërgonë trupa të gardës nacionale të SHBA-ve në Little Rock, Arkansas, për të çmilitarizuar separatistët.
 • 1962 - Gjyqi i Apeleve në SHBA urdhëroi njohjen e James Meredith nga Universitetit të Misisipit.
 • 1966 - Star Trek - u emetua seia e parë e këtij seriali të njohur.
 • 1973 - Guineja Bizare shpall pavarësinë nga Portugalia.
 • 1988 - Olimpiada Verore: Ben Johnson mund Carl Lewis-in dhe Linford Christie-në në garën 100 metra dhe vuri rekordin 9.79 sekonda. Më vonë deklarohet si i diskualifikuar për shkak të dopingut.
 • 1991 - Nirvana hedhë në treg albumin Nevermind.
 • 2004 - Uragani Ivan shkatërron pjesë të Texas-it dhe zhduket diku në malet veriore.
 • 2005 - Uragani Rita rrafshon SHBA-në, zhdukë Beaumont, Texas dhe disa pjesë të Louisiana-së.
 • 2006 - Në Michigan, SHBA ngritet permendorja e Skenderbeut

Lindje

Template:SHTATOR

Vdekje

Festa dhe përvjetore


af:24 September an:24 de setiembre ar:24 سبتمبر arz:24 سبتمبر ast:24 de setiembre az:24 sentyabr bat-smg:Siejės 24 be:24 верасня be-x-old:24 верасьня bg:24 септември bn:সেপ্টেম্বর ২৪ bpy:সেপ্টেম্বর ২৪ br:24 Gwengolo bs:24. septembar ca:24 de setembre ceb:Septiyembre 24 co:24 di settembre cs:24. září csb:24 séwnika cv:Авăн, 24 cy:24 Medi da:24. september de:24. September el:24 Σεπτεμβρίου en:September 24 eo:24-a de septembro es:24 de septiembre et:24. september eu:Irailaren 24 fa:۲۴ سپتامبر fi:24. syyskuuta fiu-vro:24. süküskuu päiv fo:24. september fr:24 septembre frp:24 septembro fur:24 di Setembar fy:24 septimber ga:24 Meán Fómhair gan:9月24號 gd:24 an t-Sultain gl:24 de setembro gu:સપ્ટેમ્બર ૨૪ gv:24 Mean Fouyir he:24 בספטמבר hif:24 September hr:24. rujna ht:24 septanm hu:Szeptember 24. ia:24 de septembre id:24 September io:24 di septembro is:24. september it:24 settembre ja:9月24日 jv:24 September ka:24 სექტემბერი kk:Қыркүйектің 24 ko:9월 24일 ksh:24. Sepptämmber ku:24'ê rezberê la:24 Septembris lb:24. September li:24 september lmo:24 09 lt:Rugsėjo 24 lv:24. septembris mg:24 Septambra mhr:24 Идым mk:24 септември ml:സെപ്റ്റംബര്‍ 24 mr:सप्टेंबर २४ ms:24 September myv:Таштамковонь 24 чи nah:Tlachiucnāuhti 24 nap:24 'e settembre nds:24. September nds-nl:24 september nl:24 september nn:24. september no:24. september nov:24 de septembre nrm:24 Septembre oc:24 de setembre pag:September 24 pam:Septiembri 24 pl:24 września pnt:24 Σταυρί pt:24 de setembro ro:24 septembrie ru:24 сентября sah:Балаҕан ыйын 24 scn:24 di sittèmmiru sco:24 September se:Čakčamánu 24. sh:24.9. simple:September 24 sk:24. september sl:24. september sr:24. септембар su:24 Séptémber sv:24 september sw:24 Septemba ta:செப்டம்பர் 24 te:సెప్టెంబర్ 24 tg:24 сентябр th:24 กันยายน tk:24 sentýabr tl:Setyembre 24 tr:24 Eylül tt:24. Sentäber uk:24 вересня uz:24-sentabr vec:24 de setenbre vi:24 tháng 9 vls:24 september vo:Setul 24 wa:24 di setimbe war:Septyembre 24 yo:24 September zh:9月24日 zh-min-nan:9 goe̍h 24 ji̍t zh-yue:9月24號

Advertisement