FANDOM


Filmi është një term që përmban tërë fotografitë në lëvizje si projekte në veçanti apo si fushë në përgjithësi. Origjina e fjalës vjen nga materiali që përdoret për të rregjistruar dhe treguar ato, i cili quhet film fotografik.

Sipas institutit QKK të Republikës së Shqipërisë, përkufizimi për filmi është bërë me ligj i cili thotë se "Film quhet prodhimi audiovizual që përmban një sasi planesh filmik të ndërlidhura, të shoqëruara me zë apo jo, të cilat krijojnë efektin e lëvizjes, duke pasur një harmoni unikale ndërmjet formës dhe përmbajtjes"[1].

Filmat prodhohen duke rregjistruar ose filmuar objekte dhe persona të vërteta ose duke përdorur vizatime dhe efekte speciale. Filmat përbëhen nga një seri fotografish të treguara me shpejtësi njëra pas tjetrës të cilat japin iluzionin e një lëvizjeje të pandërprerë tek syri i njeriut.

Historia e filmit

[[Skeda:LouisLePrinceFirstFilmEver.png|Një kornizë nga Roundhay Garden Scene, filmi më i pari në të gjithë botën nga Louis Le Prince, 1888|thumb|250px]] Filmi më i pari i regjistruar është Roundhay Garden Scene nga regjisori dhe producenti Louis Le Prince të vitit 1888.

Kategorizimi sipas moshës

Vepra filmike që për cak kanë publikun pa marrë parasysh moshën e tyre hynë në kategorin ‘A’ të veprave artistike. Filmat e prodhuar me qëllim shfaqjeje para publikut mosha e të cilëve është mbi 14 vjeçare hynë në kategorin ‘B’ ndërsa për ata që cakun e kanë shikuest mbi 18 vjeçë është kategoria ‘C’. [2]

E drejta mbi filmin vendas

E drejta mbi lëndën filmike trajtohet si lëndë arkivore publike për filmat vendas d.m.th të financuara nga Sigla QKK[2]

Shiko edhe

Burim i të dhënave

  1. QKK-Ligji për kinematografi, neni 2, në internet prill 2007
  2. 2.0 2.1 LIGJI PËR KINEMATOGRAFINË Në amëzën assembly-kosova.org

Faqe interneti

Template:WPBannerMeta/locwarning
WikiProject Film  
50pxThis article is within the scope of WikiProject Film. If you would like to participate, please visit the project page, where you can join the project and see lists of open tasks and regional and topical task forces. To use this banner, please refer to the documentation. To improve this article, please refer to the guidelines.
16px ???  This article has not yet received a rating on the project's quality scale.
 

Template:WikiProject Film/Checks


Burimi i të dhënave

Kategoria:Kinematografi

af:Film als:Film am:ፊልም an:Zine ar:فيلم ast:Película az:Film bat-smg:Films be-x-old:Фільм bg:Кинофилм br:Sinema bs:Film ca:Pel·lícula cr:ᑳᒋᐦᑳᔥᑌᐦᑎᐦᒡ cs:Film csb:Film cy:Ffilm da:Film de:Film el:Κινηματογράφος en:Film eo:Filmo es:Película et:Filmikunst eu:Film fa:فیلم fi:Elokuva fo:Filmur fr:Cinéma fur:Cine (art) fy:Filmkeunst ga:Scannán gan:電影 gd:Film gl:Filme gv:Filmyn hak:Thien-yáng he:סרט קולנוע hi:फ़िल्म hr:Film ht:Sinema hu:Film id:Film is:Kvikmynd it:Film ja:映画 jbo:skina kn:ಸಿನಮಾ ko:영화 ky:Кино la:Pellicula lb:Film li:Film lo:ຮູບເງົາ lt:Filmas lv:Filma mk:Филм ml:ചലച്ചിത്രം ms:Filem mt:Ċinema mwl:Cinema nap:Pellicula nds:Filmkunst nds-nl:Film (cinematografie) nl:Film (cinematografie) nn:Film no:Film pl:Film ps:فلم pt:Cinema qu:Kuyu walltay ro:Film ru:Фильм sa:चलचित्रं sah:Киинэ scn:Pillìcula sco:Film simple:Movie sk:Film sl:Film sr:Филм sv:Film sw:Filamu ta:திரைப்படம் te:సినిమా tg:Синамо th:ภาพยนตร์ tl:Pelikula tr:Film (sinema) uk:Кінофільм ur:فلم uz:Film vec:Cinema vi:Điện ảnh wa:Fime war:Sine wuu:电影 yi:פילם zh:电影 zh-min-nan:Tiān-iáⁿ

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.