FANDOM


Dordoleci i borës
Flitet në:
Vendi:
Numri i Folësve:
Renditja:
Familja
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e:
Rregullohet nga: -
Kodet e gjuhës
ISO 639-1
ISO 639-2(B)
SILAramishtja (ܐܪܡܝܐ) ose gjuha aramike është një grup i gjuhëve afro-aziatike, të nënfamiljes së gjuhëve semitike, me një vjetërsi më se 3000 vjeçare. Në këtë grup bëjnë pjesë aramishtja, hebraishtja, arabishtja, kananishtja dhe shumë gjuhë të tjera. Gjuha aramike ka lidhje të ngushta me gjuhën hebraike. Ka qenë gjuhë që përdorej në kultin fetar dhe në administratën e perandorisë persiane, në qindvjeçarin e VI p.e.s.

Studimi shkencor i kësaj gjuhe njihet me emrin aramistikë.

Aramishtja është gjuha në të cilën janë shkruar në origjinal Talmudi dhe dy libra të biblës, Libri i Danielit dhe Libri i Ezrës. Po ashtu, besohet të ketë qënë gjuha e folur nga Jezusi.
Sot, aramishtja është gjuhë që përdoret në fshatrat Maloula, Jabadin e BakhaSirisë.

Historia e aramishtes

Shkrimi

Shpërndarja gjeografike

Shiko edhe

Lidhje të jashtme

af:Aramees an:Idioma arameu ar:لغة آرامية arc:ܠܫܢܐ ܐܪܡܝܐ arz:السريان ast:Araméu bcl:Arameo bg:Староарамейски език br:Yezhoù aramaek ca:Arameu cs:Aramejština cv:Арамей чĕлхисем cy:Aramaeg da:Aramæisk de:Aramäische Sprachen el:Αραμαϊκή γλώσσα en:Aramaic language eo:Aramea lingvo es:Idioma arameo et:Aramea keel eu:Aramaiko fa:زبان آرامی fi:Aramean kieli fr:Araméen fy:Arameesk ga:An Aramais gl:Lingua aramea he:ארמית hi:आरामाईक hr:Aramejski jezik hu:Arámi nyelv hy:Արամեերեն id:Bahasa Aram is:Arameíska it:Lingua aramaica ja:アラム語 ko:아람어 la:Lingua Aramaica lad:Lingua aramea lt:Aramėjų kalba lv:Aramiešu valoda mk:Арамејски јазик ms:Bahasa Aramia nl:Aramees nn:Arameisk språk no:Arameisk pl:Język aramejski pt:Aramaico ro:Limba aramaică ru:Арамейские языки simple:Aramaic language sk:Aramejčina sl:Aramejščina sr:Арамејски језик sv:Arameiska sw:Kiaramu ta:அரமேய மொழி th:ภาษาอราเมอิก tr:Aramice uk:Арамейська мова ur:آرامی زبانیں yi:אראמיש yo:Èdè Árámáìkì zh:亚拉姆语