FANDOM


Gjuha serbe
Flitet në: Serbi, Mal të Zi dhe Kosovë
Vendi:
Numri i Folësve: 8 970 437.62 në Serbi[1]
Renditja:
Familja
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Serbi dhe Mal te Zi
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1
ISO 639-2(B)
SIL


Gjuha serbe apo serbishtja (serbisht српски, srpski) është njëri nga versionet e gjuhës së sllavëve të jugut, grupit qendror, që përfshin edhe kroatishten dhe boshnjakishten. Flitet nga serbët në Serbi, Bosnjë e Hercegovinë, Mal të Zi, Kosovë e vende të tjera. Është gjuhë zyrtare e të gjitha shteteve të lartpërmendura.

Serbishtja shkruhet me dy alfabete: atë cirilik serb (српска ћирилица) dhe atë latin (srpska latinica).

Alfabeti

Serbishtja shkruhet me dy alfabete: atë cirilik serb (српска ћирилица) dhe atë latin (srpska latinica) me 30 shkronja si me poshte:

  • А Б В Г Д Ђ Е Ж З И Ј К Л Љ М Н Њ О П Р С Т Ћ У Ф Х Ц Ч Џ Ш
  • а б в г д ђ е ж з и ј к л љ м н њ о п р с т ћ у ф х ц ч џ ш

dhe:

  • A B C Č Ć D Dž Đ E F G H I J K L Lj M N Nj O P R S Š T U V Z Ž
  • a b c č ć d dž đ e f g h i j k l lj m n nj o p r s š t u v z ž


Shqiptimi

kirilic latine Alfabeti fonetik Pershkrimi
А а A a /a/ si a në shqipe
Б б B b /b/ gjithmonë e zëshme; si b në shqipe
В в V v /ʋ/ gjithmonë e zëshme; si v në shqipe
Г г G g /ɡ/ gjithmonë e zëshme; si g në shqipe
Д д D d /d/ gjithmonë e zëshme; si d në shqipe
Ђ ђ Đ đ // si gj në shqipe
Е е E e /ɛ/ si ae në shqipe
Ж ж Ž ž /ʒ/ si zh në shqipe
З з Z z /z/ si z në shqipe
И и I i /i/ si i në shqipe
Ј ј J j /j/ si j në shqipe
К к K k /k/ si k në shqipe
Л л L l /l/ si ll në shqipe
Љ љ Lj lj /ʎ/ si l në shqipe
М м M m /m/ si m në shqipe
Н н N n /n/ si n në shqipe
Њ њ Nj nj /ɲ/ si nj në shqipe
О o O o /ɔ/ si o në shqipe
П п P p /p/ si p në shqipe
Р р R r /r/ si rr në shqipe. Kann auch als vokalisches (silbisches) R eine Silbe bilden und dabei lang oder kurz, betont oder unbetont sein. Beispiel: /kr̩k/ (Krk)
С с S s /s/ si s në shqipe
Т т T t /t/ si t në shqipe
Ћ ћ Ć ć // e ngjashme me q në shqipe
У у U u /u/ si u në shqipe
Ф ф F f /f/ si f në shqipe
Х х H h /x/ immer hinteres „ach“-H, recht schwache Friktion
Ц ц C c /ts/ si c në shqipe
Ч ч Č č // si ç në shqipe
Џ џ Dž dž // si xh në shqipe
Ш ш Š š /ʃ/ si sh në shqipe

Referencat

[1]

Shiko dhe këtë


ar:لغة صربية ast:Serbiu az:Serb dili be:Сербская мова be-x-old:Сэрбская мова bg:Сръбски език bn:সার্বীয় ভাষা bs:Srpski jezik ceb:Pinulongang Serbyo co:Lingua serba cs:Srbština csb:Serbsczi jãzëk cu:Срь́бьскъ ѩꙁꙑ́къ cy:Serbeg de:Serbische Sprache dsb:Serbiska rěc el:Σερβική γλώσσα en:Serbian language eo:Serba lingvo es:Idioma serbio et:Serbia keel eu:Serbiera fa:زبان صربی fi:Serbian kieli fr:Serbe frp:Sèrbo gd:Searbais he:סרבית hr:Srpski jezik hsb:Serbišćina hu:Szerb nyelv hy:Սերբերեն id:Bahasa Serbia io:Serbiana linguo is:Serbneska it:Lingua serba ja:セルビア語 jv:Basa Serbia ka:სერბული ენა ko:세르비아어 ku:Zimanê sirbî kw:Serbek ky:Серб тили lij:Lengua serba lt:Serbų kalba lv:Serbu valoda mhr:Серб йылме mk:Српски јазик ms:Bahasa Serbia nap:Lengua serba nl:Servisch nn:Serbisk språk no:Serbisk oc:Sèrbe os:Сербаг æвзаг pl:Język serbski pms:Lenga serba pt:Língua sérvia qu:Sirbya simi ro:Limba sârbă ru:Сербский язык scn:Lingua serba sh:Srpski jezik simple:Serbian language sk:Srbčina sl:Srbščina sm:Gagana Serbia sr:Српски језик sv:Serbiska tg:Забони сербӣ th:ภาษาเซอร์เบีย tl:Wikang Serbyo tr:Sırpça ty:Reo Terepia ug:سېرب تىلى uk:Сербська мова vi:Tiếng Serbia yi:סערביש zh:塞尔维亚语


Cite error: <ref> tags exist, but no <references/> tag was found