FANDOM


Gjuha esperanto
Flitet në:
Vendi: E përbotshme
Numri i Folësve: deri në 2000 folës e kanë gjuhë amtare, ndërsa 100000 deri në 2 milion e flasin rrjedhshëm
Renditja: Gjuhë e ndërtuar
Familja fjalori nga gjuhët latine dhe gjermanike, ndërsa fonologjia nga gjuhët sllave
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e:
Rregullohet nga: Akademio de Esperanto
Kodet e gjuhës
ISO 639-1eo
ISO 639-2(B)epo
SIL EPO30px Esperanto është një gjuhë e krijuar nga Ludwik Lejzer Zamenhof1887 i cili përdorte nofkën Doktoro Esperanto. U krijua për të lehtësuar komunikimin midis njerëzve të kombeve të ndryshme pasi është një gjuhë me pak gramatikë dhe me alfabet fonetik.

Bibliogarafi

 • E. van Someren, Republication of the thesis 'The EU Language Regime, Lingual and Translational Problems';
 • P. G. Forster, The Esperanto Movement. The Hague: Mouton Publishers, 1982. ISBN 90-279-3399-5;
 • C. Gledhill, The Grammar of Esperanto: A Corpus-Based Description. Second edition. Lincom Europa, 2000. ISBN 3-8958-6961-9;
 • J. Wells, Lingvistikaj aspektoj de Esperanto ("Linguistic aspects of Esperanto"). Second edition. Rotterdam: Universala Esperanto-Asocio, 1989;
 • W. Auld. La fenomeno Esperanto ("Il fenomeno esperanto"). Rotterdam. UEA. 1988;
 • C. Piron. La bona lingvo (La lingua buona) trattato sulla lingua, Paperback, 1989. ISBN 978-963-571-294-6;
 • U. Lins. La lingua pericolosa. Storia delle persecuzioni contro l'esperanto sotto Hitler e Stalin. Traccedizioni. 1990. ISBN 8872050006;
 • P. Janton. Esperanto. Lingua, letteratura, movimento. Cooperativa Ed. Esperanto. 1996. ISBN 8885872077;
 • F. Amerio; G. Bonvecchiato; G. C. Fighiera. Esperanto: dati e fatti. FEI Fondo Marelli. 2002. ISBN 88-85872-11-5;
 • G. Formizzi, Le radici culturali dell'esperanto. La pedagogia di Giovanni Amos Comenio. Gabrielli Editori. 2006. ISBN 8860990076;
 • C. Minnaja. L' esperanto in Italia. Alla ricerca della democrazia linguistica. Il Poligrafo. 2007. ISBN 8871155467.

af:Esperanto als:Esperanto am:ኤስፔራንቶ an:Esperanto ar:إسبرنتو arz:إسبيرانتو ast:Esperanto az:Esperanto ba:Эсперанто теле bar:Esperanto bat-smg:Esperanto be:Эсперанта be-x-old:Эспэранта bg:Есперанто br:Esperanteg bs:Esperanto ca:Esperanto ceb:Esperanto crh:Esperanto tili cs:Esperanto csb:Esperanto cu:Єспєра́нто cv:Эсперанто cy:Esperanto da:Esperanto de:Esperanto dsb:Esperanto el:Εσπεράντο en:Esperanto eo:Esperanto es:Esperanto et:Esperanto eu:Esperanto fa:اسپرانتو fi:Esperanto fo:Esperanto fr:Espéranto frp:Èsperanto fy:Esperanto ga:Sprantais gd:Esperanto gl:Esperanto haw:‘Ōlelo Ekepelānako he:אספרנטו hi:एस्पेरान्तो hif:Esperanto hr:Esperanto hsb:Esperanto hu:Eszperantó nyelv hy:Էսպերանտո ia:Esperanto id:Bahasa Esperanto ie:Esperanto io:Esperanto is:Esperanto it:Lingua esperanto iu:ᐃᓯᐱᕋᓐᑐ/isipirantu ja:エスペラント jbo:esperantos ka:ესპერანტო kn:ಎಸ್ಪೆರಾಂಟೊ ko:에스페란토 ksh:Esperanto ku:Esperanto la:Lingua Esperantica lad:Esperanto lb:Esperanto li:Esperanto lt:Esperanto lv:Esperanto mg:Esperanto mk:Есперанто ml:എസ്പെരാന്തോ mn:Эсперанто mr:एस्पेरांतो ms:Bahasa Esperanto mwl:Speranto nah:Netēmachīliztlahtōlli nds:Esperanto ne:एस्पेरान्तो nl:Esperanto nn:Esperanto no:Esperanto nov:Esperanto oc:Esperanto os:Эсперанто pl:Esperanto pms:Lenga esperanto pnb:اسپرانٹو pt:Esperanto qu:Esperanto simi rm:Esperanto rn:Kiseperanto ro:Esperanto ru:Эсперанто sah:Эсперанто scn:Lingua esperantu sco:Esperanto leid sh:Esperanto simple:Esperanto sk:Esperanto sl:Esperanto sr:Есперанто ss:Sí-Speranto sv:Esperanto sw:Kiesperanto szl:Esperanto ta:எஸ்பெராண்டோ tg:Забони эсперанто th:ภาษาเอสเปรันโต tr:Esperanto ug:ئېسپېرانتو uk:Есперанто ur:اسپرانٹو uz:Esperanto vec:Esperanto vi:Quốc tế ngữ vo:Sperantapük wa:Esperanto war:Inesperanto yi:עספעראנטא zh:世界语 zh-classical:世界語 zh-min-nan:Sè-kài-gí zh-yue:世界語