FANDOM


Gjuha ruse
Flitet në: Bosnjë dhe Hercegovinë

si dhe në:

Vendi: Evropë juglindore
Numri i Folësve: 3 milion
Renditja:
Familja sllave
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Bosnjë dhe Hercegovinë, Kosova, Mali i Zi, Serbia
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1bs
ISO 639-2(B)bos
SIL bos


Gjuha Boshnjake është gjuhë indoevropiane dhe i takon familjes së gjuhëve sllave.

Historia

Kundërthëniet

Alfabeti

Ngjashmëria me gjuhët tjera sllave

Referencat

Shiko dhe këtë

Boshnjake Boshnjake

af:Bosnies ar:لغة بوسنية ast:Bosniu az:Bosniya dili be:Баснійская мова be-x-old:Басьнійская мова bg:Бошняшки език bs:Bosanski jezik ca:Bosnià ceb:Pinulongang Bosniyo co:Lingua busniaca cs:Bosenština cu:Бо́сньскъ ѩꙁꙑ́къ cy:Bosnieg de:Bosnische Sprache en:Bosnian language eo:Bosnia lingvo es:Idioma bosnio eu:Bosniera fa:زبان بوسنیایی fi:Bosnian kieli fr:Bosnien he:בוסנית hr:Bošnjački jezik hsb:Bosnišćina hu:Bosnyák nyelv hy:Բոսնիերեն id:Bahasa Bosnia it:Lingua bosniaca ja:ボスニア語 jv:Basa Bosnia ko:보스니아어 lij:Lengua bosniaca lt:Bosnių kalba lv:Bosniešu valoda mk:Босански јазик ms:Bahasa Bosnia nl:Bosnisch no:Bosnisk oc:Bosnian pl:Język bośniacki pms:Lenga bosnian-a pt:Língua bósnia qu:Busna simi ro:Limba bosniacă ru:Боснийский язык se:Bosniagiella sh:Bosanski jezik sk:Bosniačtina sl:Bosanščina sr:Бошњачки језик sv:Bosniska tl:Wikang Bosniyo tr:Boşnakça ug:بوسنىيە تىلى uk:Боснійська мова zh:波斯尼亚语