FANDOM


Gjuha angleze
Flitet në:
Vendi:
Numri i Folësve: 800 Milion
Renditja: E Dyta/2
Familja
Grupi: English
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: ShBA, Britania e Madhe, Australia, Kanadaja, Zelanda e Re
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1en
ISO 639-2(B)eng
SIL eng


Gjuha angleze apo anglishtja (anglisht English language) është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në Britaninë të Madhe, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Irlandë, Australi, Zelandën e Re e një numër vendesh tjera. Gjerësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete. Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit dhe diplomacisë”.

Anglishtja i takon familjes së gjuhëve indo-evropiane dhe degës së gjuhëve gjermanike. Rrjedh nga gjuha e vjetër e anglo-saksonëve, paraardhësve të anglezëve, që u dyndën në Gadishullin Britanik në mesjetën e hershme. Mirëpo gjatë historisë është ndikuar nga një numër i madh i fjalëve latine e frënge dhe është thjeshtuar në gramatikë duke dalluar nga gjuhët e tjera gjermanike që flitet në Evropën kontinentale.

File:Anglospeak(800px).png

Gjuha angleze flitet edhe në Afrikë për shkak se në periudhën e fillimit të revolucionit industrial u bënë pushtime për gjetjen e pasurive nëntokësore dhe shfrytëzimin e klasës punëtore, kjo bëri që popujt e Afrikës të ndikohen nga anglezët e të flasin këtë gjuhë. Anglezët gjithashtu ishin populli i parë i cili e zbuloi kontinentin e Australisë, të cilin fillimisht e shfrytëzoi si vend për të burgosurit politik, kriminelët dhe të internuarit.


Lidhje të jashtme

ak:English als:Englische Sprache am:እንግሊዝኛ an:Idioma anglés ang:Nīƿu Englisc sprǣc ar:لغة إنجليزية arc:ܠܫܢܐ ܐܢܓܠܝܐ arz:لغة انجليزى ast:Inglés ay:Inlis aru az:İngilis dili ba:Инглиз теле bar:Englische Sproch bat-smg:Onglu kalba bcl:Ingles be:Англійская мова be-x-old:Ангельская мова bg:Английски език bm:Angilɛkan bn:ইংরেজি ভাষা bpy:ইংরেজি ঠার br:Saozneg bs:Engleski jezik bug:ᨅᨔ ᨕᨗᨋᨗᨔᨗ ca:Anglès cdo:Ĭng-ngṳ̄ ce:Ингалсан мотт ceb:Iningles chr:ᎩᎵᏏ (ᎦᏬᏂᎯᏍᏗ) co:Lingua inglese cr:ᐊᑲᔭᓯᒧᐃᐧᐣ crh:İngliz tili cs:Angličtina cu:Англі́искъ ѩꙁꙑ́къ cv:Акăлчан чĕлхи cy:Saesneg da:Engelsk (sprog) de:Englische Sprache diq:İngılızki dsb:Engelšćina dv:އިނގިރޭސި ee:Eŋlisigbe el:Αγγλική γλώσσα eml:Inglês en:English language eo:Angla lingvo es:Idioma inglés et:Inglise keel eu:Ingeles ext:Luenga ingresa fa:زبان انگلیسی fi:Englannin kieli fiu-vro:Inglüse kiil fo:Enskt (mál) fr:Anglais frp:Anglès fur:Lenghe inglese fy:Ingelsk ga:Béarla gan:英語 gd:Beurla gl:Lingua inglesa got:𐌰𐌲𐌲𐌹𐌻𐌰𐍂𐌰𐌶𐌳𐌰 gu:અંગ્રેજી ભાષા gv:Baarle hak:Yîn-ngî haw:‘Ōlelo Pelekania he:אנגלית hi:अंग्रेज़ी भाषा hif:English bhasa hr:Engleski jezik hsb:Jendźelšćina ht:Angle hu:Angol nyelv hy:Անգլերեն ia:Lingua anglese id:Bahasa Inggris ie:Angles ig:Asusu Bekee ilo:Pagsasao nga Ingles io:Angliana linguo is:Enska it:Lingua inglese iu:ᖃᓪᓗᓈᑎᑐᑦ/qallunaatitut ja:英語 jbo:glibau jv:Basa Inggris ka:ინგლისური ენა kab:Taglizit kk:Ағылшын тілі kn:ಆಂಗ್ಲ ko:영어 ku:Zimanê inglîzî kv:Англия кыв kw:Sowsnek ky:Англис тили la:Lingua Anglica lad:Lingua Inglesa lb:Englesch li:Ingels lij:Lèngoa ingleise ln:Lingɛlɛ́sa lo:ພາສາອັງກິດ lt:Anglų kalba lv:Angļu valoda map-bms:Basa Inggris mdf:Англань кяль mg:Fiteny anglisy mi:Reo Pākehā mk:Англиски јазик ml:ഇംഗ്ലീഷ് (ഭാഷ) mn:Англи хэл mr:इंग्लिश भाषा ms:Bahasa Inggeris myv:Англань кель mzn:اینگلیسی زبون nah:Inglatlahtōlli nap:Lengua ngrese nds:Engelsche Spraak nds-nl:Engels ng:English nl:Engels nn:Engelsk språk no:Engelsk nov:Anglum nrm:Angliais nv:Bilagáana bizaad ny:Chingerezi oc:Anglés os:Англисаг æвзаг pa:ਅੰਗ੍ਰੇਜ਼ੀ ਭਾਸ਼ਾ pap:Ingles pdc:Englisch pi:आंगलभाषा pih:Inglish pl:Język angielski pms:Lenga anglèisa pt:Língua inglesa qu:Inlish simi rm:Lingua englaisa ro:Limba engleză ru:Английский язык sah:Ааҥл тыла scn:Lingua ngrisa sco:Inglis leid se:Eaŋgalsgiella sh:Engleski jezik simple:English language sk:Angličtina sl:Angleščina sm:Fa'aperetania so:Ingiriis sr:Енглески језик srn:Ingristongo ss:SíNgísi st:Senyesemane stq:Ängelsk su:Basa Inggris sv:Engelska sw:Kiingereza szl:Angelsko godka ta:ஆங்கிலம் te:ఆంగ్ల భాష tg:Забони англисӣ th:ภาษาอังกฤษ tk:Iňlis dili tl:Wikang Ingles tpi:Tok Inglis tr:İngilizce tw:English ty:Anglès ug:ئىنگلىز تىلى uk:Англійська мова ur:انگريزی uz:Ingliz tili vec:Łéngua inglexe vi:Tiếng Anh vo:Linglänapük wa:Inglès (lingaedje) war:Ininglis wo:Àngale wuu:英语 xh:IsiNgesi yi:ענגליש yo:Èdè Gẹ̀ẹ́sì za:Vahyingh zea:Iengels zh:英语 zh-classical:英語 zh-min-nan:Eng-gí zh-yue:英文 zu:IsiNgisi