FANDOM


{{{emëri}}}
Flitet në: {{{shtet}}}
Vendi: {{{vendi}}}
Numri i Folësve: {{{folësve}}}
Renditja: {{{renditja}}}
Gjenetika

Klasifikimi:

{{{gjuha familjare}}}

  {{{emëri}}}

Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: {{{shtet}}}
Rregullohet nga: {{{institucion shtetëror ose komunal}}}
Kodet e gjuhës
ISO 639-1{{{iso1}}}
ISO 639-2(B){{{iso2}}}
SIL {{{sil}}}

Gjuha Volof ( )


Gjuhë që flitet në pjesën peredimore të Afrikës.

Shiko dhe këtë


Volof

ar:لغة ولوفية ast:Wolof bcl:Wolof bg:Волоф br:Wolofeg ca:Wòlof da:Wolof (sprog) de:Wolof (Sprache) en:Wolof language eo:Volofa lingvo es:Idioma wolof fa:ولوف fi:Wolofin kieli fr:Wolof (langue) ga:An Volaifis id:Bahasa Wolof it:Lingua wolof ja:ウォロフ語 ko:월로프어 li:Wolof (taol) lt:Volofų kalba mg:Fiteny wolof nl:Wolof (taal) no:Wolof (språk) pl:Język wolof pt:Língua wolof qu:Wolof simi ru:Волоф (язык) sv:Wolof sw:Kiwolofu ta:வோலோஃப் மொழி uk:Волоф (мова) wa:Wolof wo:Wolof (làkk)