FANDOM


Kategoria:1865
Flitet në: Serbia dhe Mali i Zi, Kosovë, Kroaci, Bosnje
Vendi: Evropa Jugore
Numri i Folësve: 600,000
Renditja: Nuk është ndër 100 të parat
Familja Indoevropiane
Grupi: sllavë
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Mali i Zi
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1
ISO 639-2(B)
SIL


Gjuha Malazeze apo Cërnagorçja është një gjuhë Indo-Evropiane e cila është e përafërt me serbishten dhe kroatishten e që kryesisht ka qenë në zhdukje e sipër. Me ardhjen e Malazeze/Cërnagorëve në trojet e Kosovës gjatë kohës së kolonizimit të Kosovës ata flisnin një gjuhë të ndryshme nga kolonët serbë në pjesën lindore të Kosovës. Mirëpo me kalimin e kohës dhe urbanizimin dhe hapjen e shkollave në gjuha serbokroate gjatë regjimit komunist në Jugosllavi si dhe me zyrtarizmin e gjuhës serbokroatishte kjo gjuhë ishte po thuaj se e vdekur pasi që malazezët vijonin shkollat e hapura në gjuhën zyrtare dhe në objektet fetare predikohej në gjuhën serbe. right|thumb|Alfabeti

Lidhje të jashtme

Malazeze Kategoria:Mali i Zi Kategoria:Gjuhët Indo-Evropiane

bs:Crnogorski jezik co:Lingua montinigrina cs:Černohorština de:Montenegrinische Sprache en:Montenegrin language fi:Montenegron kieli fr:Monténégrin he:מונטנגרית hr:Crnogorski jezik hsb:Čornohoršćina hu:Montenegrói nyelv it:Lingua montenegrina ja:モンテネグロ語 ko:몬테네그로어 lij:Lengua môntenegrinn-a lt:Juodkalniečių kalba lv:Melnkalniešu valoda mk:Црногорски јазик nl:Montenegrijns pl:Język czarnogórski pms:Lenga montneigrin-a pt:Língua montenegrina ro:Limba muntenegreană ru:Черногорский язык sh:Crnogorski jezik sk:Čiernohorčina sl:Črnogorščina sm:Gagana Montenegro sr:Црногорски језик sv:Montenegrinska tr:Karadağca uk:Чорногорська мова vec:Lengua montenegrina zh:蒙特內哥羅語