FANDOM


Gjuha turke
Flitet në: Turqi, Qipro, Bullgari, Greqi, Maqedoni
Vendi: Azi e Vogël, Gadishulli Ballkanik
Numri i Folësve: 60 milion amtare, 75 milion gjithsej
Renditja: 40
Familja Gjuhët turkike
Grupi: Jugore ose Ouz
  • Grupi turk
   • Turqishtja
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Turqia, Qipro
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1
ISO 639-2(B)
SIL


Gjuha turke apo turqishtja (turqisht Türkçe) është gjuhë turkike, që flitet në masë nga populli turk në Turqi, Qipro, Bullgari,Kosova, Greqi, Maqedoni e vende të tjera të ish-Perandorisë Osmane, si dhe nga miliona emigrantë në Bashkimin Evropian. Numri i saktë i folësve të turqishtes si gjuhë amtare nuk dihet, kryesisht për shkak të mungesës së të dhënave mbi gjuhët e minoritarëve.

Gjuha turke flitet edhe në Kosovë nga minoritarë turq në Prizren e gjetiu, por njëkohësisht edhe nga anëtarët e aristokracisë së vjetër osmane. Mbrojtja dhe përdorimi zyrtar i gjuhës turke në nivel komunal dhe nëpër shkolla është i sanksionuar me ligj. Universiteti i Prishtinës dhe kolegji "Mehmet Akif" në Prishtinë janë dy institucione ku mund të studiohet, përkatësisht mësohet gjuha turke. Ndërkaq një numër i madh i shkollave fillore dhe të mesme zhvillojnë mësim në gjuhën turke në mbarë vendin.

Alfabeti i gjuhës turke përmban 29 shkronja:

Të mëdha
ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ
Të vogla
abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz

Shkronjat kanë vlerë të përafërt me ato shqipe, me këto dallime:

 • c ka vlerën e xh-së
 • ı (i pa pikë) është e përafërt me ë-në shqipe
 • İ, i e madhe shënohet me pikë për t'u dalluar nga ı
 • ğ zgjat zanoren paraprijëse
 • j ka vlerën e vlerën e zh-së
 • ö i ngjan o-së së të folmes së Llapit
 • ş ka vlerën e sh-së
 • ü ka vlerën e y-së
 • y ka vlerën e j-së


Shiko edhe

als:Türkische Sprache an:Idioma turco ar:لغة تركية arc:ܠܫܢܐ ܛܘܪܩܝܐ arz:توركى ast:Turcu az:Türk dili ba:Төрөк теле bat-smg:Torku kalba be:Турэцкая мова be-x-old:Турэцкая мова bg:Турски език bn:তুর্কি ভাষা br:Turkeg bs:Turski jezik ca:Turc ce:Туркойн мотт ceb:Pinulongang Turko crh:Türk tili cs:Turečtina cv:Турккă чĕлхи cy:Tyrceg da:Tyrkisk (sprog) de:Türkische Sprache diq:Tırki el:Τουρκική γλώσσα en:Turkish language eo:Turka lingvo es:Idioma turco et:Türgi keel eu:Turkiera fa:زبان ترکی استانبولی fi:Turkin kieli fr:Turc fy:Turksk ga:An Tuircis gl:Lingua turca gv:Turkish hak:Thú-ngí-khì-ngî he:טורקית hi:तुर्की भाषा hif:Turkish bhasa hr:Turski jezik hsb:Turkowšćina hu:Török nyelv hy:Թուրքերեն id:Bahasa Turki io:Turkiana linguo is:Tyrkneska it:Lingua turca ja:トルコ語 ka:თურქული ენა kk:Түрік тілі ko:터키어 kv:Туреч кыв kw:Turkek ky:Анадолу Түркчөсү la:Lingua Turcica lad:Lingua turkana li:Törks lt:Turkų kalba lv:Turku valoda mdf:Туркань кяль mk:Турски јазик ml:തുര്‍ക്കി ഭാഷ ms:Bahasa Turki nl:Turks nn:Tyrkisk språk no:Tyrkisk oc:Turc os:Туркаг æвзаг pl:Język turecki pt:Língua turca qu:Turku simi ro:Limba turcă ru:Турецкий язык sah:Түрк тыла sc:Lìngua turca sco:Turkish leid se:Durkagiella sh:Turski jezik simple:Turkish language sk:Turečtina sl:Turščina sr:Турски језик su:Basa Turki sv:Turkiska sw:Kituruki szl:Turecko godka ta:துருக்கிய மொழி tg:Забони туркӣ th:ภาษาตุรกี tk:Türk dili tl:Wikang Turko tr:Türkçe tt:Törek tele ug:تۈرك تىلى uk:Турецька мова ur:ترک زبان uz:Turk tili vec:Lengua turca vi:Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ wa:Trouk (lingaedje) war:Tinurkiya zh:土耳其语 zh-min-nan:Türkiye-gí