FANDOM


Gjuha portugeze
Flitet në: Brazil, Angola, Mozambiku, Portugali, Guinea Bisau, Guineja Ekuatoriale, Timor Lindor, Kepi i Gjelbër, Sao Tome dhe Principe, Makao.
Vendi:
Numri i Folësve:
Renditja:
Familja
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e:
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1
ISO 639-2(B)
SIL


Gjuha Portugeze (portugalishtja) është gjuhë Indo-Evropjane e familjes latine. Njëherit është edhe gjuhë zyrtare në Portugali si dhef flitet në disa nga ish kolonitë portugeze.

Shiko dhe këtë

af:Portugees

als:Portugiesische Sprache an:Idioma portugués ar:لغة برتغالية ast:Portugués az:Portuqal dili bat-smg:Portugalu kalba bcl:Portuges be:Партугальская мова be-x-old:Партугальская мова bg:Португалски език bn:পর্তুগিজ ভাষা br:Portugaleg bs:Portugalski jezik ca:Portuguès ceb:Pinulongang Portuges co:Lingua portughese crh:Portugal tili cs:Portugalština cy:Portiwgaleg da:Portugisisk (sprog) de:Portugiesische Sprache dv:ޕޯޗުގީޒު ee:Pɔtugisgbe el:Πορτογαλική γλώσσα en:Portuguese language eo:Portugala lingvo es:Idioma portugués et:Portugali keel eu:Portugalera ext:Luenga portuguesa fa:زبان پرتغالی fi:Portugalin kieli fo:Portugisiskt (mál) fr:Portugais frp:Português fur:Lenghe portughese fy:Portegeesk gan:葡萄牙語 gd:Portagailis gl:Lingua portuguesa gn:Poytugañe'ẽ hak:Phù-thò-â-ngî he:פורטוגזית hi:पुर्तगाली भाषा hif:Portuguese bhasa hr:Portugalski jezik hu:Portugál nyelv hy:Պորտուգալերեն ia:Lingua portugese id:Bahasa Portugis io:Portugalana linguo is:Portúgalska it:Lingua portoghese ja:ポルトガル語 jv:Basa Portugis ka:პორტუგალიური ენა kg:Kimputulukesi kn:ಪೋರ್ಚುಗೀಯ ಭಾಷೆ ko:포르투갈어 ku:Zimanê portûgalî kw:Portyngalek la:Lingua Lusitana lad:Lingua portuguesa lb:Portugisesch li:Portugees lij:Lengua portugheise lmo:Portoghés ln:Lipulutugɛ́si lt:Portugalų kalba lv:Portugāļu valoda mhr:Португал йылме mk:Португалски јазик ms:Bahasa Portugis mwl:Pertués nah:Portugallahtōlli nds:Portugeesche Spraak nds-nl:Portugees nl:Portugees nn:Portugisisk språk no:Portugisisk nrm:Portûndgais oc:Portugués os:Португайлаг æвзаг pap:Português pl:Język portugalski pnb:پرتگالی pt:Língua portuguesa qu:Purtuyis simi rm:Lingua portugaisa ro:Limba portugheză ru:Португальский язык sah:Португаал тыла sc:Limba portughesa scn:Lingua portughisa sco:Portuguese leid se:Portugálagiella sh:Portugalski jezik simple:Portuguese language sk:Portugalčina sl:Portugalščina sr:Португалски језик sv:Portugisiska sw:Kireno szl:Portugalsko godka ta:போர்த்துக்கீச மொழி tg:Забони португалӣ th:ภาษาโปรตุเกส tl:Wikang Portuges tr:Portekizce ty:Reo Pōtītī ug:پورتۇگال تىلى uk:Португальська мова vec:Łéngoa portoghexe vi:Tiếng Bồ Đào Nha wuu:葡萄牙语 yi:פארטוגעזיש zh:葡萄牙語 zh-min-nan:Portugal-gú zu:IsiPutukezi