FANDOM


Bardhaj (Podgoricë)
Flitet në: Finlandë
Vendi: Evropa veriore
Numri i Folësve:
Renditja:
Familja
Grupi:
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Filandishtja
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1
ISO 639-2(B)
SIL


Gjuha finlandeze (suomi, ose suomen kieli) është gjuha që flitet nga pjesa më e madhe e popullsisë në finlandë (92% sipas 2006[3]) si edhe nga Finlandezët etnik jashtë Finlandës. Finlandishtja është njëra nga gjuhët zyrtare në Finlandë si edhe një nga gjuhët zyrtare të pakicave në Suedi. Në Suedi, fliten të dyja standartet, finlandisht si dhe (Meänkieli) gjuha Meë, një dialekt finlandez. Ndërsa gjuha Kvene, që është një nga lidhjet gjuhësore më të afërta me finlandishten, është një gjuhë zyrtare e pakicave në Norvegji.

Finlandishtja është pjestare e familjes gjuhësore Fino-Hungare dhe tip morfologjik ndërmjet gjuhëve fusionale dhe agglutinative. Për të kuptuar formimet agglutinative vini re mbaresën:

   * kirja: libri (trajta e pa përcaktuar)
   * kirjani: libri im (prona dallohet edhe nga nga ndryshimi i mbaresës)
   * kirjassa: brenda në libër (gjendja formohet nga mbaresat si ssa, lla, sta, lta etj)
   * kirjassani: brenda në librin tim (e kombinuar)
   * kirjassanikin: brenda në librin tim gjithashtu (tejet e komplikuar)

Ajo lakon formën e emrave, mbiemrave, përemrave, numrorëve dhe foljeve, sipas mvartësisë së rolit të tyre në fjali. Ashtu si edhe gjuha turke, finlandishtja nuk ka gjininë e emrave.

Trajtat nuk janë të përcaktuara si në gjuhën tonë apo italishtja, frëngjishtja etj.


Finlandeze

Template:Lien AdQ

af:Fins als:Finnische Sprache an:Idioma finés ang:Finnisc sprǣc ar:لغة فنلندية az:Fin dili be:Фінская мова be-x-old:Фінская мова bg:Фински език bn:ফিনীয় ভাষা br:Finneg bs:Finski jezik ca:Finès ce:Финляндхойн мотт ceb:Pinulongang Pines crh:Fin tili cs:Finština cv:Финн чĕлхи cy:Ffinneg da:Finsk (sprog) de:Finnische Sprache dv:ސުއޯމީ ee:Finngbe el:Φινλανδική γλώσσα en:Finnish language eo:Finna lingvo es:Idioma finés et:Soome keel eu:Finlandiera fa:زبان فنلاندی fi:Suomen kieli fiu-vro:Soomõ kiil fr:Finnois fy:Finsk ga:An Fhionlainnis gd:Fionnais gl:Lingua finesa gv:Finnlynnish haw:‘Ōlelo Pinilana he:פינית hi:फ़िनिश भाषा hr:Finski jezik hsb:Finšćina hu:Finn nyelv ia:Lingua finnese id:Bahasa Suomi io:Finlandana linguo is:Finnska it:Lingua finlandese ja:フィンランド語 ka:ფინური ენა ko:핀란드어 kv:Финн кыв kw:Finnek la:Lingua Finnica li:Fins lmo:Lengua finlandesa lt:Suomių kalba lv:Somu valoda mdf:Суоминь кяль mhr:Финн йылме mk:Фински јазик ms:Bahasa Finland myv:Суоминь кель nah:Fintlahtōlli nds:Finnsche Spraak nl:Fins nn:Finsk språk no:Finsk oc:Finés os:Финнаг æвзаг pl:Język fiński pt:Língua finlandesa qu:Phinis simi rm:Lingua finlandaisa ro:Limba finlandeză ru:Финский язык scn:Lingua finlannisa sco:Finnish leid se:Suomagiella sh:Finski jezik simple:Finnish language sk:Fínčina sl:Finščina sr:Фински језик stq:Finsk sv:Finska ta:பின்னிய மொழி tg:Забони финӣ th:ภาษาฟินแลนด์ tr:Fince ug:فىنلاندىيە تىلى uk:Фінська мова vec:Łéngua finlandexe vi:Tiếng Phần Lan zh:芬兰语 zh-min-nan:Suomi-gí